Chcete se zasmát a možná si i zavzpomínat? V sobotu vás potěší Světáci!

Točit film po srpnu roku 1968 nebylo snadné. Společnost zažívala zmar, ale ve štábu režiséra Zdeňka Podskalského to znát nebylo. Jako by si všichni řekli: Teď, nebo nikdy. Tušili, že Světáci mohou být posledním filmem s otevřenými narážkami na režim. Posuďte sami v neděli na Primě ve 12.10.

A že těmi narážkami Světáci opravdu nešetří. Hned úvodní titulky připomenou, v jakém stavu byla tehdejší společnost. Málokdo si hleděl státem svěřeného socialistického majetku, o čemž svědčily i neony nad obchody: OTRAVINY, HODNÍ DUM nebo SPORTOVNÍ POT. OVOCE Z LENINA ale cenzorovu oku neušlo a záběr byl vystřižen. Z výběru nápisů je patrná snaha o zlehčení a humor se příběhem vine spontánně – film se řadí mezi proslulé značným podílem improvizací.

O čem Světáci vlastně jsou?

O třech fasádnících, kteří pracují na rekonstrukci pražského činžáku. Daleko od svých vesnických rodin si chtějí užít krapet famóznějšího života ve společnosti krásných dam. Aby mohli být do světa smetánky uvedeni v prostředí luxusní restaurace, nechají si ušít obleky na míru a vyškolit se ve společenském chování.

Myslí si, že se jim podaří padnout do slastných osidel krásných a vzdělaných dam. Ve skutečnosti ale jde o narafičené lehké ženštiny, které rovněž prošly rychlokurzem společenského chování a jejichž cílem není nic jiného, než pány okrást.

Koho si ve filmu užijete?

Obsazení týmem Bohdalová - Jirásková - Veškrnová - Šejbalová - Sovák - Brodský - Libíček - Nový - Menšík hovoří za vše. Jedna z nejunikátnějších hereckých konstelací, jaká se kdy v českém filmu podařila.

Legendární střípky ze scénáře Vratislava Blažka

„Hlavně musí zhubnout, abysme nevypadali jako Dlouhej, Širokej a Bystrozrakej!“

„Víš, jak je to tady drahý? 360krát musíš šprycnout maltou, aby ti to tady dalo panáka! Kdybysme se chtěli vožrat, to bysme museli bejt chobotnice!“

Braní měr u krejčího: „Svlíkni se!“ – „Proč já první?“ – „Protože jsi ve straně!“

Nácvik nenucené společenské konverzace v podání fasádníků:

  • Sovák: „Ten chlapec dole včera míchal tak řídkou maltu, že mi neustále padala zpátky na lžíci.“
  • Brodský: „Jistěže. Ondynoj jsem si pomyslil, co si člověk neudělá sám, stojí za.... ehm, nestojí za nic.“
  • Libíček: „Ony by se mu vůbec měly zvednout mandle, kolikrát jsem mu již říkal: Méně té vody, chlapče, méně té vody!“

Na Světáky se podívejte v sobotu ve 12.10 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.