Seriály a filmy

2. listopadu 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... sousedé pálí načerno odpad. Mohu se bránit?

Jak vyřešit problém se sousedy, kteří pálí komunální odpad a další nevhodné suroviny a tím znečišťují ovzduší v okolí? Jednoduché to zatím není...

Dotaz: Mám docela problematické sousedy, kteří pálí komunální odpad a PET lahve. Prosím o radu, jak s nimi mohu bojovat, aby to bylo učinné. Bydlíme ve větší vesnici. Všem, kteří bydlí v rodinných domech, se chystám poslat doporučený dopis, aby přestali nadále spalovat nebezpečný odpad. Pokud na to nebudou brát zřetel, kam se mohu obrátit?

Odpověď: Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Pokud tedy sousedi pálí odpad a kouř vás do značné míry obtěžuje, počínají si sousedi protiprávně.

Úspora až 12 tisíc korun. Přehled nabídek českých dodavatelů energií během jedné minuty

Pokud ani na základě výzvy tohoto jednání nenechají, je možné se obrátit na soud, který jim tuto činnost zakáže. Pro tyto případy je třeba mít co nejlépe zdokumentované a prokázané, že si sousedi opravdu počínají protiprávně. Další možností je obrátit se na obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo na Českou inspekci životního prostředí, aby zkontrolovali, zda spalováním odpadu nedochází k porušení zákona o ochraně ovzduší. V případě porušení mohou uložit pokutu.

Doplnění redakce: Nemožnost lépe postihovat ty, kteří pálí odpad a další suroviny, jež ničí ovzduší a ohrožují zdraví místních obyvatel, vadí i úředníkům. Mnisterstvo životního prostředí chystá změny, které mají dovolit například strážníkům městské policie kdykoliv zkontrolovat, čím lidé topí. Zatím taková práva nemají. Pokud změny projdou, začnou platit ale až od roku 2017. Podrobněji zde:

Podobné články

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i ostatní zodpovězené dotazy...

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek