Seriály a filmy

24. března 2014 20:00

Markéta Zídková

Český Harry Potter? Přece Saxana!

Čarodějný a kouzelnický boom, který se ve světě strhl díky knížkám a filmům o malém čaroději Harry Potterovi, nebyl pro české diváky žádnou novinkou. Přesvědčte se o tom se skvělým snímkem Dívka na koštěti v pátek ve 14.30 na Primě. Jsou filmy, které nestárnou.

Režiséru pohádkové komedie Dívka na koštěti Václavu Vorlíčkovi byl svět magie a kouzel bytostně blízký. Už od 70. let natáčel příběhy, v nichž svět nadpřirozena zasahuje do našeho reálného světa. Ať to byla Arabela, vodníci ve filmu Jak utopit Dr. Mráčka anebo Létající Čestmír.

Pro roli Saxany ve filmu Dívka na koštěti (1971) si režisér Vorlíček vybral populární zpěvačku Petru Černockou. Ač neherečka, působila Černocká přirozeně a spolu s mladičkým Janem Hrušínským vytvořili ve filmu roztomilý pár. Jenže než ti dva mohli zůstat už napořád spolu, natropila Saxana a její kouzla ve světě lidí spoustu neplechy.

Saxana se ocitla ve světě lidí vlastně ze vzdoru. Jako čarodějka, která se teprve kouzlům a čarám učí v čarodějnické škole, zůstala jednou na 300 let po škole. A tak se vydá pomocí Lexikonu kouzel na necelé dva dny do světa lidí.

Tady trochu kouzlí, spoustu zaříkávadel poplete, a taky se zamiluje. Kvůli svému Honzovi se už nechce vrátit do říše pohádek. Jenže aby mohla mezi lidmi zůstat, musela by vypít odvar z babského ucha.

Ovšem netuší, že jde o bylinu a tak část filmu hledá, kdo by jí pomohl sehnat odvar z části těla nějaké protivné starší ženské. A čas se krátí. Navíc musí Saxana s Honzou bojovat proti třem spolužákům v čele s Miky Rouskem (výtečně spratkovitý Jan Kraus).

Nestárnoucí čarodějnou pohádku Dívka na koštěti si vychutnejte v pátek ve 14.30 na Primě!

Na co se můžete těšit:

* Skvělé kultovní hlášky. „A proč ti vadí, že tvůj otec je králík? Můj otec je netopýr. Na to si zvykneš.“ Scénář stejně jako u mnoha dalších Vorlíčkových filmů napsal režisér spolu s Milošem Macourkem.

* Nesmrtelný hit. Chytlavou písničku „Saxáno, v knihách vázaných v kůži…“ stejně jako další hudbu k filmu napsal původem bulharský herec, hudebník a skladatel Angelo Michajlov.

* Nesmrtelná, i když jednoduchá kouzla. Mluvící hlava Jana Hrušínského na nočním stolku v blázinci, Saxanina prodlužující se ruka, přeměny ve zvířata anebo neskutečný předkus, který zůstal učitelce poté, co se přeměnila z králíka zpět ve člověka.

* Výteční herci! Kromě mladých neokoukaných tváří použil režisér Václav Vorlíček osvědčené bardy. Vladimír Menšík, František Filipovský, Stella Zázvorková, Josef Bláha nebo Helena Růžičková tu jako vždy excelují.

Další skvosty Václava Vorlíčka:

*Kdo chce zabít Jessii? (1966) *Pane, vy jste vdova! (1970) *Tři oříšky pro Popelku (1973) *Což takhle dát si špenát (1977) *Princ a Večernice (1978) *Zralé víno (1981) *Křeček v noční košili (1987) *Král sokolů (2000)

(tes)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.