Agatha Christie pátrá po podstatě vraždy. V detektivce nápadně podobné realitě

Agatha a podstata vraždy. To je premiérová poctivá detektivka, která nepostrádá napětí věhlasných krimi románů nejslavnější autorky tohoto žánru, britské spisovatelky Agathy Christie.

Vražda Florence Nightingaleové, jejíž bezvládné tělo bylo nalezeno ve vlaku do Hastingsu, totiž zůstává dlouho neobjasněna. I přesto, že podezřelých je jen hrstka. Zbývá tak vypátrat důkaz, který vraha usvědčí. A právě k tomu se uvolí na žádost Florenciny dlouholeté partnerky Mabel Rogersové mladá Agatha Christie, už tehdy slavná autorka detektivek o Herculovi Poirotovi a slečně Marplové. Její vlastní život a manželství se zrovna rozpadá, a tak ráda využije příležitosti být na chvíli někým zcela jiným.

Skutečné znizení Agathy Christie

Pokud trochu znáte životní příběh Agathy Christie, pak si určitě vybavíte, že 3. prosince 1926 spisovatelka skutečně zmizela. Tehdy nasedla před domem do svého vozu a odjela. Záhy byla rozpoutána rozsáhlá pátrací akce. Agatha Christie zmizela, nikomu se neozvala, nikdo o ní neslyšel. Pátrali po ní dobrovolníci, tisk, vlastní rodina i policie. Převládaly obavy, že spáchala sebevraždu. Těsně před jejím zmizením totiž manžel Agathy Christie požádal o rozvod a zemřela jí matka.

Záhadný případ byl rozpleten o jedenáct dní později, přesně 14. prosince roku 1926. Christie vypátrali v hotelu ve městě Harrogate, kde byla zapsána pod falešným jménem Theresa Neele. K údivu všech nebyla nijak zhroucená, naopak si užívala života. Vůbec prý však nevěděla, proč odjela z domova, aniž by na to upozornila ostatní. Nikdy ani neřekla, co přesně se během jejího zmizení dělo.

Za povšimnutí určitě stojí fakt, že Neele bylo příjmení milenky jejího manžela. Kvůli této ženě dokonce požádal o rozvod s Agathou. Právě rozpad manželství mohl podle některých spekulací stát za celým tajemným dobrodružstvím. Lékaři, kteří Agathu podrobili vyšetřením, se klonili k psychickému zkratu.

5 zajímavostí o filmu Agatha a podstata vraždy

  1. Fotografie, na kterou se filmová Agatha dívá na samém konci filmu, je fotografie skutečné Agathy Christie a jejího druhého manžela Maxe Mallowana v Tell Halafu v Sýrii. Scéna se tak odehrává několik let po událostech filmu.
  2. Kniha, kterou Agatha ve filmu čte Rosalind, je R.U.R. od Karla Čapka.
  3. Jako alias použije Agatha Christie ve filmu jméno Mary Westmacottová. Skutečná Agatha Christie pod tímto jménem vydala šest novel.
  4. Vražda Florence Nightingaleové není smyšleným příběhem. Skutečná Florence Nightingale Shore byla nalezena zavražděná ve vlaku z londýnského Victoriina nádraží do Bexhillu v East Sussexu v roce 1920.
  5. Vloni uběhlo 130 let od narození Agathy Christie

Agatha a podstata vraždy

Misteriózni drama

Velká Británie (2018)

Hrají: Ralph Ineson, Ruth Bradleyová, Tim McInnerny, Blake Harrison, Pippa Haywoodová, Michael McElhatton, Bebe Caveová, Brian McCardie, Dean Andrews, Samantha Spirová a další.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.