Seriály a filmy

8. prosince 2020 17:15

Markéta Kašková

12 Top českých pohádek. Které příběhy a hlášky nás chytají za srdce po generace?

Na věku nezáleží, dobrou pohádkou nepohrdne čas od času nikdo. Podívejte se na redakční výběr dvanácti nejoblíbenějších českých a československých pohádek, které nikdy nepřestanou bavit. Mnohé z nich si můžete přehrát online v archivu iPrima.cz.

Na našem území již vznikl nespočet opravdu kvalitních pohádek, které nám pomohou zapomenout na každodenní starosti a vykouzlí úsměv, kterého není nikdy dost. Dobrý příběh je základem úspěšné pohádky a my Češi máme štěstí, že se nám v téhle oblasti opravdu daří.

Každá rodina má nejspíš svůj vlastní žebříček nejoblíbenějších českých a československých pohádek. Porovnejte ho s tím naším a těšte se na svátky s televizí Prima i s jejím bohatým filmovým archivem iPrima.cz.

1. Pyšná princezna (1952)

Stačily jen dvě barvy – černá a bílá – a vznikla jedna z nejlepších pohádek všech dob. První filmová československá pohádka se stala zároveň jednou z nejlepších a neoblíbenějších pohádek u nás. Dnes už byste možná neřekli, že ve své době vyvolala pohádka Pyšná princezna skandál, který neměl obdoby.

Náprava velmi pyšné bohaté holky a maskovaného krále funguje i po mnoha letech. Pusťte si Pyšnou princeznu 23.12. ve 20.15 na Primě.

6. Byl jednou jeden král… (1954)

Zlato je hodně důležité, ale když má člověk málo osolené jídlo, dokáže to zkazit den. Tenhle spor bychom my rozhodně řešit nechtěli, ale rádi se podíváme, když ho má řešit král, Já I. Ostatně, soudit své tři dcery Drahomíru, Zpěvanku a Marušku musí být pekelný oříšek. Naštěstí se najdou pánové, kteří strhanému královi s holkami pomohou.

2. Šíleně smutná princezna (1968)

Šíleně smutná princezna je ve skutečnosti šíleně zábavná pohádka s perfektním hereckým i pěveckým obsazením. Muzikálová pohádka ukazuje, že domluvený svazek nemusí být pro mladé zas takovou tragédií, jak se zpočátku může zdát. Hrané pohádce bude v roce 2020 už 52 let, vůbec na to ale nevypadá, milujeme ji a líbí se nám pořád stejně. Podívejte se na Šíleně smutnou princeznu online v archivu iPrima.cz.

3. Tři oříšky pro popelku (1973)

Pohádková klasika Václava Vorlíčka nesmí chybět o žádných Vánocích. Českoněmecká Popelka si slávu užívá i za hranicemi, například ve Skandinávii se stala velmi oblíbenou. Díky geniálnímu režisérovi, krásné Libuši Šafránkové, hodnému princi Pavlovi Trávníčkovi a perfektnímu skladateli Karlovi Svobodovi vznikl počin, který již dlouhých čtyřicet let baví celé rodiny. I tak je stále řada zajímavostí, které jste o pohádce Tři oříšky pro Popelku možná nevěděli.

PROSTUDUJTE SI CELÝ VÁNOČNÍ TELEVIZNÍ PROGRAM FTV PRIMA AŽ DO KONCE ROKU 2019

4. Princ a Večernice (1978)

Tři princezny, jedna krásná Večernice, čtyři urození muži a také jedno roztomilé zlo – každý mladý divák si zákonitě najde v pohádce svou oblíbenou postavu, které fandí – tenhle filmový tah musel vyjít. Filmové triky jsou z dnešního pohledu spíše úsměvné, zato nasazení a napětí nepolevuje. Alespoň jednou do roka se na tuto pohádku od Václava Vorlíčka rádi podíváme.

5. Ať žijí duchové (1977)

Takhle to dopadne, když se děti stanou roztomilými aktivisty nesouhlasící s přeměnou hradu na zemědělský objekt. Opět je k tomu hudebně doprovází geniální Jaroslav Uhlíř, statný rytíř v podání Jiřího Sováka, jeho dcera Leontýnka, která se díky lásce k Jendovi stane člověkem, a nechybějí ani pracovití trpaslíci.

4. S čerty nejsou žerty (1984)

Nezapomenutelné hlášky a několik nenapravitelných rebelů přináší klasika všech klasik S čerty nejsou žerty. Jaroslav Uhlíř má kouzlo napsat písně, které si zpíváme i ve snech, své kreativní role se na výbornou ujal i při točení tohoto pohádkového snímku. Vladimír Dlouhý nám zase dokazuje, že být čestný a odhodlaný muž se vyplácí, a princezna Adélka jen tuto skutečnost podtrhuje.

Přehrajte si celou pohádku S čerty nejsou žerty online na iPrima.cz

9. Sedmero krkavců (2015)

V našem výběru nesmí chybět pohádka Sedmero krkavců s Klárou Issovou, která jakožto mladá emancipovaná žena musí zachránit své dva bratry v nesnázích. V pohádce nechybí napětí, síla, vytrvalost, ale i opravdová láska, bez které by to rozhodně nikdy nešlo.

8. Anděl Páně 2 (2016)

Sláva a obdiv nepatří jen stařičkým pohádkám Československa. Jasným důkazem tomu je talent režiséra Jiřího Stracha, který umí vykouzlit inteligentní humor bavící malé, ale i velké diváky. Líbí se nám herecké obsazení, chytlavé písničky i samotný příběh s kouzelným jablkem.

10. Když draka bolí hlava (2018)

Oblíbení herci, milovaný Karel Gott, vtipné hlášky, hromada triků, 3D animovaní draci a jiné pohádkové potvůrky. Československá pohádka Když draka bolí hlava sklidila po premiéře velký úspěch a po té televizní na Primě vzbudila u diváků milionový zájem!

11. Hodinářův učeň (2019)

Filmová pohádka slibuje výpravnou podívanou pro celou rodinu. Hodinářův učeň JItky Rudolfové se pyšní výraznými kostýmy, poetickými exteriéry a nepostrádá klasické a osvědčené atributy pohádek - předpověď sudiček či souboj dobra a zla. Hlavní role ztvárnili Michal Balcar, Dana Droppová, Jana Plodková, Viktor Preiss, Václav Neužil a Jaroslav Plesl.

12. O krtkovi (1957–2011)

Závěrem přidáváme ke hraným pohádkám legendární animák. Kreslený krteček se svojí partou kamarádů rozdává radost dětem i dospělým již 63 let. Prvně se divákům představil hned v nejlépe hodnoceném díle Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Patálie s kalhotami s kapsami je zajímavá především proto, že je to jediný mluvený díl s krtečkem vůbec. Otcem nejoblíbenější české postavičky je Zdeněk Miler, geniální autor a výtvarník. Původního krtečka můžeme sledovat ve 49 dílech. Nejnovější jsou pak příběhy Krtka a pandy, kde hlavní hrdina dokonce mluví. Přehrajte si dětský seriál Krtek a panda online.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.