Seriály a filmy

7. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

Chcete změnit pojišťovnu u povinného ručení? 6 možností, jak to udělat

Našli jste lepší cenu pojistky? Smlouvu o povinném ručení se musí vypovědět zhruba dva měsíce před tím, než mu vyprší stávající smlouva. Zákonem danou podmínkou každé pojistné smlouvy u povinného ručení je totiž výpovědní lhůta v délce šesti týdnů. Kdy a za jakých podmínek ještě lze odejít?

1. Změna po letech placení jedné pojišťovně

Platíte už několik let povinné ručení a našli jste lepší cenu jinde? Pokud chcete změnit pojišťovnu, musíte výpověď své stávající pojišťovně podat nejpozději se šestitýdenním předstihem, než vám s ní vyprší smlouva. Jinak budete platit dvěma pojišťovnám. „Pojištění odpovědnosti zaniká písemnou výpovědí ke konci pojistného období u pojištění, kde je sjednáno běžné pojistné. Výpověď musí být doručena alespoň šest týdnů před uplynutím pojistného období. Pojistným obdobím je míněna doba jednoho roku,“ říká analytik pojištění Prima Rádce Zdeněk Novák. To znamená, že není možné vypovědět povinné ručení kdykoli, ale jen ke konci pojistného období. Jinak byste mohli platit tučné penále. Byl-li například začátek povinného ručení 15. 3. 2015, je možné ručení vypovědět ke 14. 3. 2016, nicméně výpověď musela být pojišťovně doručena nejpozději 1. 2. 2016.

DOPORUČUJEME:>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 % <<<>>> Srovnání havarijního pojištění Pojištění se slevou až 75 % <<<

2. Dva měsíce na odstoupení od nové smlouvy

Vypovědět smlouvu je ale možné i do dvou měsíců od data sjednání pojistné smlouvy. Jedná se například o situaci, kdy po nákupu auta zjistíte při srovnání ostatních nabídek povinného ručení, že jste si vybrali až příliš drahé povinné ručení (protože jste chtěl mít nové auto pojištěné co nejdříve). Výpověď bez udání důvodu ale musíte pojišťovně doručit do dvou měsíců od data sjednání pojistné smlouvy. „Vždy je však na místě se pokusit se stávající pojišťovnou domluvit na tom, zda by ona sama neupravila podmínky pojistné smlouvy více ve prospěch klienta. Potřeba je jí ale říci, že pokud to neudělá, jako klient u ní skončíte. Většina pojišťoven z obav ze ztráty klientů totiž pojištěnci většinou vyhoví,“ radí Novák.

3. Změna při prodeji auta

Nejčastějším způsobem ukončení pojištění bývá změna vlastníka pojištěného auta. V tomto případě zaniká pojištění až dnem nahlášení změny majitele konkrétní pojišťovně. Změnu vlastnictví pojištěného vozidla musíte pojišťovně doložit buď kupní smlouvou, nebo velkým technickým průkazem se záznamem o převodu na jiného majitele.

4. Když pojišťovna zdraží, můžete odejít dřív. Ale ne po nehodě

Ukončit pojistnou smlouvu je také možné, pokud pojišťovna upraví výši pojistného a vy s touto úpravou pojistného nesouhlasíte. I v tomto případě je výpověď třeba doručit pojišťovně písemně, a to nejpozději do jednoho měsíce ode dne oznámení o změně pojistného. Pojištění pak zaniká k poslednímu dni pojistného období. „Výše uvedeným způsobem není možné ukončit pojistnou smlouvu, jedná-li se o úpravu pojistného z důvodu bonus/malus. Při navýšení sazby z důvodu škodní události se nejedná o úpravu sazeb a tedy relevantní důvod k ukončení pojistné smlouvy ze strany pojistníka. V takovémto případě platí standardní podmínky vypovězení pojistné smlouvy, které ukládá zákon, což je minimálně šest týdnů před výročím,“ vysvětluje Novák.

5. Za ukončení pojištění dohodou ho musíte doplatit

Další možností zániku pojištění je dohoda obou stran. V této dohodě musí být určen okamžik zániku pojištění a dohodnut způsob vzájemného vyrovnání závazků. Přitom je třeba vědět to, co platí vždy: Z pojistných podmínek většiny pojišťoven vyplývá, že v případě ukončení pojistné smlouvy ještě před jejím výročím, si pojišťovny nárokují pojistné do konce měsíce, ve kterém byla doručena písemná výpověď.

6. Neplacení pojistného? Drahý způsob

Pojistná smlouva též zanikne v případě neplacení pojistného. To je ale způsob, který se velice prodraží.

Slovníček k povinnému ručení:Bonus je sleva pojištěnce, o kterou bude platit méně za ty měsíce pojištění, kdy jezdil bez nehod. Za každých 12 měsíců bez nehody získává slevu z pojistného zpravidla ve výši pěti procent.Malus je přirážka k pojistnému za škodu způsobenou pojištěncem. Pojišťovna odečte příslušný počet měsíců od celkového počtu bonusových měsíců a navýší pojistné. Po každé další způsobené nehodě opět dojde k odečtu měsíců. Po vyčerpání bonusu se tak pojištěnec propadne do malusu, tedy přirážky na pojistném.

Ceny povinného ručení stále rostou,...

Ceny za sjednání zákonem daného povinného ručení po zavedení pravidel nového občanského zákoníku mírně stouply. Důvodem je přenastavení parametrů, které musí současné povinné ručení splňovat. Dříve byla stanovena náhrada za lidský život ve výši 240 000 korun, nyní je stanovena víceméně neomezeně. Růst cen způsobuje i povinnost pojišťoven přispívat do Fondu zábrany škod ve výši tří procent z přijatého pojistného z povinného ručení.

...konkurence ale velké zdražování brzdí

Na místě však nejsou obavy z extrémního zdražování povinného ručení, protože na trhu panuje stále velice silný tlak na cenu. Tu přitom stále hlavně ovlivňuje věk řidiče, místo bydliště, objem a výkon motoru, typ a použíti vozidla a samozřejmě výše bonusu pojistníka, což je sleva z pojistného, která se zvyšuje v závislosti na počtu ujetých kilometrů bez nehody. Pokud bychom si za příklad vzali vůz Škoda o objemu motoru 1,4, osobu ve věku 45 let, která bydlí ve městě velikosti města Písek a disponuje maximálním bonusem, tak pojistné s minimálním zákonným limitem ve výši 35 milionů korun, vyjde na necelých 1 600 korun ročně. V případě, že by si tatáž osoba posunula limit za škody na majetku a zdraví ve výši dvakrát sto milionů korun, pojistné ji v průměru vyjde na 1 700 korun ročně.

CHCETE VĚDĚT VÍC? Tady najdete VŠE důležité o AUTOPOJIŠTĚNÍ

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.