Americký gangster ze syrového Harlemu navštíví večer Primu

Natočit další dobrý film z gangsterského prostředí není snadné – vždy vás totiž budou poměřovat s Kmotrem od režiséra Franciska Forda Coppoly. Režisér Ridley Scott to zkusil a v roce 2007 překvapil mistrovským kouskem Americký gangster. Mrkněte se na něj v pátek na Primě od 23:25.

Na rozdíl od Coppolovy kmotrovské trilogie, která vychází ze známého románu Maria Puza, se Americký gangster odehrává v New Yorku v 70. letech. Tehdy se po prohrané válce ve Vietnamu domů vracejí tisíce deprimovaných vojáků, mnozí závislí na drogách. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory.

V tomto ovzduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), který díky své odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Brzy se tak vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů.

Lucasovým protihráčem je detektiv Richie Roberts (Russell Crowe). Ten dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář.

Film byl v roce 2007 nominován na Oscara za ženskou vedlejší roli (herečka Ruby Dee) a za výpravu. Žádnou sošku ale nakonec nezískal. Přitom Scottovi se v Americkém gangsterovi povedlo, na co sáhnul.

Nechte se nalákat upoutávkou:

Z Denzela Washingtona se stal perfektní záporák s gangsterským přízvukem, Russel Crowe si zase zahrál neúplatného policistu, který je ale zároveň tátou na baterky a pěkným sukničkářem. Do toho atmosféra Harlemu 70. let – a najednou tu máte dokonale syrový mix tématu, prostředí a hereckých výkonů. Ridley Scott to zkrátka umí.

Na povedenou gangsterku se podívejte v pátek na Primě od 23:25.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.