Adamíra, Holý, Prachař, Somr – partička k pohledání ve filmu Jeden z nich je vrah

Režisér Dušan Klein natočil v roce 1970, tedy z kraje své kariéry, dokonale temnou detektivku Jeden z nich je vrah. A najdeme v ní hereckou partičku k pohledání – Jiřího Adamíru, Jiřího Holého, Ilju Prachaře, Josefa Somra a další legendy českého filmu. Podívat se na ně můžete v sobotu ve 12.20.

Film má na počátku pořádný spád. Jiří Holý – řidič Karel Marek vyjde z kriminálu a okamžitě vyhledá bývalé parťáky, aby se jim začal mstít za svůj vlastní zpackaný život. Objeví se první mrtvý, a začne zápas se strachem a vlastním svědomím.

Do toho vstoupí charismatický Jiří Adamíra jako hlavní vyšetřovatel Hájek, který se rozhodne, že vraha dostane systematickým psychologickým nátlakem. Diváci se tak mohli seznámit s jednou z metod, běžně používanou tehdejší státní bezpečností, i když v tomto případě ji využil kriminalista.

Typický záporák Bohumil Šmída

Po podivné smrti řidiče Marka zbývají jako podezřelí tři jeho kamarádi v podání Ilji Prachaře, Josefa Somra a Bohumila Šmídy, který hraje Krásu, šoféra náklaďáku u dálkové dopravy. Šmída působil řadu let na vedoucích pozicích ve Filmovém studiu Barrandov, kde se mu podařilo prosadit mnoho kvalitních snímků včetně produkce filmařů tzv. nové vlny, ale zároveň dostával různé menší záporné role především v detektivkách.

Byl totiž pro ně typově přímo předurčen. Určitě si ho vybavíte jako kasaře Mlíka z filmu Pěnička a Paraplíčko, nebo jako Pacínka z lehce komediální detektivky Nahá pastýřka. Šmída měl režiséra Kleina velmi rád a zahrál si v šesti jeho filmech včetně této detektivky.

Jen natáčení scény, kdy měl identifikovat mrtvého parťáka Holého v pitevně, mu dělalo potíže. Točilo se ve střešovické nemocnici, kde mu rok předtím zemřela jeho milovaná žena Hanka. Ten záběr pro něj musel být nekonečně dlouhý…

Adamíra se trénoval na radu Korejse

Jiří Adamíra byl brilantní herec, přesto za svou kariéru nedostal od filmařů nikdy velkou titulní roli. Snad tomu bránila jeho vrozená noblesa, šarm a inteligence, které slušely postavám aristokratů či ironickým intelektuálům a o takových se zase za socialismu tolik netočilo.

Jako vyšetřovatel Hájek v detektivce Jeden z nich je vrah jakoby se chystal na budoucí postavu policejního rady Korejse v televizním seriálu Panoptikum města pražského. Režisér Klein mu přidělil jako kolegu poněkud netypicky policejního lékaře, kterého si zahrál Bohuš Záhorský. Ve filmu spolu vedou filozofické debaty o tom, nakolik má kriminalista právo zasahovat do skutečných osudů podezřelých a zda to má vůbec smysl.

Lohniský jako narkoman Jarýnek

Na svou dobu převratně – nezapomeňme, že detektivka je z roku 1970 – se ve filmu objevuje epizodní postava narkomana Jarýnka, kterého se skvěle zhostil Václav Lohniský. Ten také ke konci detektivky přizná, že zabil řidiče Marka. Ačkoli Marka potom ještě někdo z trojice jeho kamarádů praštil kladivem, detektiv Hájek už to nemůže vyšetřovat jako vraždu, když k ní došlo až na mrtvém těle.

Někteří milovníci detektivního žánru si právě u tohoto filmu stěžují, že je jaksi bez konce, jiní to naopak kvitují s povděkem. Na ponurosti a napínavosti příběhu to ale nic nemění. Ve filmu Jeden z nich je vrah dominují muži, přesto je v malé roličce Jarýnkovy milenky nepřehlédnutelná Miriam Kantorková a divák možná zalituje, že nedostala o něco větší prostor.

Jeden z nich je vrah

  • Režie: Dušan Klein
  • Scénář: Václav Šašek
  • Kamera: Jiří Stöhr
  • Hudba: Svatopluk Havelka
  • Rok výroby: 1970

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.