Seriály a filmy

31. července 2018 14:06

Českem se šíří hříběcí nemoc! Při zanedbání má fatální následky

Českem se šíří hříběcí nemoc. Pokud ji chovatelé koní zanedbají, může mít pro zvířata fatální následky. Riziko nákazy přitom neplatí pouze pro hříbata. Vůbec nejhorší situace je momentálně v Plzeňském kraji.

Ačkoliv nejohroženější skupinou jsou hříbata, takzvanou hříběcí nemocí se mohou nakazit i koně zhruba do pěti let v některých případech i starší. Nemoc se projevuje vysokou horečkou, skleslostí a celkovým nechutenstvím. U koně můžete pozorovat i zduřelé uzliny v oblasti krku a hrdla a viditelný je i poměrně silný výtok z nozder a kašel.

„Dokáže se šířit ve stáji všemi možnými způsoby, nejenom kapénkovou infekcí, ale třeba i pomůckami, kterými se koně ošetřují,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima předseda Komise pro hospodářská zvířata ČR a veterinář Ivo Strauss. Na léčbu se používají penicilínová antibiotika, ty má smysl používat pouze do té doby, než se choroba projeví naplno a uzavře uzliny. Poté je už potřeba, aby veterinář uzliny chirurgicky vyčistil.

Nejvážnější situace je na Klatovsku a Tachovsku

„Pokud se to uzavře, tak to zůstane v těch mízních uzlinách a koluje po těle toho koně, nebo se může stát, že se dostane do vzdušných vaků,“ upřesnil Strauss. Infekce se velmi rychle šíří v Plzeňském kraji, kde je momentálně situace nejhorší na Klatovsku a Tachovsku. Podle odborníků nákaza roste geometrickou řadou, napomáhá tomu například i to, že bakterie jsou v aktuálním horkém počasí schopné přežít až 48 hodin.

Například vedení soutěže Prorodeo se proto rozhodlo, že předčasně ukončí celý svůj letošní šampionát. „Oficiálně jsme dnešním dnem tento šampionát ukončili a doufáme, že samozřejmě napomůžeme ke zklidnění šíření té nákazy,“ informoval ředitel soutěže Milan Pata. Podle vedení je velice důležité to, aby se majitelé koní chovali zodpovědně a své koně zbytečně nikam nepřeváželi. Podle veterinární správy by chovatelé měli být zodpovědní, nepřeplňovat své stáje, nepoužívat cizí vybavení pro své koně a hlavně když si koupí nového koně, nechat ho několik dnů v karanténě. Onemocnění se většinou projeví do 14 dnů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.