Seriály a filmy

25. května 2016 00:55

Iva Kropáčková

3 nejčastější finanční chyby, které dělají lidé před čtyřicítkou

Ukážeme vám nejčastější a nejzávažnější chyby v hospodaření a poradíme, jak se jich vyvarovat...

Pro každý věk jsou určité finanční chyby typické. Obecně se ví, že Češi nemají často žádný finanční plán a s penězi nakládají jen nahodile. Ačkoliv je ekonomická nezávislost snahou mnoha lidí, ti se ne vždy umí vyvarovat školáckých chyb v přístupu k penězům. Jaké chyby tedy často lidé od zhruba dvaceti do čtyřiceti let dělají a jak je lze napravit?

1. Mladí nemyslí na budoucnost

Třeba zhruba od dvaceti do třiceti let se neřeší budoucnost a jednoduše se neplánuje. Většina mladých lidí se teprve rozhlíží. Neplánují spoření a nechtějí investovat do dlouhodobějších projektů hlavně kvůli tomu, že si chtějí nejdřív života. Často také odkládají začátek profesní kariéry a mají jen takové zaměstnání, které jen taktak pokrývá momentální potřeby. Mnozí pak musí později spořit vyšší částky, aby dohnali deficit úspor.

Řešení: Kdyby namísto toho dávali mladí lidé pravidelně stranou alespoň menší peníze a pak je nechali pracovat, byli by překvapeni výsledkem. Je logické, že čím dříve se začne, tím lépe.

2. Zbytečné útraty i po třicítce

V období od 30 do 40 let se celkem utrácí. Skoro všechna důležitá finanční rozhodnutí je potřeba učinit před čtyřicítkou. Člověk má konečně relativně větší příjmy, ale často je utratí, protože je pořád za co. Budoucnost se zdá daleko. Důchod? Proč na něj myslet. Největší hrozbou pro mladší generace se tím pádem stává nedostatek úspor na penzi.

Řešení: Spoření na důchod by měla být nutnost. V dnešním společenském vývoji se vlastní úspory stávají pro odchod do důchodu nezbytností. Ostatně v mnoha zemích už na to dávno přišli a na důchod si zde mladí spoří už s prvním zaměstnáním. Z průzkumů ale vyplývá, že zhruba třetina pracujících lidí u nás na stáří vůbec nespoří a spoléhá na státní starobní důchod. Je také třeba se víc starat o možnosti příspěvků na penzi od zaměstnavatelů. Největší chybou je nechat ležet peníze na stole.

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ.

Je dobré zjistit si, zda konkrétní zaměstnavatel tuto pobídku využívá, a když ne, vyvinout na její zavedení tlak a iniciativu. Zhruba desetina lidí státní příspěvek na penzijní připojištění nedostává, protože spoří měsíčně méně než tři sta korun. Nemusí to být nutně jejich chyba, někdy malé platy vyšší částky odkládat neumožňují, ale zamyšlení je nutné.

3. Příliš drahé bydlení

Jedním z problémů bývá příliš vysoká částka, kterou lidé vynakládají na bydlení. Teoreticky by náklady domácnosti spojené s bydlením neměly překročit 40 až 50 procent měsíčního příjmu rodiny.

Řešení:

V případě hypotéky je nutné zvážit výši splátek tak, aby rozpočet nebyl napjatý. To dá člověku prostor vytvářet si také finanční rezervu, která pokryje splátky alespoň na pár měsíců.

>>> Najděte si tu nejvýhodnější HYPOTÉKU na trhu. Úroky od 1,69 %

V případě poplatků za bydlení, jako jsou například energie či pojištění, je ideální mít smlouvu s takovými dodavateli či finančními institucemi, kteří jsou spolehliví, ale zároveň se u nich neplatí zbytečně vysoké částky. Ve vysoké konkurenci na českém trhu lze najít opravdu zajímavé nabídky.

>>> Spočítejte si, kolik můžete ušetřit za ELEKTŘINU nebo PLYN.

Lidé po čtyřicítce jsou rozvážnější

Ve čtyřiceti letech je už standardem stavět na vybudované kariéře a dobrém rodinném zázemí, mít naspořenou určitou částku a s financemi nakládat rozvážněji.

DOPORUČUJEME: >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít pro vás nejvýhodnější spořicí produkt/y.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.