Celebrity

10. září 2019 09:00

Martina Čerňanská

Rita Ora: Žiji si svůj sen. Nikdy jsem nebyla šťastnější

Rita Ora je nejen fenomenální zpěvačka, textařka, herečka a módní ikona, ale nyní i návrhářka. Pro největší evropský maloocbhodní řetětez s obuví navrhla 40 dámských modelů.

Rita Sahatçiu Ora se narodila 26. listopadu 1990 v jugoslávském městě Priština, jež je nyní hlavním městem Kosova. K původnímu jménu Rita Sahatçiu jí později rodiče z důvodu výslovnosti přidali dovětek Ora. Její matka Vera je psychiatričkou, zatímco otec Besnik provozuje hospodu. Oba pocházejí původem z Albánie. Ora je prostřední z trojice sourozenců, má starší sestru Elenu a mladšího bratra Dona. Z důvodu politické a rasové perzekuce se v roce 1991 celá rodina přestěhovala do Londýna, do Notting Hill.

První studiové album vydala 27. srpna 2012 pod názvem Ora a v hitparádě nejprodávanějších hudebních desek na území Velké Británie, UK Albums Chart, debutovalo na prvním místě. A od té doby její kariéra strmě stoupá.

A nyní ke své pěvecké a herecké (zahrála si v trilogii Padesát odstínu šedi) kariéře přidala i tu návrhářskou.

  • Myslíte si, že podle obuvi lze odhadnout povahu člověka?

Může to znít stereotypně, soudit lidi podle toho, co si oblékají, ale já se o módu hodně zajímám. Ráda se koukám na to, co lidé nosí, a nemůžu si pomoct, ale ano, jsem trochu jako radar lidí, který se je podle oblečení snaží odhadnout. (smích)

  • Cítíte určitý tlak, který přichází spolu s aktivitou na sociálních sítích a s tím, že jste se kromě zpěvačky proměnila i v modelku?

Myslím si, že být v roli modelky je velká odpovědnost, a jsem pyšná, že jsem měla tu možnost. Nikdy jsem si nemyslela, že budu modelkou, když jsem začínala s muzikou. Na sociálních sítích vidím, jak moc člověk může lidi ovlivnit tím, že tam s nimi konverzuje. Komunikuju s fanoušky na sociálních sítích o všem, co dělám, od muziky až po oblékání. To, co tam sdělíte, má velký vliv. Občas se musím zamyslet a říct si: Uvědom si, že to může někoho ovlivnit. Nechci, aby docházelo k nějakým nejasnostem. Proto jsou mé zprávy vždy jasné a sebevědomé, stejně jako moje kolekce. Svět se jednou provždy změnil, jsem šťastná, že jsem zažila svět i před sociálními sítěmi. Můžu jen odhadovat, jak to vnímají děti, které už znají život jen se sociálními médii, je to velká škoda. Člověk se s tím musí vypořádat, ale musí umět rozeznat, kde je ta hranice, kde už to není reálný život.

Proto se snažím se nad svými názory a komentáři zamýšlet, musím si být vždy jistá tím, co dělám.

  • Od kdy jste zapálená do módy?

Všechno začalo už na škole. Sbírala jsem Vogue, obdivovala supermodelky 90. let, sledovala jsem Versace. Chtěla jsem se dozvědět vše o historii módy a takto jsem se do módy zamilovala.

  • Vaše poslední album je nazvané Phoenix. Zažila jste v životě moment, kdy jste se cítila, že potřebujete začít znovu, „vstát z popele jako bájný fénix“?

Album jsem pojmenovala Phoenix, protože jsem chtěla lidem připomenout, že ačkoliv někdy nemůžete někoho jen tak „x“ (vyškrtnout) ze svého života, vždycky je tu cesta pro nový život, pro vás. Čeká hned za rohem. A ano, pojmenovala jsem album Phoenix proto, že já sama jsem cítila, že potřebuji začít znovu.

  • Nyní jste ve svém životě šťastná?

Myslím si, že žiju svůj sen. Opravdu jsem šťastná. Každý den je vzrušující, jiný, nový. I když jsme já a můj tým unavení, máme jeden druhého, podržíme se. Jsem vděčná za to, co dělám, a myslím, že mě to nikdy nepřestane bavit.

  • Co plánujete na zbytek letošního roku?

Rok 2019 byl velmi divoký. Dělala jsem první světovou tour s albem Phoenix. A jsem ráda, jak dobře bylo album přijato. Po vyčerpávající části roku teď přichází čas na odpočinek, předtím než v roce 2020 přijdu s dalším albem.

  • Kdo vás inspiruje?

Hodně lidí. Když jsem vyrůstala, tak nejvíc máma. Vždy mi dala pocit sebevědomí, spokojenosti. Vždy mi říkala, že můžu být, kým jen budu chtít. A já se jí ptala: „Myslíš, že můžu být popovou hvězdou?“A ona mě vždy ujistila, že určitě ano. Myslím, že je důležité vyrůstat v podpoře a věřit ve své sny. Ona je mou největší inspirací.

  • Věděla jste, že chcete být popová star, už když jste byla malá?

Kam až má paměť sahá, tak ano. Chtěla jsem být hudebník. Chtěla jsem lidi bavit. Toužila jsem se krásně oblékat. Myslím, že jsem po tom toužila tak od tří, no dobře, možná šesti let. (smích)

Jednu dobu jsem tedy chtěla být veterinářkou, ale pak jsem zjistila, že bych musela hodně studovat, a srdce mě víc táhlo k muzice než studiu.

  • Existuje někdo, s kým si toužíte jednoho dne zazpívat duet?

Mám mnoho vysněných osob, se kterými bych toužila nazpívat duet, třeba s mojí oblíbenou skupinou No Doubt. Miluju je. Také bych chtěla něco uskutečnit se zpěvákem The Weeknd, to by mohlo být velmi zajímavé. Byla jsem požehnána možností dosud spolupracovat s tolika lidmi, ale určitě mám ještě i budoucí sny. Myslím si, že dokonce tolik, že na jejich uskutečnění nestačí ani celý můj život. (smích)

Sdílejte článek
Štítky Londýn móda Kosovo Albánie sociální síť Phoenix obuv Rita Ora Notting Hill rita ora Deichmann Priština The Weeknd Ora Official Charts Company

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.