Seriály a filmy

29. října 2014 19:00

Gabriela Gabrielová

A opice začínají vládnout lidem…

Filmy o legendární planetě opic se točí od konce šedesátých let. Snímek Zrození planety opic z roku 2011 je již sedmým v pořadí. Přesto se v něm vrátíme až ke kořenům. Dozvíme se totiž, jak se mohlo stát, že opice převzaly vládu nad člověkem a celou zeměkoulí.

Will (James Franco) je mladý vědec, který vyvíjí lék na Alzheimerovu chorobu. Svým výzkumem chce pomoct také svému otci, který touto nevyléčitelnou nemocí trpí. Lék se testuje na šimpanzích a má skvělé výsledky. U nemocných lidí napomáhá k regeneraci mozku, u opic zároveň zvyšuje inteligenci. Jednoho dne je však kvůli rostoucí agresivitě šimpanzích samic Willův výzkum zastaven a všechny opice utraceny. V jednom z kotců nachází Will čerstvé mládě. Právě proto byli primáti agresivní, snažili se to maličké chránit. Opičátko dostane jméno Caesar a Will si ho tajně odnáší domů.

Postupně se ukáže, že účinky testovaného léku přešly z jeho matky i na Caesara (Andy Sekris), který prokazuje značnou inteligenci. Učí se znakovou řeč, řeší dětské hádanky, od mala žije téměř jako člověk. Až jednoho dne uteče, v sebeobraně napadne člověka, a když ho chytí, umístí ho do útulku k ostatním opicím. Nejprve se sice snaží dostat domů, za Willem. Ale pak se s ostatními primáty sblíží. A to je začátek pádu vlády člověka nad zvířaty. Ceasar totiž pochopí, jak moc jsou opice zneužívány, mučeny a zbytečně vězněny. A rozhodne se osud své rasy jednou pro vždy změnit. Mezi lidmi se navíc začíná šířit nebezpečný virus…

Mega akční sci-fi Zrození planety opic musíte vidět! V pátek ve 20.15 hodin na Primě!

Těšte se na:

  • Dokonalé masky
  • Napětí
  • Skvělé triky
  • Neuvěřitelné tempo

Neviditelný herec

  • Ve filmech o opičí planetě se vždy objevovali herci, kteří znázorňovali více či méně humanoidní opice. Tomu byly přizpůsobeny kostýmy, masky, make-up.
  • Ve Zrození planety opic (2011) se anglický režisér Rupert Wyatt rozhodl použít speciální technologii motion capture (česky zachycení pohybu), aby dosáhl co nejrealističtějšího ztvárnění pohybů a mimiky opic.
  • Celé toto odvětví filmových triků se nazývá performance capture (česky zachycení hereckého výkonu). Na živé herce jsou instalovány tzv. markery, jsou oblečeni do speciálních obleků, okolo nich se rozmístí velké množství kamer. Herci pak „hrají“ že jsou opice.
  • Nasnímané záběry včetně světelných bodů z markerů jsou digitálně zpracovány. V tomto případě opice kompletně přeberou pohyby, mimiku, gesta a pohledy skutečných herců. Ti jsou ve finále pomocí animace zcela nahrazeni a nevidíme z nich nic, kromě jejich digitalizovaných hereckých výkonů. Právě proto se těmto hercům někdy říká „neviditelní herci“.
  • Výhoda performace capture je naprostá realističnost digitální postav a navíc přesnost v reakcích ostatních herců, kteří jsou s digitální postavou na place. Hrají na sebe a nemusejí do prázdna předstírat, že proti nim stojí postava, která je následně vytvořena až v počítači pomocí triků.
  • Specialistou na technologii motion capture se stala novozélandská společnost WETA.

Dostane někdy Andy Serkis Oskara?

• Zřejmě nejslavnějším „neviditelným hercem“ současnosti je Angličan Andy Serkis, který jsi ve Zrození planety opic zahrál opičáka Caesara. Jeho úspěch se začal psát v roce 2001, kdy ho režisér Peter Jackson obsadil do role Gluma v tolkienovské trilogii Pán prstenů. Temný Glum byl dokonale natočen právě díky performance capture.

• Od té doby znovu zazářil Andy Sekris jako neviditelný herec v postavě King Konga ve stejnojmenném filmu z roku 2005.

• Herecký výkon Serkise ve všech těchto filmech byl natolik uhrančivý, že se laická i odborná veřejnost začala přít, zda by neměl být herec nominován na Oskara. Filmová akademie se však k podobným návrhům staví zatím rezervovaně. Odvolávají se na zásahy počítačových animátorů, které jsou u těchto snímků stále značné.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.