Seriály a filmy

14. prosince 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... mi chce přítel darovat část domu. Jak postupovat?

Je také nutné pro tyto účely platit odhad ceny nemovitosti?

Dotaz: Hezký den přeji. Prosím, potřebovala bych poradit s darovací smlouvou domu. Přítel se rozhodl darovat mi půl domu. Nevím, jak sepsat smlouvu, popř. kde ji stáhnout a jak potom pokračovat. Zda je nutný odhad a kolik by to vše stálo. Moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den, na otázku kde stáhnout potřebnou darovací smlouvu nelze navrhnout jednoznačně spolehlivé řešení. Na internetových stránkách jsou k dispozici různé vzory smluv, které ale často po formální a obsahové stránce nejsou správné a dostatečně spolehlivé. Nejvhodnějším řešením je vyhledat odbornou pomoc advokáta a zažádat si o sepsání kvalitní smlouvy se všemi odpovídajícími náležitostmi. Popřípadě zkuste využít služeb internetové aplikace GenerátorSmluv, kde si můžete svépomocí darovací smlouvu vytvořit na míru lépe než u vzorů.

U darování se v současnosti odvádí daň z příjmů. Jelikož je ale dárce váš přítel, doporučuji darovací smlouvu sepsat způsobem, že se jedná o bezúplatné nabytí nemovitosti, kdy takový převod bude osvobozen od daně z přijmů (podmínkou však je, abyste spolu s přítelem žili nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu (1/2 domu) ve společně hospodařící domácnosti). Znalecký posudek tak nebude vyžadován. Platit budete pouze poplatek katastrálnímu úřadu za vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i řadu zodpovězených otázek...

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Nebo podepisovat pracovní smlouvu? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

>>> NÁŠ TIP: Vlastní bydlení na dosah. Hypotéka od 1,69 % na Prima Rádci

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.