Seriály a filmy

29. března 2017 01:00

Iva Kropáčková

4 zásady pro ohlášení nehody. Pokud je nedodržíte, pojišťovna může zkrátit plnění

Existují situace, kdy povinné ani havarijní pojištění nemusí zafungovat k vaší spokojenosti. Mnoho řidičů si myslí, že když pojistky platí, jsou pojišťovnou plně kryti a v případě dopravní nehody se kromě spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. To ale není vždy pravda...

Případy, kdy se pojišťovna zdráhá vyplatit, co má, zdaleka nemusejí být jen nějaké kuriózní a ojedinělé nehody. Pokud například viník nehody nenahlásí událost své pojišťovně, i když to bezprostředně po nehodě slíbí, nastává problém. Pojišťovna může odmítnout škodu uhradit. Prokazování viny zpětně a bez souhlasu viníka je velmi složité. „Může se dokonce přihodit i to, že viník nehody pojišťovně oznámí, že nehodu nezpůsobil. I když si po nehodě sypal popel na hlavu. A dokonce to uvede v záznamu o nehodě,“ říká analytik pojistného trhu Prima Rádce Zdeněk Novák.

1. Na pojišťovnu zavolejte hned

Jedinou obranou proti takovým situacím je zavolat do pojišťovny viníka hned z místa nehody, tedy v okamžiku, kdy viník zavinění uznává.

2. Dřívější poškození auta nezatajujte

Další problémy vyvstávají u nehod, při nichž jsou uvedeny nepravdivé údaje o nehodě a rozsahu poškození. „Pokud bylo vozidlo již dříve poškozeno a následně došlo ke kolizi ve stejném místě, jste povinni ohlásit, že auto bylo již částečně poškozené. Pokud to neuděláte a pojišťovna dřívější poškození nesouvisející s nehodou odhalí, odmítne vyplatit plnění i za nové poškození,“ tvrdí Zdeněk Novák. Podle něj nemá cenu snažit se cokoli zatajovat. Je pravděpodobné, že v pojišťovně vše odhalí a pojištěnec se navíc vystaví trestnímu stíhání pro pokus o pojistný podvod.

3. Hledejte svědky

Problémové bývají i střety na parkovištích, kdy se obtížně prokazuje zavinění nehody třeba i kvůli nepřítomnosti přímých svědků nebo absenci monitorovacího kamerového systému. Pojišťovny často rozdělí míru zavinění mezi oba řidiče. „Pokud se vám podobná nehoda stane, hned se porozhlédněte po okolí, jestli nenajdete svědka, který střet viděl a potvrdil by, které auto stálo a které bylo v pohybu,“ radí Zdeněk Novák.

4. Když si nejste jisti výší škody, volejte vždy policii

Upozorňuje pak i na další zásadu, kterou je třeba mít na paměti za všech okolností. Pokud ve výsledku škoda na vozidle přesáhne sto tisíc korun a řidiči nezavolají k nehodě policii, pojišťovna jim za to zkrátí pojistné plnění. Proto i v případě, když si nejste jistí, jestli škoda přesáhne hranici sta tisíc, preventivně vždy policisty zavolejte. Vyhnete se tak případným problémům.

Doporučujeme:APLIKACE – POVINNÉ RUČENÍ: Najděte nejvýhodnější nabídku na trhu...APLIKACE – HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ: Ušetří až 95 % klientů...

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.