Seriály a filmy

14. února 2017 01:05

Iva Kropáčková

Cena zemědělské půdy roste. Můžou za to hlavně spekulanti, kteří ji vykupují i podvodně

Ceny zemědělské půdy letí vzhůru. Kdo nakupuje? Jednak opravdoví farmáři, ale také různí investoři a spekulanti. Aby toho nebylo málo, Agrární komora i ministerstvo zemědělství varují před podvodnými nabídkami na její odkup.

Zemědělská půda bude možná brzy nad zlato. Tržní cena zemědělské půdy totiž rok od roku stoupá. Zatímco v roce 2015 stál metr čtvereční 15 korun, loni už to bylo víc než dvacet korun, což je meziroční nárůst o celou čtvrtinu. A můžou za to prý hlavně spekulanti. "Půda se stala velmi cenným artiklem, takže se nachází v zemědělských oblastech řada spekulantů, kteří právě tu půdu vykupují a tím zvyšují ceny," říká mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová.

Pozor na spekulanty-podvodníky

Česká republika je doslova rájem malých vlastníků půdy - je jich tu kolem tří milionů. A právě na tyto drobné majitele se různí spekulanti s půdou nejvíc zaměřují. "Tihleti nákupčí půdy, když to tak nazveme, se obracejí hlavně na starší občany, kteří se skutečně neorientují v té ceně půdy a v nakládání s půdou a využívají vlastně této neznalosti," upozorňuje Večeřová. Před podvodníky varuje i ministerstvo zemědělství. "Ministerstvo zemědělství o tomto problému ví a doporučuje všem, aby si tyto informace prověřovali a neprodávali svoji půdu na základě těchto lživých informací," doporučuje mluvčí ministerstva zdemědělství Markéta Ježková. Ministerstvo ještě vzkazuje: Jestli má někdo pocit, že byl podveden, ať se obrátí na policii.

Obchod, který zavání trestním oznámením

Nejrychleji letí ceny pozemků nahoru na Hané a právě zdejší zemědělci si nejvíc stěžují na chování spekulantů. "Kontaktují a obesílají vlastníky půdy s tím, že samozřejmě nabízejí výbornou cenu, která samozřejmě mnohdy se smrskne na zálohu a zbytek někdy. Někdy znamená nikdy," rozčiluje se zemědělec Václav Koutný.

Zemědělské půdy ubývá

A to všechno má ještě jeden nepříjemný důsledek - ubývá zemědělské půdy. Často se totiž prodaná půda využívá k jinému účelu než je zemědělství. Každý den tak v Česku podle Agrární komory nenávratně zmizí 12 hektarů půdy.

Zbyněk Zykmund, reportér Zpráv FTV Prima

Chcete koupit nemovitost na úvěr? Využijte online SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky investice podvod spekulace nákup nemovitostí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.