Vyhrajte boj s  celulitidou

Dlouhá léta se věřilo, že celulitida nebo také „pomerančová kůže“ se objevuje v souvislosti s nadváhou. Dnes už je jasné, že jí trpí téměř všechny ženy bez rozdílu věku či tělesné hmotnosti. Vyhrát s ní boj ale není jednoduché. Znamená to radikální změnu životního stylu. Jste na to připravena?

Co je vlastně celulitida? Jde o degenerativní změny podkožního tukového vaziva ve specifických tělesných partiích. Protože úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů, postihuje v 90 % případů hlavně ženy. Vlivem ženských pohlavních hormonů dochází ke zhoršení projevů celulitidy hlavně v pubertě, těhotenství a při klimakteriu.

Rozvoj celulitidy je pomalý, proto se vyplatí vsadit na prevenci. Jakmile propukne, je potřeba okamžitě zasáhnout. V opačném případě nastávají v podkožní tkáni nevratné degenerativní změny. Již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit, odborným přístupem však lze vylepšit její vzhled a zastavit případné progresivní zhoršování.

Jak vzniká?

Celulitida vzniká nerovnoměrným nahromaděním tukové tkáně a tukových buněk mezi vazivovými septy v podkoží. Významně se při tom uplatňuje nadměrné množství triglyceridů v tukových buňkách, které jsou jimi doslova přeplněné a vazivové septy zbytňují.

Postupně dochází ke změnám v mikrocirkulaci a k nedokonalému odplavování toxických látek a zplodin metabolismu, v důsledku čehož je tkáň hůře vyživována a trpí nedostatkem kyslíku. To nakonec vede k tomu, že vazivová septa vtahují kůži se současným protitlakem zvětšených tukových buněk, a dochází tak ke vzniku dolíčků, které vnímáme jako celulitidu.

Celulitida ale není jen kosmetický, ale i zdravotní problém. Signalizuje řadu někdy i závažných zdravotních problémů, jako je zhoršená detoxikace organismu či snížená imunita.

Jak jste na tom vy?

Celulitida se projevuje v několika stadiích:

1. Nejlehčí forma se projevuje pouze při stisku pokožky mezi dvěma prsty.

2. U druhého stadia vidíme nerovnosti kůže, viditelné při napnutí svalů, sezení nebo při bočním světle.

3. Třetí stadium je charakteristické nerovnostmi, které jsou vidět vždy, bez ohledu na osvětlení.

4. Čtvrté, nejtěžší stadium, provázejí otoky, výrazné nerovnosti pokožky a často i bolestivost.

Co ji způsobuje?

- nedostatek pohybu

- poruchy cirkulace krve a lymfy

- vysoké množství toxinů v těle

- nezdravá životospráva

- špatné stravovací návyky

- pokles produkce kolagenu

- hormonální vlivy

- dědičnost

Vhodná strava

V tomto případě platí více než kdy jindy: jste to, co jíte. Strava může oddálit nebo podpořit vznik nežádoucích dolíčků ve vaší kůži. Měla by být proto komplexní, vyvážená, s dostatkem tekutin, nejlépe v podobě neperlivé vody bez cukru a zeleného čaje. Doporučujeme zaměřit se na tyto potraviny:

Ananas Je bohatý na draslík a vitamin C, obsahuje také bromelain, který se určitou měrou podílí na zvýšení vylučování tuku, sám ho ale neštěpí.

Chřest Posiluje žíly a kapiláry tak, že normalizuje krevní oběh. Působí také jako diuretikum, eliminuje přebytečnou vodu a nadýmání, nutí tělo k uvolňování toxinů.

Slunečnicová semínka Obsahují vitamin E, draslík, zinek a selen, ale také vitamin B6, který pomáhá metabolizovat bílkoviny a posílit pojivové tkáně.

Chilli papričky Hlavní složka kapsaicin zajišťuje termogenní efekt, zvyšuje rychlost, kterou tělo spaluje energii. Kromě toho jsou chilli papričky i dobrým zdrojem vitaminů C, E, B6 a draslíku.

Skořice Tohle koření je plné antioxidantů, které urychlují krevní oběh a zlepšují elasticitu kůže.

Nezapomeňte na pitný režim, vyloučení nikotinu a destilátů a vhodně zvolenou pohybovou aktivitu, jejíž intenzita musí respektovat stupeň a příčiny potíží, jinak může dojít ke zhoršení stavu.

V  indikovaných případech lze nasadit farmaka, aplikovat látky ovlivňující tukovou tkáň (např. theofilin), případně využít potravinové doplňky (enzymy, vitaminy, antioxidanty).

Liposukce není řešení

Mnoho žen se pokouší zmírnit problém s celulitidou liposukcí. Ta ale odstraňuje tuk, nikoli fibrózní vlákna kolem tukových buněk. Navíc liposukce míří do hlubší tukové vrstvy, celulitida je povrchový problém. Laserová liposukce může pomoci kůži zpevnit a redukovat tuk, ale nemusí to tak fungovat u každého. „Liposukce není zákrok pro zmírnění celulitidy. V některých případech může naopak situaci ještě zhoršit,“ dodává Terrence B. Higgins, plastický chirurg z Las Vegas.

Názory odborníků:

Co podle vás na celulitidu skutečně pomáhá?

„Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. A to buď změnou jídelníčku a sportem, nebo medicínsky. Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza Zeltiq CoolSculpting, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje.“ MUDr. Helena Reisingerová, 
dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik

„Výskyt celulitidy můžeme bezesporu ovlivnit životním stylem, zdravou stravou s dostatkem čisté vody, vhodným výběrem pohybové aktivity, případně pomůže masáž a správná hydratace pokožky. Pomohou i vhodné podpůrné kosmetické přípravky obsahující kofein, žlutý mák, mikrořasu či amid kyseliny nikotinové. Pomáhají zlepšovat v pokožce mikrocirkulaci.“ Bohumila Christophová, 
školící kosmetička Janssen Cosmetics – soudní znalkyně kosmetika-vizážistika

Jak zmírnit projevy celulitidy?

1. Péče na klinice a v salonu

Fungující lymfatický systém

Naprostým základem terapie i prevence celulitidy je odborně provedená ruční lymfodrenáž. Zabezpečuje dobrý odtok lymfy z oblasti podkoží zpět do krevního oběhu, a pomáhá tak rychleji odvádět škodlivé látky z těla. Pro správně provedenou lymfodrenáž vyhledejte odborníka s dlouholetou praxí.

Cena: od 300 Kč

Anticelulitidní ošetření

Většina ošetření pracuje na principu, že uvolní triglyceridy do mezibuněčného prostoru, kde jsou následně rozkládány enzymem LPL (lipoproteinová lipáza) na glycerol a mastné kyseliny. Glycerol je rozpustný ve vodě, a snadno se tak dostává do oběhového systému. Mastné kyseliny jsou navázány na albumin a transportovány do tkání a orgánů, kde je jich potřeba. Jinými slovy, uvolněné tuky jsou metabolizovány a zcela přirozenou cestou zpracovány a vyloučeny z těla ven.

Péče na klinice: mezoterapie Alidya

První injekční mezoterapie k léčbě celulitidy. Její složení je navrženo tak, aby se rozpustily a odstranily toxické extracelulární prvky a zlepšilo se okysličení tkání.

Opakovat: 7 až 12 ošetření 1x týdně

Info o ceně na Formositas, Klinika estetické medicíny, Bolzanova 3, Praha 1, www.formositas.cz

Ošetření v salonu: Karboxyterapie

Pod kůži se aplikuje tělu vlastní plyn (oxid uhličitý), který odstraní tukovou tkáň - narušením membrán tukových buněk způsobí jejich rozpad.

Opakovat: 5 až 10 ošetření 1x týdně

Cena: 1000 Kč za ošetření

DermaMed, Sudoměřská 185/10, Praha 3, tel.: 775 719 672

Péče na klinice: ProShockice

Kombinace zmrazení tukových buněk a jejich následného rozbití rázovou vlnou. Poradí si se všemi stadii celulitidy. Zároveň jsou trvale 
redukovány tukové buňky.

Opakovat: 3 až 5 ošetření, cena od 3500 Kč za ošetření

Brandeis Clinic, Králodvorská 13, P1, tel.: 226 291 640

Ošetření v salonu: Ideal Body

Kombinuje profesionální ošetření a domácí péči. Dle závažnosti zahrnuje lymfodrenáže, anticelulitidní masáže či speciální zábaly a masky, např. Meder Beauty Spa či BBODY. V rámci domácí péče se používá profesionálních prostředků, jako je např. INNO-CAPS Reducer či INNO-DERMA, a to 2 až 3 měsíce.

Opakovat: stanoveno individuálně

Cena 1800 Kč za ošetření, 7000 Kč za 5 ošetření

Ludmila Spa Beauty Center, Pavla Švandy ze Semčic 3, Praha 5, www.LudmilaBeautySpa.cz

2. Péče doma

Kompresní prádlo

Lze využít prvků kompresní terapie v podobě kompresního prádla, jako jsou punčochy, kalhotky atp., které podporují mikrocirkulaci podkoží.

Náš tip: Zeštíhlující kalhoty Sveltesse jsou napuštěné aktivními látkami, které pronikají do pokožky a působí nepřetržitě během celého dne. 3/4 kalhoty stojí 490 Kč, seženete na: www.zestihlujicikalhoty.cz

Krémy na celulitidu

Žádný krém nedokáže stoprocentně odstranit celulitidu. V kombinaci s ošetřením a vhodnou stravou 
ale maximalizuje účinek.

1. Cellu slim Ventre plat, Elancyl, 770 Kč, v lékárnách, 2. Zeštíhlující sérum proti neustupující celulitidě, Nuxe Body, 660 Kč, v lékárnách, 3. Back up 3D, Talika, 1295 Kč, v parfumeriích Douglas a ve vybraných parfumeriích Sephora, 4. Firming body gel, Gisèle Delorme, 1485 Kč, www.sensualsro.cz, 5. Cellulite Contour Formula, Janssen Cosmetics, 590 Kč, www.janssen-beauty.cz, 6. Anticellulite Liporeducer, DuCosmetics, 1750 Kč, www.ducosmetics.cz

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky strava celulitida časopis kůže klinika Praha pokožka draslík Janssen Pharmaceutica tkáň tuková tkáň oběhová soustava

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.