Co nám prozradila Magdalena Dietlová

Televizní moderátorka Magdalena Přikrylová se s Jaroslavem Dietlem seznámila na začátku sedmdesátých let, vzali se v únoru 1974 a jejich vztah ukončila předčasná Dietlova smrt 29. června 1985. Za tu dobu však Magdalena dokázala svého partnera nejen dokonale poznat, ale pomáhala mu i v jeho práci.

Je tedy nejdůvěrnějším svědkem i vzniku seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. „Psal ho v době, kdy v hlavě nosil několik nápadů na historické seriály. Ten první, Doktor Marcus a jeho rod, vznikal na objednávku východoněmecké státní televize a měl být o historii slavné berlínské nemocnice Charité. Z natáčení však z různých důvodů sešlo.

Druhý, Na počátku bylo slovo…, byl psaný pro hamburskou televizi, která ho měla točit v koprodukci s Čs. televizí, a pojednával o zakladatelích západoevropské agenturní žurnalistiky Havasovi, Wolffovi a Reuterovi. Jaroslav posílal každý díl schvalovat na Ústřední výbor KSČ, kde nakonec realizaci seriálu zakázali s tím, že propaguje imperialistický tisk.

Jaroslav se už nechtěl podvolovat, nechtěl dělat kompromisy. Moc dobře cítil, že se svět mění a že ta změna přijde z východu (Gorbačova perestrojka byla za dveřmi). Ságu o skláři Jakubovi psal s tímto vědomím. Všechny stresy, spojené se schvalováním či zamítáním jeho scénářů se podepsaly na jeho zdraví, a v důsledku toho i na jeho předčasné smrti.“

Je to Dietlův nejosobnější seriál

Samotné natáčení seriálu Synové a dcery Jakuba skláře probíhalo od 3. září 1984 do 30. dubna 1985. „Říká se sice, jak se Jaroslav chodil dívat na plac, ale on byl ve skutečnosti plachý člověk a šel tam jedině tehdy, když ho o to požádal režisér Dudek, když potřeboval něco vysvětlit hercům nebo upravit ve scénáři.

Jinak ale musím říct, že je to Jaroslavův nejosobnější seriál a dá se v něm vystopovat mnoho charakterů, které ho provázely dětstvím a mládím. Jsou tam jeho tety i rodiče a sestry. Jaroslav se tam vypsal ze svého napjatého vztahu s otcem, kterého zklamal, když neprojevoval zájem o jeho povolání zinkografa a namísto toho se začal živit psaním.

Došlo mezi nimi k roztržce a sblížili se, až když otec zjistil, že synova hra je uváděna ve velkém pražském divadle. Tyto nenaplněné představy o profesi svých synů si prožije hlavní hrdina Jakub Cirkl hned dvakrát a jeho skutečným následovníkem se stane až nejmladší syn Vojtěch…“

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.