Čelisti se vrací v třetím pokračování v sobotu večer

Krvelačný žralok bude na Primě opět drtit své oběti. Tentokrát ve vodním parku, kam mu jeho manažer servíruje denně stovky možných lidských obětí. Napínavý příběh kultovního cyklu filmů, který vznikal za značných obtíží, začne na Primě v sobotu ve 22:30 na Primě.

Kdo si myslí, že řádění nebezpečně ozubené tlamy skončilo s letní sezonou v letovisku Amity z filmu Čelisti 2, se pochopitelně hrubě mýlí. Jak jinak, úspěch děsivých filmů v 70. letech si žádal pokračování. Je ale náročné navázat na něco, co mělo u diváků takový úspěch, a tak se na plátna kin vrátily Čelisti až po pěti letech.

Pracovat na nich chtělo hned několik scenáristů a produkční tým se potýkal i s rozhodováním, kdo by měl „trojku“ režírovat. První volba padla na režiséra Joea Danteho, který se se svým filmem o nebezpečných piraních pustil v roce 1978 do souboje o diváckou přízeň s Čelistmi 2. Jen co bylo jeho jméno známé, došlo k roztržce se studiem, pod nímž měl film vznikat, a přípravy byly opět odloženy. Nakonec práva na zfilmování třetího žraločího filmu koupil jiný producent a dosadil si také na režijní židli svého režiséra. Stal se jím Joe Alves, jenž se podílel jako kreativní producent na předchozích čelistních snímcích a dvojku dokonce spolurežíroval. Zkrátka žralok na diváky vycenil své zuby až po dlouhých pěti letech od svého druhého pokračování, v roce 1983.

Změnila se nejen doba, ale také prostředí. Pláže nechali tvůrci v ústraní a soustředili se na zajímavý vodní park Mořský svět. Je krásný, moderní a rozsáhlý. Zaměstnanci náhodou objeví v nádržích malého žraloka a s nadšením se jej pokoušejí vychovávat. To je ale velmi náročné, čím je žraločí mládě starší, tím víc je neposlušnější. Situace vyvrcholí v momentu, kdy je nalezeno v parku tělo mrtvého muže. Důvod jeho smrti je ale děsivější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Problémy se vznikem žraločí trojky nezůstaly jen u souboje scenáristů, který z nich nakonec zanechá stopu na pokračování kultovní série, ale přenesl se i do hereckých řad. Ty znatelně prořídly. U představitele policejního šéfa z městečka Amity (Čelisti 2) Martina Brodyho to bylo víc než jasné. Jeho herecký představitel Roy Scheider dokonce prohlásil, že tvůrci dobře věděli, že by ho k účasti na třetím filmování Čelistí nedonutil ani Mefistofeles. Aby i sebemenší pokus přemluvit jej k žraločímu filmování musel skončit nezdarem, kývl na natáčení jiného filmu Létající oko, jenž se natáčel ve stejnou dobu.

V Čelistích se tak nesetkáme se starým známým obsazením. Pomyslnou spojnicí jsou snad jen synové policejního šéfa Martina Brodyho, Michael a Sean. Ty si zahrají Dennis Quaid a John Putch. Prvního si možná vybavíte z filmu Den poté nebo Let Fénixe, druhého jste mohli zahlédnout v různých seriálech. Dívčí krásu zastoupí Bess Armstrong, spíše televizní herečka, a Lea Thompson, jejíž herecká hvězdička stoupala vzhůru a za dva roky po Čelistích se blýskla v prvním dílu trilogie Návrat do budoucnosti.

O co méně známých tváří se nám ve třetím pokračování Čelistí možná objeví, o to více se můžeme těšit na skvělé napětí, které tvůrci vybudují z jednoduché zápletky. Málokdo si dokáže představit, co se vše může v zábavním parku přihodit, když se do něj vetře zuřivá bestie.

Pochopitelně, že dojde i na filmové efekty a triky. I to byl důvod, proč se film svezl na zájmu o 3D technologii a v kinech se také ve 3D objevil, na VHS ale jen v 2D. Na Primě si jej sice v sobotu ve 22:30 užijete také jen ve formátu 2D, ale to nic neubírá na poutavosti dramatického vyprávění, které vám jistě nedovolí spustit oči z televizní obrazovky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.