Rtěnka: Historický symbol svůdnosti

Od pradávna ženy tušily, že s barevnými rty snadno zmagnetizují svůj objekt touhy. Již praženy lákaly pramuže na lesním ovocem zbarvené rtíky. Legenda praví, že ústa mužům vždy evokovala ženský klín.

S rtěnkou i do hrobu

První rtěnka byla nalezena u zaniklého města Babylon v Mezopotámii. Její stáří se odhaduje na 5000 let. Na nezbytnou součást každodenní potřeby však rtěnku povýšili až staří Egypťané. I když Egypťanky věnovaly největší pozornost svým očím, nezaostávaly ani v péči o rty. Ovládaly umění míchání a přesného použití barev. Dávaly přednost modročerným, oranžovým a tmavě rudým rtěnkám, které nanášely dřevěnou paličkou.

Rty si líčily nejen ženy, ale i muži, kteří sledovali módní trendy a za všech okolností museli vypadat co nejlépe. Na posmrtný život byly Egypťanky zvlášť dobře připraveny, alespoň co se rtěnky týče. Dbaly na to, aby byly pochovány se dvěma kelímky růže na rty.

Rtěnku obvykle tvořila směs vosku, oleje a barvy, a tak je tomu doteď.

Křiklavá jen pro prostitutky

Ve starém Řecku používaly ženy na rty červeň, která byla elegantní a chutná. Vyráběla se totiž z červeného barviva a silného vína. Křiklavé barvy na rty byly vyhrazeny prostitutkám – staré Řecko bylo zlatou érou prostituce.

Období římského impéria přineslo změnu. Poppea, šílená manželka stejně bláznivého císaře Nera, měla sto pomocníků jen na udržování dokonalého vzhledu. Dodržovala bizarní krášlící rituály a samozřejmě dbala na to, aby měla vždy nalíčené rty.

Pro přípravu růže se na trhu prodávala rtuťnatá purpurová rostlinná barva nazývaná fucus a usazeniny z červeného vína. Poppea ani nikdo jiný tenkrát netušil, že to byl potenciálně smrtelný jed. Pro dosažení harmonie s nalíčenými rty si Římanky spojovaly obočí do jedné dlouhé čáry a nosily plavé paruky. Rtěnku používali často i muži.

Středověk vyznával strach ze života a touhu po životě posmrtném. Ideálem bylo vypadat jako nemocný, nejlépe jako mrtvý. Nalíčená žena se pokládala za stvoření ďáblovo. Ženy mohly dosáhnout moderního vzhledu tím, že si mazaly obličej moukou, koupaly se v oslím mléce a vyhýbaly se čerstvému vzduchu, o kterém se soudilo, že ničí pleť. Líčení rtů bylo přípustné jen za tím účelem, aby pleť vypadala ještě bledší.

Zbraň proti smrti

Za vlády Alžběty I. v 16. století prožívá rtěnka zlatý věk. V módě byla sice stále bílá pleť, ale na rty, oči a tváře se dávaly živější barvy. Královna Alžběta používala údajně rtěnku a pudr jako zbraň v boji proti smrti. A tak, rozhodnutá zůstat na živu, nanášela na svůj obličej jednu vrstvu líčidla za druhou. Podle některých zpráv měla v době své smrti na rtech centimetrovou vrstvu rtěnky.

Všichni Francouzi a Britové jsou od roku 1660 do roku 1789 rtěnkami doslova posedlí – žádný vážený muž by nevyšel do společnosti s nenalíčenými rty. Módu v líčení a oblečení tehdy diktovala francouzská královna Marie Antoinetta. Ta stanovila pravidla i pro to, jak mají vypadat perfektní ústa: malá a kulatá jako perla, tedy ideální kombinace buclatosti a jemnosti.

Rtěnka se používala s cílem upoutat pozornost. Když vezmeme v úvahu to, že se hlavy ztrácely v obrovských nazdobených parukách a obličeje nebylo skoro vidět pod spoustou barevných pih krásy, pochopíme, že vyniknout bylo velké, téměř nadlidské umění.

Rtěnky jen pro herce

Devatenácté století opět přineslo změnu. Královna Viktorie totiž prohlásila, že líčení je neslušné, a tak se většinou líčili jen herci. Jejich líčidla byla poměrně primitivní. Růž na rty a tváře se vyráběla z barevného pudru smíchaného s máslem nebo lojem, po ruce bylo dobré mít vždy svíčku, pro případ, že směs ztuhla.

Do módy se vracel bledý obličej a nemocný vzhled. Proto, aby ženy vypadaly nemocně a tudíž romanticky, pily ocet a arsen a kapaly si do očí belladonnu, jedovatou tekutinu z rulíku zlomocného. Rozšiřovaly si tak zornice, čímž získaly zasněný a zamlžený pohled, a bonusem byly i četné halucinace. Rtěnky nelegálně vyráběli amatérští lékárníci a jejich recepty se prodávaly stejně draze, jako třeba ty na výrobu whisky.

Na přelomu 19. a 20. století představila francouzská značka Guerlain poprvé rtěnku ve formě tyčinky a ze světa divadla ji přenesla do módních obchodů. První moderní rtěnku v kovovém pouzdře vyrobil v USA v roce 1915 Maurice Levy. Zatímco výrobky Guerlain byly dostupné pouze vybrané společenské vrstvě, novou rtěnku v kovovém pouzdře si mohl koupit každý – hned se také stala velmi oblíbenou u pracujících žen.

Dnes se především navracíme k filozofii vnitřní krásy, spojené s dobrým zdravím a duševní pohodou. Každá žena však moc dobře ví, že rtěnka ji dodá sex-appeal a dívčí kouzlo.

Existuje dokonalá rtěnka?

Zvládnou polibky, zvládnou jídlo, zvládnou prostě všechno – slibují výrobci, aby zdůraznili přednosti jejich rtěnek. A navrch jako trumf přihazují dlouhotrvající efekt, někteří uvádějí 10 hodin, někteří 12 a někteří dokonce až 16 hodin! Ve skutečnosti to ale tak úplně není. Žena, která se pravidelně líčí, zná spoustu chyb a nedostatků barevných špalíků na pusu. Více či méně se rozmazávají, nedrží kontury rtů, zanechávají nehezké stopy na skleničkách a vidličkách, některé i na zubech a rychle se ojí. Mimochodem, víte, že žena, která se pravidelně maluje, sní za rok jednu rtěnku? I přes uvedené nedostatky podle průzkumů až 83 % dámské populace v Česku rtěnku používá.

Konec slávy neslíbatelné rtěnky

Za převratný vynález ve světě kosmetiky je považována rtěnka neslíbatelná, čili s dlouhotrvajícím efektem. Zpočátku tahle novinka sice oslnila, avšak ženy si stýskaly, že po ní mají vysušené a některé dokonce i popraskané rty. Příčinou byl menší obsah tuku, rtěnky rty nemastily a ani nezvláčňovaly.

Když se poprvé neslíbatelné rtěnky testovaly v režii nezávislého Občanského sdružení spotřebitelů dTEST, většina z nich nedopadla příliš dobře právě proto, že rtům neposkytovaly dostatečnou péči. Raději si tedy nechte barvu ze rtů slíbat a pak je přetřete znova, protože je tím zároveň ošetříte a zvláčníte.

Jak se precizně nalíčit

Sedněte si před perfektně bíle osvětlené zrcadlo, opřete si lokty o stůl, aby se vám netřásly ruce.

Vezměte si konturovací tužku stejné barvy, jako je vaše rtěnka, a opatrně obtáhněte vnější okraj svých rtů. Konturovací tužkou dodáte ústům jasný, úhledný tvar, a zamezíte rozpíjení rtěnky. Od přírody nejasně ohraničené rty nalíčené pouze rtěnkou ztratí tvar s prvním úsměvem a budete mít pusu jako klaun. Aby se vám s tužkou lépe kreslilo, vetřete napřed do rtů trochu zvláčňujícího balzámu. Konturku si pořiďte v barvě rtěnky, nechte si poradit v parfumerii profesionální vizážistkou. Linku kolem rtů mějte lehkou, nenápadnou, ale funkční.

Aby rtěnka dobře držela na kůži, nejprve rty přepudrujte. Barevnou tyčinkou nebo štětečkem vyplňte celé rty, nepřetahujte a otiskněte rty do papírového kapesníčku a znovu přepudrujte a namalujte. Pro dosažení plastičtějšího efektu a sexy vzhledu naneste na prostředek spodního rtu trochu lesku.

Vizážistické triky

* Rtěnka nanášená štětečkem lépe přilne.

* Při aplikaci prstem se barva do rtů hezky vpije a získá nejasné kontury, což působí sexy.

* Peeling rtů je velmi důležitý, pokud se vám občas tvoří šupiny a praskliny. Před líčením tedy obruste a zavlažte pusu, ať vám barva dobře drží.

* Občas stačí nabarvit třeba jen srdíčko rtů, tedy jejich střed a jen prstem. Tvář to osvěží a omladí. Super bude, když přidáte řasenku, bílou perleť do vnitřních koutků očí pro rozzáření pohledu a tvářenku pro tváře jako slabikáře.

* Přebytečnou barvu na rtech obtiskujte do papírových ubrousků.

* Malujte se na denním světle, aby vás pak na ulici při pohledu do výlohy nepřekvapila zmalovaná cizí žena. V koupelně dbejte na to, ať vám na obličej dopadá dost bílého světla.

* Nepoužívejte rtěnku několikrát po sobě v jednu chvíli. Barva se vám nahromadí v koutcích úst a budete vypadat jako upír.

* Pokud je nutné opravit přešlapy a přetahy, ošetřete vše vatovou tyčinkou namočenou v odličovacím přípravku.

* Zkontrolujte, zda vám rtěnka nezůstala na zubech!

Bio tipy pro zdravá ústa

Objevte Kosmetikum na rty Dr.Hauschka, 235 Kč – kelímek intenzivní regenerační péče o rty a jejich okolí. Oživuje a posiluje, zároveň vyhlazuje drobné vrásky. Doporučuje se k ošetření popraskaných rtů a koutků, stejně jako tyčinka na rty rovněž od Dr.Hauschka, 204 Kč.

Stejně dobře funguje balzám v tyčince Everon od Weledy, 150 Kč. Tyčinky jsou příjemné, pokud upřednostňujete balzámy na pusu ve formě, do které nemusíte sahat.

Plné a krásné rty

Například rtěnka Joli Rouge od Clarins senzačně kryje a hydratuje, chová se k vám zkrátka ultrakomfortně. Máslo z manga, jehož obsahem se Joli Rouge chlubí, uzdravuje, vyživuje, leští a dodá rtům šťávu. Výtažky z řepky olejky a palmy kokosové zase stimulují syntézu kolagenu, čímž rty nafouknou a podtrhnou jejich kontury.

Modla

Ikonická rtěnka Signature od Estée Lauder ve zlatém vroubkovaném pouzdře. Je ze syntetického vosku, takže má vláčnější strukturu, jasnější barvu a větší přesnost při aplikaci. Kombinuje gelové složky pro hydrataci a příjemný pocit, estery pro jemnost a lesk, a také zcela novou změkčující pastu, luxusní směs olejů, která byla pro tento účel použita úplně poprvé – dříve vyhrazená pouze pro lesky –, jež se na rtech rozpouští a dodává jim neuvěřitelnou záři. Všechny tyto složky nakonec spojuje látka pro tvorbu filmu a zachovává tak složky a pigmenty na rtech nedotčené po delší dobu. Signature voní po fících a vanilce.

-zš-/Foto Thinkstock a archiv firem


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.