Test sebevědomí: Zjistěte, jak na tom jste!

Mít zdravé sebevědomí je důležité nejen pro kariéru, ale také pro osobní vztahy.

Pochybujete o sobě, nebo dáváte každému hned najevo, jak jste sebevědomá? Přílišná sebedůvěra nemusí být automaticky projevem zdravého vztahu k sobě samé. Často je to jen maska, za kterou skrýváme své nedostatky a obavy.

Chcete vědět, jak na tom skutečně jste?

Jednoduchý test odhalí, jaká je míra vašeho sebevědomí.

Na každou otázku odpovězte ANO, nebo NE. Za každou odpověď ANO si připočítejte 1 bod. Pokud se nebudete moci rozhodnut a odpovíte raději „jak kdy“, připočtěte si půl bodu.

Buďte upřímná, berte v úvahu poslední období (2 až 3 měsíce, maximálně půl roku) života. Vybavte si konkrétní situace:

1. Mám často pocit viny nebo výčitky, že jsem se měla zachovat jinak?

2. Cítím se trapně nebo nepatřičně, když vyjádřím svůj názor, případně když jsem spontánní?

3. Mám problém říct NE? (Raději vyhovím druhému, abych se vyhnula pocitu viny, i když vím, že jsem radši měla odmítnout?)

4. Zraňuje a trápí mě kritika druhých?

5. Mívám velkou trému, když vystupuji před více lidmi?

6. Mám problém vyjádřit a obhájit svůj názor před lidmi, kteří smýšlejí odlišně?

7. Porovnávám se s druhými? (vzhled, vzdělání, úspěchy, majetek, zážitky, spokojenost)

8. Jsem často nerozhodná?

9. Mám komplikované a konfliktní vztahy s blízkými?

10. Jsem nespokojená s tím, jak vypadám? (váha, výška, vzhled)

A tady je vyhodnocení:

2 a méně bodů

Jste otevřená osobnost a pravděpodobně nežijete v ústraní. Jdete vlastní cestou bez toho, aby vás musel někdo postrkovat. Znáte svoje klady, svoji hodnotu. Patříte do malé skupiny lidí, jejichž vnější podoba je totožná s tou vnitřní. Uvědomujete si své schopnosti, slabiny i nedostatky. Lidé, kteří se chovají tak, jakoby „snědli všechnu moudrost světa“, vás nezastraší. Pamatujte – nikoho nepodceňujte a nikoho nepřeceňujte! Ani sebe. Ke zdravému sebevědomí patří i zdravá pokora.

3–4 body

V běžném životě fungujete bez problémů. Přesto ve stresových situacích rozhodně potřebujete podporu ostatních. Pokud nejste závislá na pozitivním hodnocení druhých, je to v pořádku. Zamyslete se nad tím, jestli se přece jen trochu nepodceňujete. Odpovězte si na otázku, na čem je postavené vaše sebevědomí?

5–7 bodů

Nemáte o sobě nejlepší mínění. Často dáváte za pravdu druhým lidem a ne sobě, protože vám chybí potřebné sebevědomí. Každou kritiku zvenčí doslova vážíte na lékárenských vahách. Měla byste si konečně uvědomit, že nikdo není dokonalý a že ne každá kritika vaší osoby je oprávněná. Občas o sobě pochybujete a nerada zbytečně riskujete. Možná vám chybí odvaha a víra v sebe sama. Doporučujeme vám na posílení sebevědomí intenzivně pracovat. Nebojte se navštívit odborníka nebo specializovaný kurz, váš postup bude o to rychlejší. Zajímavé tipy najdete i v literatuře o budování zdravého sebevědomí a sebeúcty.

8 a víc bodů

Vaše sebevědomí potřebuje akutně posilnit. Nikdy není pozdě! Nestyďte se obrátit na odborníka (psychologa, psychoterapeuta, kouče). Na zvýšení sebevědomí se dá pracovat, cestou je sebepoznávání, přijetí sebe sama, sebeláska a sebeúcta. Netrpte v tichosti – požádejte o pomocnou ruku a věřte, že každému se dá pomoci, pokud projeví zájem! Vhodnější pro vás budou individuální konzultace.

Test byl připraven v rámci Dove Academy Workshopu pořádaného proženy, které chtějí změnit svůj život, najít ztracené sebevědomí a znovu získat radost ze života. Více najdete na webových stránkách jsmekrasne.cz.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky test sebevědomí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.