Móda a krása

26. srpna 2017 10:00

Martina Čerňanská

Vichy, pepito, esterházy: Vyznáte se ve vzorech s kostkou?

Vichy, pepito, esterházy: Vyznáte se ve vzorech s kostkou?

Vichy, pepito, esterházy: Vyznáte se ve vzorech s kostkou?

V létě jsme milovali kostku “vichy", na podzim bude nejvíce “in” kostka “esterházy". Pokud tápete, cože si to máte vlastně pořídit, nezoufejte. Nabízíme malou kostkovou nápovědu…

Není prostě kostka, jako kostka. Některé se staly tak legendární, že mají i své nezastupitelné místo v textilním slovníčku.

Skotská kostka

Začneme zlehýnka. Skotskou kostku identifikujete poměrně snadno, nějak vám to připomene “starou dobrou Anglii”, v tomto případě vlastně Skotsko. Evokuje všeobecně látku tartan, ze kterého se šily a šijí mimo jiné kilty. Barevné ladění a počty nití v káru skotské kostky může být odlišné od pravého tartanu, ale jsou to takoví bratranci z druhého kolene. Nejčastěji je látka z vlny nebo směsi s vlnou a krásně se hodí do chladných podzimních dní.

Tartan

Jestli nepoznáte tartan od předchozího, nijak se tím nestresujte. To je trochu pro fajnšmekry. Tartan je látka úzce spjatá se skotskou historií, kdy určovala rodové tradice skotských klanů. Podle vzoru, barevnosti a uspořádání kostky se klany poznávaly. Vždyť samotný název “scotal tartan” znamená - rodový vzor klanu.

Pepito

Když se řekne pepito, vybaví se nám kalhoty nad kotníky a v nich Audrey Hepburnová. Název je nicméně odvozen od jména španělské tanečnice Pepity, která tento vzor nosila nebo ze španělského pepitas - tmavá bavlníková semena. Je to vzor s drobnou kostičkou ve dvou kontrastních barvách, přičemž nejčastější je kombinace s bílou barvou. Kostička pepito je tkaná v poměru 2:2, 4:4 nebo u jemných přízí maximálně 6:6.

Bureberry kostka

Burberry kostka sice není žádné oficiální označení, ale všechny módní maniačky ji poznají na sto honů daleko. Britská ikonická značka svou verzi “skotské kostky” proslavila natolik, že se stala sama o sobě klasikou a mezi náš výčet kostek rozhodně patří. I když ji společnost vyrábí v různých barevných laděních, nejklasičtější klasikou je složení barev béžová, bílá, černá a červená.

Vichy kostka

Vichy kostka neboli vichy káro byla jedním z hitů letošního léta. Aby ne, uplatňuje se nejčastěji na lehké bavlně a evokuje teplé počasí, plátěné košile a šatovky. Pokud vám název připomíná prosluněnou Francii, míříte správně. Město Vichy je známé výrobou zástěrových a košilových tkanin a odtud vichy kostka pochází. Bývá dvoubarevná a často na látku natištěná.

Madraská kostka

Občas do módy zavítá i tzv. madraská kostka. S Madeirou ani Maďarskem nemá nic společného, ve skutečnosti tento vzor pohází z indického města Madras. Károvaný vzor madraské kostky je převážně vícebarevný, s asymetrickým uspořádáním osnovy i útku nezávisle na sobě v zastřených barvách. Ráda si ji ve své dílně půjčuje i slavná Vivienne Westwood.

Esterházy kostka

A na závěr našeho kostkovaného slovníčku si necháváme libůstku letošního podzimu. Kdo si oblékne kostku esterházy, dá najevo, že se vyzná. Přestože lidový název “esterházy” odkazuje kamsi do historických Uher, jedná se ve skutečnosti o typické káro z oblasti skotského panství Glen Urquhart. Jenže si ho tolik oblíbil rakousko-uherský šlechtic Esterházy, že toto označení vzorku už zůstalo. Správné esterházy káro šetří divokými barvami, vystačí si s odstíny hnědé, béžové nebo šedé a může se pochlubit velejemnou kresbou. Právě takové sako nebo kabát vás letos katapultuje na módní nebe podzimu.

Sdílejte článek
Štítky léto Anglie Francie podzim Skotsko Maďarsko Vichy Audrey Hepburnová Vivienne Westwoodová tartan