Seriály a filmy

4. ledna 2017 01:00

Iva Kropáčková

Chcete mít účet v cizí měně? 3 věci, které byste měli vědět

Hlavně práce v cizině nebo platby za zboží ze zahraničních e-shopů nutí Čechy zakládat si účty v cizí měně. Je z čeho vybírat?

Zájem o cizoměnové účty sledují ve všech bankách. Ty, které je mají, je nabízejí jako běžné nebo podnikatelské účty. Podmínkou je věk klienta (musí být starší 18 let) a v některých bankách i běžný účet v korunách. Na trhu jsou ale i banky, které založení cizoměnového účtu ničím nepodmiňují. „Přesto platí, že máte-li zájem o účet v eurech, amerických dolarech či librách, uspějete prakticky v každé bance. Založit si účet můžete v téměř jakékoliv běžné cizí měně,” vysvětluje finanční odborník Prima Rádce Michal Koubek.

1. Pro každou měnu jiný účet

Pokud si ale budete chtít založit účet ve více měnách, musíte podle Koubka počítat s tím, že u naprosté většiny bank budete muset mít pro každou měnu jeden účet. Výjimkou jsou takzvané multiměnové platební karty. Tedy karty, k nimž je přiřazeno více účtů. Některé banky klientům umožňují i sjednání spořicích či termínovaných vkladů v eurech, dolarech či librách nebo rublech.

2. Zhodnocení je minimální

„S velkým zhodnocením však nepočítejte, úrokové sazby u eurových či dolarových vkladů dosahují jen několik desetin procenta ročně,“ tvrdí Koubek. Roční zhodnocení se u hlavních měn pohybuje do jednoho procenta z uložených peněz. V případě rublu do pěti procent.

3. Za vedení účtu budete platit

Také vedení těchto účtů není zdarma. Některé z bank si za vedení účtu účtují poplatek i ve výši 129 korun, běžných je i sto nebo 25 korun. Jen některé banky přitom automaticky k účtu nabízejí platební kartu či internetové a mobilní služby.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy a další výhody od obchodníků. Srovnání kreditních karet online

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.