Seriály a filmy

30. července 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Akta X na stopě mimozemskému viru

Agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová začínají vyšetřovat nový paranormální případ v dechberoucím scifi thrilleru Akta X – Film z roku 1998. Zabrání agenti šíření podivného viru, kvůli kterému má být planeta Země kolonizována mimozemšťany?

...nacházíme se v prehistorických dobách, řádově 30 tisíc let před naším letopočtem. V neznámé jeskyni svádí dva pralidé lítý souboj se zrůdným tvorem, nezařaditelným do našeho světa. Mimozemská bytost je přemožena, ale do těla pračlověka se dostává podivuhodná tmavá tekutina, která ho následně pohlcuje a zabíjí.

Střihem se dostávámeme do současnosti. Vidíme chlapečka, jak si hraje na zahradě s kamarády, když nešťastně padá do hluboké jámy. Od nohou až po hlavu je brzy pohlecen on i přivolaní hasiči toutéž neznámou kapalinou…

Další časoprostorový střih nás přenáší do Dallasu. Neznámý pachatel nahlásil, že v jedné z budov je bomba. Na místo jsou jako posily přivoláni agneti Mulder, Scullyová, Michaud. Při zajišťování protilehlé budovy přijde Mulder (David Duchovny) na to, že bomba je ukryta právě tam. On a Scullyová (Gillian Anderson) spěšně budovu evakuují. Michaud má zneškodnit bombu. Nestihne to a budova pochovává čtyři nešťastná těla. Agenta Michauda, dva dospělé muže a malého chlapce. Tedy dřívější oběti podivné kapaliny. Jenže kdy a jak se tam těla dostala a co konkrétně je zabilo?

Agneti Mulder a Scullyová jdou ve vyšetřování až na samotnou hranu. Riskují svoje kariéry, životy. Kdo a proč stojí tentokrát proti nim a kryje existenci mimozemské zabijácké tekutiny? Co znamenají obrovská kukuřičná pole s mega včelími úly plnými agresivních včel? Proč byl Mulder postřelen a Scullyová unesena na Antarktidu? Záhadné krimi případy s názvem Akta X se znovu otevírají…

Filmovou lahůdku Akta X si nesmíte nechat ujít v sobotu 1. srpna ve 22.45 na Primě!

Proč se koukat?

1. Film navazuje na tradici toho nejlepšího z kultovního seriálu Akta X

2. Nemusíte znát mytologii seriálu, a přesto se budete královsky bavit

3. I když jste sledovali seriál, film si stoprocentně vychutnáte také

4. Příběh super, napětí vynikající, Duchovny a Anderson velmi koukatelní!

KISS – KISS – KISS! Jedním z hnacích motorů kultovního seriálu byl nikdy přímo nevyřčený vztah mezi agentem Foxem Mulderem a agentkou Danou Scullyovou. A to přesto, že chemie, která mezi nimi lítá, je pro všechny nepopiratelná. Ve filmu Akta X je to podruhé, co se měli agenti políbit. Pokaždé byly tyto záběry dokonce i natočeny, ale nakonec nepoužity. Zůstalo jen u náznaků a dotyků, sblížení, ale polibek nepadl! V obou případech se intimní scéna odehrává na dlouhé chodbě. Tentokrát překazila romantickou chvilku VČELA!!!

Co ještě chcete vědět o filmu?

1. Časově lze film zařadit mezi pátou a šestou sérii seriálu. Hlavní tvůrce seriálu Chris Carter dostal od studia zadání, aby napsal film, který přemostí dvě série. Carterovi se do toho nechtělo, ale nakonec do sebe všechno zapadá.

2. Jednotlivé díly seriálu Akta X (The X Files) bývaly točené s poněkud střízlivějším rozpočtem než celovečerní film. Na ten bylo uvolněno 66 milionů dolarů, výdělek byl ovšem téměř 190 milionů.

3. Peníze jsou na filmu opravdu vidět. Kdeže jsou seriálové náznaky a hra s napětím. Tady se dočkáme spousty triků, masek, použití techniky, nádherných scén. Jukněte na to!

4. K vtipné citaci konkurenčního scifi filmu dojde ve scéně, kdy Mulder popíjí v baru. Protože je zamčený záchod, vypotácí se agent ven a v zadní uličce vykoná potřebu na plakát k megafilmu Den nezávislosti. Tvůrci Aktů X tak dali jasně najevo, co si o podobných scifi flácích myslí.

5. Bombovou scénu dohlíželi skuteční agenti z oddělení výbušnin a objevili se pak ve filmu po boku Scullyové.

6. Fanoušci často znají film Akta X pod názvem „Figt the future“ neboli „Bojujte s budoucností“. To ale neměl původně být podtitul filmu. Oficiální název zní Akta X – Film. Stalo se to tak trochu omylem, protože hláška Fight the future se objevila na plakátech pod oficiálním názvem a fandové si ji prostě přivlastnili.

7. Ve filmu se můžete pokochat výkony pánů herců Martina Landaua a Armina Mueller-Stahla.

(tek)

Sdílejte článek
Štítky akta x

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.