Seriály a filmy

3. září 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO VÁS ZAJÍMÁ... V čem je výhodné penzijní spoření a kolik z něj získám?

Chcete se zajistit na stáří? Jedním z nejvýhodnějších produktů je penzijní spoření...

Finanční poradna: HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, ENERGIE, PŮJČKA, MOBILNÍ TARIFY, PENZE... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

Dotaz: Uvažuji o sjednání soukromého penzijního spoření s výhodami od státu. Můžete mi vysvětlit, v čem je vlastně výhodné, kolik je ideální spořit a jestli si ho vůbec můžu sjednat? Je mi 26 let.

Odpověď: Ano, penzijní spoření si ve vašem věku samozřejmě sjednat můžete (minimální věk je 18 let), tento krok vám doporučujeme. Doplňkové penzijní spoření je velmi výhodná forma spoření podporovaná státem, která vám umožní zajistit si zajímavý objem prostředků pro zabezpečení ve stáří. Zakládá se na pravidelných měsíčních příspěvcích, které lze na účet penzijní společnosti poukazovat i za delší časová období (čtvrtletí, pololetí, rok). Volit pak můžete i jednu ze čtyř strategií zhodnocování peněz (státní dluhopisy, konzervativní, vyvážená a dynamická). K vašim příspěvkům dostáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu a můžete také využít velmi zajímavých daňových zvýhodnění. Dále vám na vaše penzijní spoření může za velmi výhodných podmínek přispívat zaměstnavatel. Část příspěvků, která ročně přesáhne 12 000 korun, lze uplatnit jako odpočet ze základu daně z příjmů. Ročně si můžete odečíst až 12 000 korun, to znamená, že můžete každý rok ušetřit až 1 800 korun. Nemusíte vyplňovat daňové přiznání, odpočet za vás může uplatnit zaměstnavatel. Pro získání maximální státní podpory a maximálního daňového odpočtu doporučujeme měsíčně spořit 2 000 korun. Od příspěvku 1 000 korun získáte maximální státní příspěvek 230 korun. Minimální výše měsíčního příspěvku pro získání alespoň minimální státní podpory je 300 korun.

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního připojištění? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

Příklad:

Kolik lze získat v 60 letech? (Počítáno bez příspěvku zaměstnavatele, částky jsou průměrné z nabídek jednotlivých společností a vypočítány z průměrného ročního zhodnocení, výpočet je pouze orientační, protože minulé výnosy nejsou zárukou budoucího zhodnocení.) Konzervativní strategieZa 30 let spoření při úložce 300 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 300 000 korunZa 30 let spoření při úložce 1 000 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 1 000 000 korunZa 20 let spoření při úložce 300 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 150 000 korunZa 20 let spoření při úložce 1 000 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 480 000 korunDynamická strategieZa 30 let spoření při úložce 300 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 400 000 korunZa 30 let spoření při úložce 1 000 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 1 200 000 korunZa 20 let spoření při úložce 300 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 180 000 korunZa 20 let spoření při úložce 1 000 korun/měsíc je očekávaná částka k vyplacení cca 580 000 korunZdroj: Srovnávač penzijního spoření Prima Rádce

PhDr. Zbyněk Laisek, M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.