Co nabízejí česká krmiva Nativia zákazníkům

Značka Nativia již oslavila své osmé narozeniny. Není to sice kdovíjak významné výročí, ale my můžeme být dle vyjádření našich zákazníků na svoji práci hrdi. Z ohlasů, které získáváme z trhu, je pro nás opravdu příjemný fakt, že přibývá náročných zákazníků, tzn. těch, kterým záleží na tom, čím krmí své psy a kočky.

Těch, kteří stále více sledují, z čeho jsou krmiva vyrobena a co je napsáno na obalech. A za to jsme rádi, protože to přímo koresponduje s naší cestou a cílem, který jsme si hned na začátku vytyčili – jsme odborníky, kteří vyrábějí poctivé krmivo a poskytují pravdivé informace o jeho složení.

Přehledné značení a pravdivé informace

Přestože náš obor je již několik let poměrně jasně legislativně definován, existuje na trhu stále mnoho značek, řekla bych, že pomalu většina, které se tváří, že nic takového neexistuje. Pro ty z vás, kteří by chtěli hlouběji nahlédnout, uvedu pár základních pravidel, kterými by se měli všichni řídit: Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 767/2009 o uvádění na trh a používání krmiv, dále Nařízení Komise č. 68/2013 o katalogu pro krmné suroviny a také Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1831/2003 o doplňkových látkách používaných k výživě zvířat. Tyto všechny a mnohá další nařízení Nativia dodržuje a označuje dle nich své výrobky. Výhodou pro zákazníka je, že tak ví, co kupuje. Pro větší uživatelskou přehlednost, ale hlavně z důvodu transparentnosti, neuvádíme skupiny surovin, ale u veškerých výrobků všech tří řad Nativia – základní, Lamb a Real meat je vždy uveden přesný výpis jednotlivých surovin.

„Grain free“ složení

V tomto směru jsme konzistentní, neboť z literatury je známo, že všichni živočichové, psa a kočku nevyjímaje, mají metabolickou potřebu glukózy. Tato potřeba může být naplněna jednak syntézou uvnitř organismu (glukoneogeneze) nebo z potravy ve formě sacharidů – nejčastěji škrobu. Ten je v rostlinách uložen ve formě škrobových zrn, která mají krystalickou strukturu a druhově specifickou velikost, hustotu a uspořádání amylopektinových řetězců ovlivňujících jejich stravitelnost. Velikost škrobových zrn rýže je pouhých 5 um a i díky tomu je rýže považována za jednu z nejlépe stravitelných obilovin. Rýže neobsahuje gluten, který je téměř všudypřítomný v tradičních obilných krmivech a stále více zvířat na něj reaguje alergicky. Rýže obsahuje jen malé množství bílkovin (cca 8 %), ale jejich aminokyselinový profil je na rostlinnou bílkovinu velmi dobrý a na žebříčku biologické hodnoty bílkovin se dostává velmi vysoko, až do společnosti živočišných bílkovin. Díky tomu může velká část světové lidské populace být závislá se svojí denní potřebou bílkovin na rýži.

Vysoký podíl bílkovin z živočišných zdrojů

Česká značka Nativia je značkou kvalitních a zároveň cenově dostupných krmiv. Vsází na kvalitní suroviny a jako jedna z mála značek na trhu uvádí na každém svém výrobku pro zákazníka velmi důležitou informaci – z kolika procent pocházejí bílkoviny, obsažené v krmivu, z živočišných zdrojů. A protože nepoužívá žádné rostlinné bílkovinné náhražky, tyto hodnoty jsou zde opravdu vysoké – od 70 do 85 % v krmivech pro psy a od 90 do 94 % v krmivech pro kočky. Mnoho zákazníků a hlavně marketérů, propagujících krmiva, má o problematice bílkovin v krmivu mylnou představu, která by se dala shrnout následovně: „nezajímá mě, o jakou jde bílkovinu, ale čím více jí tam je, tím lépe“. Většina dnešních krmiv tak o dost překračuje hranici pro obsah bílkovin a nově vznikající značky tlačí hodnoty dál vzhůru. Tzn., že dnes nehrozí nedostatek bílkovin v krmivu, o to důležitější je zaměřit se na jejich kvalitu = skladbu aminokyselin, z jakých zdrojů bílkoviny pocházejí (rostlinná vs. živočišná), jak jsou stravitelné a co se s nimi děje při jejich trávení a vstřebávání. Často je slyšet argument, že pes umí přebytečné bílkoviny přetvořit na energii. To je pravda, ale platí to jen pro tu část bílkovin, která v podobě jednotlivých aminokyselin projde přes stěnu tenkého střeva. Je známo, že i nejkvalitnější živočišné bílkoviny jsou v tenkém střevě stravitelné z cca 80–85 %. Zbytek, tzn. 15–20 % prochází do tlustého střeva a za pomoci mikroorganismů je rozkládán v hnilobném procesu na amoniak, indol, skatol, putrescin a kadaverin. Mnoho z těchto látek je považováno za zdraví škodlivé až nebezpečné. Těžko se pak hledá nějaký logický důvod, proč zvyšovat už tak dost vysoký obsah bílkovin v krmivu neplnohodnotnou rostlinnou bílkovinou.

Minimum mykotoxinů v krmivech s bílou rýží

Všichni jistě víme, co jsou mykotoxiny a jak jsou pro zdraví člověka nebezpečné. Existuje řada studií, které se zabývají účinky mykotoxinů na psí i kočičí organismus. Velmi zajímavé výsledky nabízí studie z roku 2010 provedená skupinou vědců pod vedením prof. Böhma z Veterinární univerzity ve Vídni. Jejich cílem bylo zjistit obsah mykotoxinů a odhadnout jejich nepříznivé účinky v 76 druzích komerčních krmiv pro psy od dvaceti sedmi výrobců, které nakoupili ve vídeňských specializovaných obchodech. Výsledky ukazují, že krmiva pro psy jsou často kontaminována mykotoxiny v nižších koncentracích, které by neměly vyvolat akutní mykotoxikózy, ale opakované a dlouhodobé působení i nízkých hladin mykotoxinů představuje pro psy značné zdravotní riziko. Podle studie prof. Smithe z univerzity v kanadském Guelphu z roku 2013, dochází k posunu ve skladbě krmiv pro psy a kočky a stále více jsou v nich používány proteiny rostlinného původu. Taková krmiva obsahují více škodlivých toxinů než krmiva s obsahem proteinů z tradičních surovin – masa a ryb. Prof. Smith doslova říká: „Majitelé domácích zvířat mohou minimalizovat riziko mykotoxinů vyloučením levnějších krmiv, která obsahují rostlinné bílkoviny na vznik mykotoxinů náchylné, jako je kukuřice, pšeničná plnidla, a zejména ty s velkým množstvím otrub.“ Zde není co dodat. Prostě krmení pro masožravce nacpané obilím, což obsahuje většina levných značek, s sebou nese dlouhodobým krmením značná zdravotní rizika. I Nativia si nechávala testovat své výrobky, obsahující z rostlinných bílkovin jen rýži – obsah mykotoxinů = 0.

Krmiva Nativia

Krmiva Nativia prošla za 8 let své existence a ve spolupráci s našimi zákazníky řadou změn. K zajištění stability krmiva a jeho ochrany proti žluknutí tuků, kde byly používány syntetické látky, jsme přešli u všech řad (neplatí pro řadu Real Meat) ke kombinaci přírodních antioxidantů, a to směsí tokoferolů a rozmarýnového extraktu. Stopové prvky jsou dotovány v přírodně identické chelátové formě, která zaručuje jejich lepší využitelnost z krmiva. A v neposlední řadě opět všechny tři řady pro psy obsahují chondroprotektiva – chondroitin sulfát a glukosamin na správnou funkci kloubů.

Pokud jsme ve vás vyvolali alespoň zvědavost nebo vás přímo přesvědčili k vyzkoušení našeho krmiva, bude to pro nás ten nejlepší dárek.

Tým Nativia

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.