Seriály a filmy

29. října 2018 10:08

veronika.maskova@iprima.cz

Brazilci mají svého „Trumpa“. Prezidentské volby opanoval svérázný kandidát

Prezidentské volby v Brazílii vyhrál Jair Bolsonaro. Brazilští voliči si tak dopřáli vytouženou změnu na prezidentském úřadě a po více než 30 letech ho opustí levicově orientovaní státníci. Bolsonaro, který proslul svými velice nevybíravými výroky, je naopak považován za krajně pravicového politika.

Jair Bolsonaro vyhrál volby s náskokem 10 procent nad druhým kandidátem Fernandem Haddadem. Podle údajů, které zveřejnil Nejvýšší soud v Brazílii, který počítá volební hlasy, se celkem 55,2 procent voličů přiklonilo na stranu krajně pravicového kandidáta. Třiašedesátiletý Bolsonaro slíbil, že odstraní korupci a pokusí se snížit vysokou kriminalitu v Brazílii.

Pro pátou nejlidnatější zemi světa to je velká změna a zároveň velká neznámá. Zvolený Bolsonaro vystřídá zastupujícího prezidenta Michela Temera, který ve svém úřadu nebyl příliš oblíbený. To je možná důvodem, proč si po více než třicetileté nadvládě levice Brazilci zvolili pravici.

Mezi prvními gratulanty nechyběl Trump

K vítězství Bolsonarovi poblahopřál i osobním telefonátem americký prezident Donald Trump. Bolsonaro na se pochlubil na Twitteru, že Trump gratuluje k historické volbě a chce tímto oba státy přivést blíž k sobě.

Přeorientování Brazílie z levice na pravici je ještě více markantní díky osobnosti nově zvoleného prezidenta. Jair Bolsonaro je bývalý kampitán armády, který se po 27 leté kariéře v kongresu rozhodl pro kandidaturu v prezidentských volbách. Ne nadarmo se mu přezdívá brazilský Donald Trump. Po dobu prezidentské kampaně se prezentoval velice kontroverzními výroky ne nepodobným těm Trumpovým.

Brazilci vyjádřili vůli po změně

Brazilci v Bolsonaro ale vidí lepší budoucnost. „Cítím ve svém srdci, že se věci změní,“ uvedla pro AP podnikatelka ze Sao Paula, která volila Bolsonara.

Po vítězství Bolsonara začaly napříč celou Brazílií obrovské oslavy, které se neobešly bez střetů s příznivci druhého kandidáta. V Riu de Janeiru dokonce na fanoušky Bolsonara čekal ohňostroj.

Oponent Bolsonara Fernando Haddad se podle jeho výroků jen tak nevzdá. Na Twitteru slíbil příznivcům, že bude bránit spravedlnost za každou cenu. „Musíme sjednotit opozici a postavit národní zájmy, zájmy celého brazilského lidu nad všechno ostatní. Brazílie nikdy nepotřbovala projevy občanství více než právě teď,“ pronesl kandidát za Dělnickou stranu Fernando Haddad.

Sdílejte článek
Štítky Brazílie prezident Jair Bolsonaro

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.