7 zajímavostí ze světa Sherlocka Holmese

Dřív než večer vyrazíte za dalším dobrodružstvím se Sherlockem a Joan Watson v podání Jonnyho Lee Millera a Lucy Liu v seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté dnes ve 20.15 na Prima love, mrkněte na pár faktů.

Za více než 120 let existence Sherlocka Holmese se kolem fenoménu slavného detektiva, který z literárního světa expandoval i do televize, divadla a filmů, nakupilo hodně zajímavostí. Jaké jsou ty nejpozoruhodnější?

1. 4 novely a 56 povídek – v tolika literárních počinech Arthura Conana Doyla brilantní detektiv vystupuje.

2. Beeton Christmas Annual – je název magazínu, v němž byla v listopadu 1887 uvedena Studie v růžové a čtenářstvu představeni Sherlock Holmes a John Watson. Znamení čtyř vyšlo o tři roky později v Lippincot´s Monthly Magazine. Popularita postavy pak ohromně vzrostla, když krátké „sherlockovské“ příběhy začaly vycházet v měsíčníku The Strand Magazine. První z nich – Skandál v Čechách – zde byl otištěn roku 1891.

3. A právě ve Skandálu v Čechách poprvé a naposledy přímo vystupuje Irene Adler. Moriarty má pak premiéru v Posledním případu vydaném roku 1893 – zde také jeho přičiněním Sherlock „zemře“ u Reichenbachských vodopádů a dá si osmiletou pauzu až do svého triumfálního „návratu“ počátkem 20. století.

4. Nepostradatelný Watson! Hned dvojí oficiální funkci má (nejen) v knihách doktor Watson. Jednak je Holmesovou pravou rukou při řešení komplikovaných případů, dále působí také jako jeho kronikář. Významnou aktualizací v televizních adaptacích v tomto směru v rámci minisérie BBC Sherlock bylo to, že tuto aktivitu John Watson provozuje prostřednictvím blogu na internetu.

5. Jak dlouho spolu Watson a Holmes spolupracovali? Doyle v knize Podnájemnice v závoji, jež vyšla jako jedna z posledních povídek, zmiňuje, že Holmes má za sebou 23 let profi kariéry a 17 z toho strávil s Watsonem. Společně na Baker Street také bydleli před Watsonovým sňatkem i poté, co ovdověl.

6. Hraní na housle, kouření dýmky, chemické experimenty… to jsou asi nejznámější koníčky Sherlocka Holmese. Samozřejmě krom řešení případů, byť – zvlášť experimenty – s touto činností souvisejí.

7. Hercule Poirot, Columbo, Monk či dokonce Dr. House – to jsou postavy, pro které byl údajně Sherlock inspirací. Ač je každý z nich nakonec naprosto osobitou a kultovní postavou, s Sherlockem je spojuje vyšetřování s pomocí deduktivních metod i určité podivínství… pardon, originalita. Podobu Sherlocka samotného pak ovlivnila reálná postava – Doylův profesor z univerzitních studií Dr. Joseph Bell.

Sherlock Holmes: Jak prosté dnes ve 20:15 na Prima love.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 9. 6. 2023

Berani, vaše nedávné váhání vás možná náhle dostalo do úzkých. Můžete mít pocit, že jste se dostali do slepé uličky a vaše možnosti jsou omezené. Už se nemůžete pevně rozhodnout. Místo toho, abyste se teď snažili udělat nějaký krok, možná budete muset počkat, až se prach usadí a vy budete opět vidět jasně. Nechte situaci uvolnit, než do ní přidáte další třecí plochy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.