6 nejlepších filmů z Mexika: Desperado, Frida, Láska je kurva

V neděli uvidíte na Prima LOVE thriller s názvem Vražda v Mexiku. Mexiko je takové Rusko pro Američany. I v takové krásné krajině se dějí věci nevídané a neslýchané, proto na ně filmaři často odkazují a zasazují do něj příběhy svých hrdinů.

V neděli večer uvidíte thriller z roku 2015 s názvem Vražda v Mexiku.

Bruce vzal svoji rodinu na dovolenou do Mexika, ale domů se vrátili bez matky. Policie si je jistá tím, že Monicu zabil právě on, ale kde je pravda? Čekejte opravdu náročné vyšetřování s různorodým překvapením a zjištěním.

Více uvidíte už v neděli na Prima LOVE ve 20.00.

Filmy z Mexika, o Mexiku...

Pro mexickou kulturu byl nástup nového tisíciletí velkým zlomem. Po dlouhé době se totiž v Hollywoodu objevily filmy a herecké osobnosti mluvící rodným španělským jazykem a lámanou angličtinou.

V roce 2000 měla premiéra filmu Amores Perros – Láska je kurva od dnes už oscarového režiséra Alejandra González Iñárritu, který ukázal syrové příběhy z Mexika, které do sebe zapadaly jako puzzle. Do světa také vypustil mladého herce Gaela Garcíu Bernala, jenž od té doby sklízí herecké úspěchy. Ačkoliv mexickou velvyslankyní a slavnou herečkou v Hollywoodu se už pět let před Bernalem stala okouzlující Salma Hayek společně se španělským Antoniem Banderasem ve filmu Desperado.

Ani Brad Pitt a Julie Roberts se na tehdejším vrcholu slávy bez Mexika neobešli. Jejich snímek Mexičan (rok 2001), pojednávající o dovolené dvou nesourodých partnerů v Mexiku, sice neměl valný úspěch, ale navázal na další sérii filmů, které popisují mexickou kulturu (ačkoliv dosti stereotypně).

Od soumraku do úsvitu

Jediné, co si potřebuje od tohoto zábavného thrilleru (režisérem je Robert Rodriguez) pamatovat, jsou dvě jména: George Clooney s tetováním na krku a sexy Salma Hayek.

Bratři Seth a Richie Geckovi vykradli banku a prchají do Mexika. Jako rukojmí sebou mají úřednici Glorii Hillovou. Při zastávce v motelu se Glorie stává obětí sexuální zvrhlosti Richieho. Jako nové rukojmí berou rodinu pastora Jacoba Fullera. Po přejezdu mexických hranic se mají setkat s místními převaděči v baru Titty Twister. Všechno jde hladce (alespoň z pohledu Setha a Richieho), dokud se tanečnice, vyhazovači i barman nepromění v upíry, kteří mají chuť na čerstvou krev.

Desperado

Rodriguez dále pokračuje s dalším filmem o nebezpečném Mexiku. Desperado vynesl Antonia Banderase do hollywoodským výšin. Kdysi byl nejlepším mariachim (kytarista a zpěvák) na americko-mexické hranici. Jednoho dne ale omylem zkřížil zájmy místní narkomafie a byl donucen bojovat o svůj život. V lítém střetnutí zabili překupníci jeho krásnou dívku a zmrzačili mu ruku. V pouzdře na kytaru teď proto nosí úctyhodnou sbírku střelných zbraní a jediným smyslem jeho života se stala pomsta. Za zhlédnutí stojí ale i třetí pokračování snímku Tenkrát v Mexiku.

Mexičan

Mexičan je zbraň, kterou musí přinést věčně zmatený Brad Pitt a jeho uhádaná přítelkyně Julie Roberts. Hlavní postavu Jerryho jeho gangsterský šéf posílá do Mexika pro jakousi starou bezcennou zbraň, zvanou Mexičan, a dá mu nevybíravě najevo, že přivezení bambitky je pro něj poslední šancí na spolupráci. Půvabná, ale nesmírně hašteřivá přítelkyně Samantha (Julia Roberts) neméně tvrdě a nekompromisně žádá, aby s tou svojí "partou grázlů" už definitivně skoncoval.

Amores Perros – Láska je kurva

Tři příběhy se proplétají stylem připomínajícím Pulp Fiction, aniž by se však režisér tohoto strhujícího mexického filmu, jenž byl nominován na Oscara, snažil kohokoli kopírovat či napodobovat. Originálním způsobem líčí několik lidských osudů, jež se protnou ve scéně fatální dopravní nehody, která celý film otevírá. Tarantinovsky spletitá story uchvátila svou energií a výsostnou filmařinou i členy Akademie, kteří film nominovali na Oscara.

Babel

I nyní se náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli...

Frida

Příběh nespoutané malířky z dvacátých let minulého století, jež v Mexiku bourala veškeré společenské stereotypy. Její život ovládla autonehoda, z které měla doživotní zdravotní následky, stejně tak to byl i jeden z nejslavnějších mexických malířů Diego Rivera, jenž se následně stal jejím mužem. Fridou zmítala nejen touha po dítěti, nevěry, lásky, ale i bolest. Umělecké prvky autobiografických maleb Fridy Kahlo se prolínají do filmu. Fridu produkovala a zároveň si zahrála hlavní roli Salma Hayek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.