zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sedm hříchů kosmetického průmyslu: Čemu se na hony vyhnout?

Opravdu víte, co si natíráte každý den na obličej?
Autor: Thinkstock Opravdu víte, co si natíráte každý den na obličej?
anna kopečková , Vydáno: 28.11.2016
Chcete být krásná, vypadat zdravě a také se tak cítit? Pak zapomeňte na reklamy a do drogerie vyrazte s lupou. Ve složení vašich oblíbených kosmetických výrobků se totiž někdy skrývá úplný horor!

reklama

Pokud si kosmetické přípravky vybíráte na základě hezké vůně nebo dobré reklamy, zpozorněte. Až vám zase bude nějaká kosmetická firma tvrdit, že její vědci právě objevili elixír mládí a vy si jej za dostupnou cenu můžete odnést z drogerie domů a zastavit tak tok času, zkuste se nejdřív přesvědčit, co se skrývá pod krásným obalem.

Postupně nám přestává být jedno, co jíme. Takže namísto fast foodů raději vyrážíme na farmářské trhy, kde si kupujeme jídlo s jasným složením i původem. Stejnou péči bychom měli věnovat i tomu, zda si na tělo nenatíráme přípravky, které za překrásnou vůní skrývají bezpočet toxinů, a které se při dlouhodobém používání nehezky podepíší na našem těle.

Chcete vědět, čemu byste se opravdu měli vyhnout? Pak si s sebou do drogerie vezměte příště dobré brýle nebo raději lupu, protože složení bývá obvykle psáno těmi nejmenšími písmenky. Když projdete několik odstavců textu, který obsahuje pro většinu populace nevyslovitelné výrazy, narazíte na hezkou řádku chemikálií a kovů. Opravdu si něco takového chcete každý den nanášet na tělo? Pokud vás až do dnešního dne nenapadlo se složením kosmetických výrobků zabývat, možná se váš přístup změní po přečtení následujícího textu.

Reklamní slogany jsou chytlavé právě proto, že nemusí být založeny na pravdě. Kdyby byly pravdivé, zněly by asi takto: „Neefektivní, vyrobené z ropy, prolezlé chemikáliemi, ale jinak čistý zázrak!“. Ale pro takovou kosmetiku by asi nikdo neběžel.

Je na čase začít dělat vědomá rozhodnutí při nákupu kosmetiky. Přece jen je to vaše kůže a vaše zdraví. Když zvládnete dešifrovat, z čeho se kosmetické výrobky skutečně skládají – a že je to občas dřina –, nemůžete už příště naletět!

přírodní kosmetika Foto:

 

 

Zde je 7 složek, kterým je dobré se za každou cenu vyhnout:

1.  Parabeny

Jsou to bezesporu nejpoužívanější konzervační látky v kosmetickém průmyslu. Jsou téměř v každém krému, který běžně používáte, protože fungují jako preventivní ochrana proti plísním, houbám a parazitům, které by se jinak mohly množit ve vašich oblíbených výrobcích. Problém je v tom, že mohou být absorbovány pokožkou. To, že vašemu tělu zrovna neprospívají, dokazuje fakt, že parabeny byly často nalezeny v nádorech rakoviny prsu. Výzkumy naznačují možné souvislosti vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny varlat u mužů a dlouhodobého užívání parabenů. Detaily vzájemného působení nejsou zatím jasně zmapovány, ale stojí to riziko za to? Ve skutečnosti je právě tato obava důvodem, proč se na trhu množí produkty, které na svém obalu hrdě hlásají "paraben-free".

Parabeny se mohou objevit v různých formách, takže si dávejte pozor na následující slova:

 • benzylparaben
 • butylparaben
 • propylparaben
 • methylparaben
 • ethylparaben
 • isobutylparaben

2. Ropa

Najít kosmetiku bez ropy je trochu oříšek. Ropa se objevuje v tolika kosmetických produktech, že je to až směšné. Ale pokud se nad tím zamyslíte, ano, je to ta samá látka, ze které je vyrobený váš motorový olej, nemrznoucí kapalina do auta či polystyren.

Proč kosmetiku z ropy zásadně nekupovat? Například proto, že může být karcinogenní, způsobuje hormonální nerovnováhu a zabraňuje pokožce dýchat.

Ropa se v kosmetice skrývá pod mnoha označeními, proto není tak lehké ji odhalit. Jsou to například tato:

 • petrolatum
 • xylen
 • toluen
 • minerální olej
 • tekutý parafín

3. Fenoxyethanol (Phenoxyethanol)

Protože spotřebitelé si jsou vědomi možných problémů s parabeny, objevil se novější konzervační prostředek pod názvem "fenoxyethanol" a našel si svou cestu dokonce i do bio kosmetiky, kterou rádi volíme jako bezpečnější alternativu péče o pokožku.

Pokud však obsahuje tyto látky, nebrat! Japonsko nedávno zakázalo používání fenoxyethanolu ve všech kosmetických přípravcích a většina ostatních zemí omezila jeho použití na maximální koncentraci 1%.

Fenoxyethanol se běžně používá v různých výrobcích, od těch pro mytí obličeje či těla až po hydratační krémy a make-up. Některé studie potvrzují, že tento konzervant vykazuje toxické účinky na tělo i při mírných koncentracích.

4. Dioxiny

Ty patří k těm nejhorším a opravdu si na ně dejte pozor. Přesto, že existují v potravinovém řetězci jako látky znečišťující životní prostředí, našly si dioxiny cestu do mnoha produktů péče o pleť. Vzhledem k tomu, že jsou to perzistentní sloučeniny, přetrvávají uvnitř těla delší dobu.

Dioxiny jsou známí „endokrinní disruptoři“, tedy hormonálně aktivní látky, pevně spojené s rakovinou. Pro tělo a orgány jsou jedovaté. Dioxiny nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan nebo PEG.

Dioxiny se také nacházejí v neorganických tamponech, protože většina konvenční bavlny je geneticky upravená, vybělovaná bělidlem a používá se na ni postřik s pesticidy. Dámy, až budete příště mít své dny, zkuste se poohlédnout po tamponech z organické bavlny.

5. Nikl

Nikl je běžný prvek, kov, který se používá například při výrobě mincí a šperků, tepelných výměníků či baterií. Každý z nás je vystaven malému množství niklu, většinou prostřednictvím potravin, vzduchu, pitné vody, půdy, prachu a kontaktu s výrobky, které jej obsahují, včetně kosmetiky. Pokud se jedná o nízkou hladinu, je vše v pořádku. Problém však nastává při zvýšeném výskytu niklu. To může vést k poškození zdraví v závislosti na druhu kontaktu s niklem a také na jeho intenzitě.

Nikl a jeho slitiny byly pro člověka klasifikovány jako potenciálně karcinogenní. Běžná je také alergie na nikl, která může způsobit vážnou kontaktní dermatitidu. Před deseti lety se objevil první případ alergie na nikl způsobené očními stíny, a bylo zjištěno, že alergii dokáže vyvolat už i 1 ppm niklu.

6. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Jak SLS, tak i SLES jsou levná a vysoce efektivní pěnidla. Pokud se teď hned podíváte do své koupelny, najdete je v seznamu složek u mnoha svých mycích i zkrášlovacích výrobků – od zubní pasty přes sprchový gel až po šampon. Mnoho firem přidává jednu z forem SLS do svých výrobků tak, aby se spotřebitelům jevily jako účinnější. Ve skutečnosti SLS způsobuje mnohem více škody než užitku. Přemýšlejte o tom tímto způsobem – kromě tělových produktů a produktů do koupele se tato přísada používá také do saponátu pro mytí aut. Chtěli byste své tělo mýt tím samým, co používáte na své auto? Výrobky bez těchto látek možná nenabízejí tak bohatou pěnu, ale jsou stejně účinné a neškodí vašemu zdraví. Jde jen o to si na ně zvyknout.

7. Formaldehyd

Jde o známý karcinogen, který je spojený s leukémií, rakovinou slinivky a kůže, způsobuje podráždění pokožky a také cirhózu. Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů.

Tato chemikálie je trochu více známá, takže většinou není uvedená na etiketě výrobku přímo. Spíše se šikovně skrývá pod některým z konzervantů. Dejte si tedy pozor na následující konzervační látky:

 • DMDM hydantoin
 • Imidazolidinyl urea
 • Diazolidinyl urea
 • Quaternium-15
 • Bronopol
 • 5-Brom-5-nitro-1
 • Hydroxymethyl

 

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné látky nacházejí v drtivé většině kosmetických přípravků, budete si muset dát tu práci a najít výrobce, kterému, stejně tak jako vám, není jedno, zda si používáním jeho kosmetiky poškozujete zdraví.

V dnešní době naštěstí stačí zadat do vyhledávače heslo „přírodní kosmetika“ nebo „bio kosmetika“ a vyjede vám spousta značek, o kterých jste možná neměli ani tušení. Abyste ale nenaletěli, zajímejte se zejména o značky, které se mohou pochlubit certifikátem zaručujícím opravdu přírodní složení. Mezi nejznámější patří NaTrue, BDIH, CharteCosmetique BIO, CPK/CPK BIO či EcoCert, dále se můžete setkat například s označeními Fairtrade, Vegan nebo Leaping Bunny Cruelty Free International.

Vybrali jsme pro vás v obchodech pár tipů:

-ak-

7 čistě přírodních kosmetických pomocníků, které si vyrobíte za pár korun

Starat se dobře o svou pleť a vlasy vás nemusí stát tak moc peněz. Spoustu věcí si totiž můžete vyrobit doma a úplně bez chemie. Stačí vám jen to, co máte v kuchyni. Poradíme vám, jak si vyrobit masku, pleťovou vodu, zábal nebo i šampon, díky kterým budou vaše vlasy i pleť jen zářit.

Hydratační maska na obličej

Hydratační maska na obličej

Je vynikající hlavně na suchou pleť.

Co budete potřebovat:

• 2 lžíce dužiny z avokáda

• 1 lžičku medu

• 1 lžíci kokosového, rýžového nebo sójového mléka

 

Avokádo rozmačkejte vidličkou na kaši, přidejte med a mléko a dobře rozmíchejte na hladkou pastu. Pokud je moc tuhá, přidejte ještě trochu mléka.

Masku naneste na čistý obličej, nechte působit 5–10 minut (maska by neměla úplně zaschnout) a pak opláchněte čistou vodou.

 

Padání vlasů: 5 tipů, jak ho omezit přírodní cestou

Plešatění, řídnutí vlasů, jejich padání – noční můry milionů žen a mužů, kteří na to ve vyšší míře trpí. Tohoto našeho strachu maximálně využívá trh s tisíci přípravky, jež nám přece zaručeně pomohou.

Jenže na každého z nás funguje trochu něco jiného, a když bychom měli zkusit úplně všechno, brzy bychom se zadlužili. Nicméně skvělou zprávou je, že tomu nekonečnému kolotoči hledání vhodných krémů omezujících padání vlasů můžeme zabránit. Zaměřme se proto už na samotnou prevenci. S těmito pěti přírodními prostředky budete mít pořádnou kštici ještě v osmdesáti.

Kokosové mléko

padání vlasů kokosové mléko

Proč: Kokosové mléko je přirozeně bohaté na vitamin E a prospěšné tuky. Tyto živiny stimulují růst vlasů a zároveň posilují vlasové pramínky. Zároveň je plné draslíku, důležité živiny pro podporu silnějších a zároveň zdravějších vlasů.

 

Jak ho užívat: Chcete-li používat kokosové mléko, aby se zabránilo padání vlasů, stačí ho aplikovat přímo na pokožku hlavy. Zakryjte si pak hlavu koupací čepicí a nechte ho působit minimálně 15 minut. Poté ho spláchněte jemným šamponem. Abyste redukovali poškození vlasů, praktikujte to ideálně 2x–3x denně. Časově náročnější záležitost, jestliže však pomůže, je to k nezaplacení.

5 přírodních zázraků, které si určitě pořiďte

Přírodní kosmetika a bio kosmetika oprávněně představují v posledních letech velký trend. Aby také ne, je vyrobena z čistě přírodních látek s velkým množstvím vitaminů, hydratačních látek a antioxidantů, které podporují a stimulují přirozené funkce naší pokožky. Tato kosmetika je vhodná úplně pro všechny – pro alergiky, pro ty z nás, kteří mají citlivou pokožkou i pro všechny, kdo chtějí své tělo zatěžovat co nejmenším množstvím chemických látek.
Dala jsem dohromady 5 přípravků, které jsem vyzkoušela na vlastní kůži a můžu je vřele doporučit. Bez téhle pětky bych se doma a na cestách už prostě neobešla.

Bronze rose Lip Balm

5 přírodních zázraků, které si pořiďte onest

Jemný balzám na rty s lehkou konzistencí, který vyživuje, hydratuje a dává rtům lehký barevný nádech a lesk. Tento zázrak stvořili  v Onest, což je česká značka, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku.
Zjistila jsme na vlastní kůži, že ho můžete klidně použít i jako tvářenku a budete vypadat krásně svěže a doslova šťavnatě. Do každého kelímku výrobce ukryl olej z plné hrsti okvětních plátků damašské růže, která balzámy inspiruje také barevně v jemném odstínu bronzové červené.
Koupit si ho můžete za příjemných 310 Kč například v obchodě Ingredients na Praze 1, anebo se podívejte na web onest.cz


reklama

Související témata: přírodní kosmetika , parabeny , ropa v kosmetice

reklama

Přečtěte si také

reklama