Bez dcerky neodejdu: Co je ve filmu fikce a co je realita?

Americký bestseller Betty Mahmoody měl úspěch po celém světě. Snímek Bez dcerky neodejdu se stal úspěšným kvůli strastiplnému příběhu ženy, která potřebuje se svou dcerou utéct z pekla. Co bylo filmové přikrášlení a co opravdová realita?

V úspěšném snímku Bez dcerky neodejdu podává vynikající výkon nositelka dvou Oscarů Sally Field. Příběh její Američanky Betty, která se provdala za amerického Íránce, strhnul pozitivní vlny kritiky.

O čem Bez dcerky neodejdu vlastně je? Zpočátku byl vztah Američanky a pohledného Íránce plný štěstí, narodila se jim dcerka Mahtob. Když jí byly čtyři roky, začalo manželství skřípat. Bettyin manžel Moody, povoláním lékař, měl problémy v zaměstnání. A navíc se prostřednictvím sdělovacích prostředků živě zajímal o průběh revoluce ve své rodné zemi. Po sesazení ajátoláha se ale Moody rozhodl navštívit své příbuzné. S neblahými předtuchami odletěla Betty s dcerkou a manželem do Íránu. Írán, jeho hlavní město Teherán i tamější obyvatelé Betty a Mahtob doslova otřásly: špína, hmyz, špatná hygiena, všudypřítomný pach potu, povinné zahalování žen, svrchovanost mužů, bezpráví žen, nevlídnost příbuzných a nakonec i Moodyho. Všemu ale statečně čelily a těšily se na návrat domů. Po čtrnácti dnech jim ale Moody oznámil, že se do Ameriky už nikdy nevrátí. Protože byly Betty a Mahtob podle íránských zákonů Moodyho majetkem, nesměly se do vlasti bez jeho svolení vrátit ani ony a staly se jeho vězeňkyněmi. Betty byla chycena do pasti a tehdy začala její strastiplná cesta za svobodou...

Strastiplnou cestu domů můžete sledovat na Prima LOVE ve 20.00 již tuto neděli.

Bez dcerky neodejdu: Fakta vs. fikce

Pojďme se podívat, jak se kříží některá filmová fakta s těmi reálnými, které zažila sama aktérka Betty Mahmoody:

Opravdu se potkala Betty s budoucím manželem Moodym na hodinách koránu?

Ano, po druhé hodině se poznala s další studentkou, která jí představila právě Moodyho. Nejdříve byli přáteli a scházeli se ve čtveřici společně s manželem kamarádky.

Opravdu měla Betty s dcerkou odjet do Íránu pouze na dva týdny?

Záleží na tom, koho se zeptáte. Betty tvrdí, že ano. Moody tvrdí, že manželce řekl, že pojede ošetřovat zraněné z války na dobu neurčitou.

Opravdu se žena, která si vezme Íránce, stane automaticky íránskou občankou?

Ano, v íránské společnosti funguje žena a dítě jako majetek manžela. Pokud by muž zemřel, může se manželka navrátit ke své původní národnosti, jejich dítě však zůstává navždy občanem Íránu.

Opravdu Betty s dcerkou utekla, když volali Moodymu z ambulance?

Ano, pohotovost volala Moodymu kvůli pacientovi s těžkými dýchacími problémy. Když se Moody vrátil domů, Betty s dcerkou byla pryč.

Byl prvotní plán utíkat přes Turecko?

Ne, prvotní plán byl přelet na jih Íránu, následně lodí přes perský záliv až do arabských emirátů. Problém ovšem byl, že Moody mezitím informoval policii, že je Betty na útěku. Plán útěku se za pochodu měnil dvakrát. Nakonec Betty utíkala pomocí ostatních do severozápadního Íránu, pak s převaděči přešla hory, až se dostala k Červenému kříži, který ji odvezl k tureckým hranicím. Odtud musela s dcerou na koni až do města Van. Z menšího města jely autobusem do Ankary, kde kontakovaly americkou ambasádu.

Bylo během jejich útěku horko a větrno, jak se ukazuje ve filmu?

Naopak, když přecházely hory, všude byl sníh a mráz.

Byla Betty málem znásilněna během svého útěku?

Ne, byl to výmysl hollywoodských tvůrců.

Byla Betty opravdu zastavena v Teheránu místní mravnostní policií?

Ano, dokonce třikrát. Jednou jí pod burkou byly vidět vlasy na čele, podruhé se jí shrnula ponožka, potřetí jí bylo vidět omylem koleno pod šaty.

Viděla se někdy dcera Mahtob se svým otcem?

Od jejich útěku v roce 1986 se už nikdy neviděli, i když se jí Moody snažil telefonovat a psal dceři e-maily. Mahtob s ním odmítla veškerý kontakt.

Mahtob také vydala knihu Na útěku, kde popisuje celou událost z pohledu dítěte.

Sdílejte článek
Štítky Prima Love

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.