Seriály a filmy

7. ledna 2015 15:00

Gabriela Gabrielová

A je tu první Smrtonosná past!

John McClane se zapotí v pátek ve 20.15.

Partička německých teroristů v čele s Hansem Gruberem (Alan Rickman) vezme útokem mrakodrap Nakatomi Plaza a naoko cintá politické požadavky, zatímco se doluje místním trezorem. A ten jediný, kdo jim náhodou unikl, je jistý John McClane (Bruce Willis), který sem prostě přijel navštívit manželku...

Jenže John není jen cynický, neustále čoudící taťka od rodiny, ale i pěkně nabroušený newyorský polda. A svou ženu nenechá zlosynům jen tak lacino!

Po celé tetralogii Rambo je třeba světlu obrazovek ukázat dalšího sympatického ničemu. Přitom akčňáky ve stylu Ramba se Smrtonosnou pastí pojí víc, než by se na první pohled mohlo zdát!

Tak zaprvé, Smrtonosná past se původně měla jmenovat Komando 2, čili byla zamýšlena jako pokračování Arnoldova Komanda z roku 1985, což je samo o sobě variace na Ramba. Huh?

Jenže režisérovi pozdější Smrtonosné pasti se to celé nějak nezdálo, Arnoldovi se to taky nějak nezdálo, a tak se přepisovalo a měnilo...

Celý film přitom vychází (stejně jako u Ramba) z knižní předlohy Nothing Lasts Forever spisovatele Fredericka Thorpa. Oceňovaná bichle je druhým dílem o literárním detektivovi Joe Lelandovi a vznikla poté, co Thorp viděl snímek Skleněné peklo o požáru v mrakodrapu.

Paradoxně byla před Smrtonosnou pastí natočena i adaptace první Thornovy knížky o Joe Lelandovi, jehož si střihl Frank Sinatra. A protože Sinatra vlastnil na jméno "Joe Leland" práva, literární jméno detektiva se muselo změnit.

Hle, narodil se John McClane!

Smrtonosná past pak v roce 1988 doslova prosvištěla kiny a po dekádě ve znamení demigodů Stallona a Schwarzeneggera byl přízemní, upocený a lehce ňoumovitý Bruce Willis přesně tou změnou, kterou diváci potřebovali.

Takže snad tohle koření po Rambovi přijde k chuti i vám. Hláškovací maraton startuje v pátek ve 20.15 na Primě.

Chcete vědět víc?

  • většina filmu se odehrává v noci, protože Bruce Willis paralelně točil přes den seriál Měsíční svit
  • McClanova kultovní fráze "Yippee-ki-yay, motherfucker" není jen tak vycucaná z prstu – její první část je překlad z indického jazyka udrština, kde znamená zhruba "sežer to"…
  • do hlavní role byli zvažováni také Robert DeNiro, Richard Gere nebo Richard Dean Anderson!
  • nejenže řada dialogů vznikla z improvizace, ale také slavná scéna McClana padajícího šachtou původně vznikla chybou kaskadéra!
  • v původním německém dabingu byli němečtí teroristi změnění na anglické teroristy, včetně výslovnosti jejich jmen. Z Hanse se stal Jack, z Karla zase Charlie...
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.