Seriály a filmy

28. listopadu 2014 18:00

Gabriela Gabrielová

Česká detektivka, u které mrazí!

Šumavské lesy, rok 1948. Ne nadarmo se říká, že pod svícnem bývá největší tma. A tak právě tam, v místech čerstvě vybudované státní hranice, bují jeden z tehdejších nejzávažnějších zločinů. Podívejte se na kriminální drama režiséra Karla Kachyni Král Šumavy u nás na Primě v sobotu ve 12:35.

Asi málokomu nepřeběhne mráz po zádech při představě smrti během zdolávání zakázané hranice. Tehdy ale existoval muž, který se opravdu nebál. V náročném lesnatém terénu plném slatin pomáhal převaděčům na druhý břeh a za svobodou. Hlavním hrdinou ale není tento záhadný člověk přezdívaný Král Šumavy. Jsou to muži zákona, strážmistři Karel Zeman (Jiří Vala) a Václav Kot (Radovan Lukavský). Pracují v pohraničním útvaru SNB, který se snaží potírat zločiny spojené s nelegálním překračováním státní hranice.

Strážmistr Zeman se zamiluje do prodavačky Marie Rysové (Jiřina Švorcová). Její manžel kdysi utekl do Bavorska po té, co přejel malého chlapce, který na následky zranění zemřel. Aby mohl být své ženě alespoň pomyslně nablízku, přidá se ke skupině převaděčů. Když se po pár letech rozhodne převést do Bavorska i Marii, na hranicích už na něj čekají. V přestřelce je Pavel Rys zastřelen. Jeho žena se utopí. Nešťastně zamilovaný strážmistr se rozhodne pomstít na tom, kdo celé neštěstí způsobil... na Králi Šumavy. Podaří se mu jej polapit?

Jak se Jiřina Švorcová málem utopila

Scéna, kdy se Marie Rysová měla během honu na převaděče nešťastnou náhodou utopit v močálu, dala filmařům pořádně zabrat. A to i přes skutečnost, že se netočilo na Šumavě, ale v uměle vytvořeném močálu v ateliéru na Barrandově. Štáb musel herečce uvázat kolem těla pevné lano, za které ji stáhl pod hladinu. Pro Jiřinu Švorcovou to byla nejnáročnější scéna filmu, na kterou vzpomínala jen velmi nerada.

Nepříjemné vzpomínky ale zavinila také láska. Švorcová měla během natáčení poměr se svým filmovým obdivovatelem Jiřím Valou. Ovšem jen do doby, než jí ho přebrala její tehdy nelepší kamarádka Jiřina Jirásková.

Podívejte se na český detektivní příběh režiséra Karla Kachyni Král Šumavy u nás na Primě ve 12:35!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.