Seriály a filmy

24. srpna 2018 17:50

Česká republika je lídrem v oblasti nanotechnologií. Používají se už v medicíně, módě i kosmetice

Česká republika patří ke světové špičce v aplikaci nanotechnologií nejen v průmyslových, ale i spotřebních výrobcích. České firmy zaznamenávají světové úspěchy například s nanomembránou pomáhající vyhlazovat vrásky, oblečením z nanotextilie nebo nanooptikou měnící podobu světelných zdrojů. Navíc liberečtí lékaři zkouší přímo na pacientech prostředek na hojení ran na bázi nanovláken.

„České nanotechnologie už dávno nejsou jen o nanovlákně, ale máme převratné věci v oblasti biotechnologií, optiky, kosmetiky či samočistících nátěrů,“ uvedl jeden z předních průkopníků nanotechnologií v České republice Jiří Kůs.

Nanotechnologie můžeme potkat například u filtrace vzduchu v průmyslu, filtrace vody v bazénech, v kosmetice, antibakteriálním oblečení. Například revoluční česká nanooptika mění zavedené principy osvětlení díky nanotechnologii. Do rozměru jedné klasické čočky o velikosti 1 cm dokázala vměstnat tisíc i více malých nanočoček, které dodávají funkce klasickou optikou nedosažitelné – jsou ploché, lehké, malé, ale především precizní a velmi přizpůsobivé.

Lada Vyvialová se pro změnu zaměřuje na speciální hightech future materiály v designu a oblečení. Díky technologii výroby jsou materiály antibakteriální, antiseptické, potlačují růst bakterií a díky tomu mají protizápachové účinky. Navíc jsou mimořádně lehké, nemusí se žehlit a jsou natolik skladné, že do příručního zavazadla se vejdou dvě desítky takových šatů.

Liberečtí lékaři zkouší zdravotní prostředek na hojení ran na bázi nanovláken

Nanotechnologie se ale používají i v lékařství. Například liberečtí lékaři jako první na světě testují na pacientech zde vyvinutý zdravotnický prostředek na hojení ran na bázi nanovláken.

„Výzkum, který probíhá již několik let, je jedinečný v tom, že se dosud nikde na světě nanotechnologie nezkoušely přímo na pacientech. Nanovlákenné krytí ran v klinické praxi je proto unikátní v globálním měřítku,“ popsal David Lukáš z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Technické univerzity v Liberci s tím, že materiál se v ráně sám vstřebá.

Nanotechnologie si lidé mohou navíc i doslova osahat v rámci zářijového festivalu Future Port Prague, kterého se zúčastní desítky vystavovatelů. Na pódiu se se svým příspěvkem objeví například Liliana Berezkinová, která loni na FPP představila světu umělý brzlík - první uměle vypěstovaný lidský orgán.

„Letos jsme se hodně zaměřili na chystanou novinku v oblasti ženské kosmetiky. Zcela výjimečná je i spolupráce s lékaři na vývoji umělých tkání, na kterých budeme moci v budoucnosti testovat léky a nebudeme používat zvířata,“ uzavřela Berezkinová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.