Čtyři vraždy a jedna sebevražda mimořádně brutálního Kevina Dahlgrena

Chladnokrevný, systematický a nesmírně brutální. Masový vrah Kevin Dahlgren vyvraždil celou rodinu, stal se prvním občanem USA, který byl vydán americkou justicí do Česka.

Šest let starý případ Američana Kevina Dahlgrena se zařadil k vůbec nejhorším zločinům posledních let v České republice. Dahlgrenovi bylo teprve dvacet, když v květnu 2013 vyvraždil v Brně-Ivanovicích celou rodinu své sestřenice.

Smutné události předchází příběh nevyrovnaného a nedospělého mladíka z Rosevillu v kalifornském Sacra­mentu, kterého rodiče vyslali za velkou louži, aby se našel. Jeho matka Sondra je dcerou emigrantů, kteří údajně do Ameriky odešli z Československa po II. světové válce ze strachu před komunistickým režimem.

Naneštěstí si Dahlgrenovi vzpomněli právě na synovu českou sestřenici a její rodinu.

Šestačtyřicetiletá Veronika Haroková byla oblíbenou učitelkou na základní škole v Brně. Učila dějepis a český jazyk, působila také jako výchovná poradkyně.

Její muž, Martin Harok (55), hrál v hudební skupině Ukulele Orchestra jako Brno. Mladší ze synů, David (16), studoval na brněnském gymnáziu, jeho koníčkem byl fotbal. Starší Filip (25) studoval na brněnské Masarykově univerzitě a podle dostupných informací ve svém volném čase vystupoval ve stejné skupině jako táta.

Den s rodinou očima hrdiny z hororu

Dahlgren měl ten den zase vyučovat angličtinu. Je ale teprve ráno a jeho rodina v Brně-Ivanovicích, v Zatloukalově ulici, se teprve probouzí.

Paní Veronika telefonuje do školy, že jí není dobře, a tak zůstane doma. Kolem osmé hodiny byla podle všeho již po smrti.

Lidskou bytost by něco takového nenapadlo. Kevin Dahlgren podle pozdějších odhalení vyšetřovatelů kolem osmé ráno sekáčkem na maso nebo malou sekyrkou nejdříve napadl zezadu pana Haroka a devětadvaceti ranami ho usmrtil. Třicet ran zasadil paní Veronice.

Stejně brutálně vzápětí vraždí staršího syna Filipa, kterého podle vyšetřovatelů nejspíš překvapil v posteli. Nejmladší David už není doma...

Dahlgren nikam nespěchá. Setrvává doma – v domě, který před okamžikem proměnil na krvavé jatky. Je v klidu, bere si mobil a textovou zprávou informuje svého známého do USA, že se vrací domů. U dveří zvoní pošťačka. Kevin ženě otevírá a přebírá poštu. Jako by se nic nestalo.

Chladnokrevný, systematický a nesmírně brutální masový vrah

Jako „slušný mladý muž" se pak omlouvá a ruší hodiny angličtiny u svých klientů. Dál číhá v domě na nejmladšího Davida.

To dopoledne do domu ještě přichází paní na úklid. Ani nečekaná návštěva mladíka nevyvede z míry. Jen jí vysvětlí, že dneska uklízet nebude. Ženě jeho zpráva nepřijde podezřelá, u Harokových ho vídala.

Po obědě se domů ze školy vrací David. Do té doby jeho kamarád Kevin ho přivítá sprchou bodných ran a podle vyšetřovatelů hocha ještě dobíjí pravděpodobně kamenem.

Čas ubíhá a Dahlgren se rozhodne zabalit těla obětí, která stihl zbavit končetin, do textilií. Pak je odvleče do garáže a zapálí. Za chvíli už nasedá do linkového autobusu směr Brno, odkud se nechá dopravit taxíkem do Vídně na letiště.

Taxikář posléze vypověděl, že se mladík během cesty choval bezstarostně, bez známek strachu.

Teprve dým z ohně varuje sousedy, aby přivolali hasiče. Ti následně objevují oběti Dahlgrenova nepochopitelného řádění. Je středa večer kolem desáté hodiny 22. května. Pachatel už nejspíš není na území České republiky.

K jeho zadržení dochází o den později na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy po dvou letech rozhodují o vydání podezřelého do ČR. Dahlgren si tak vysloužil neslavné prvenství – stal se prvním občanem Spojených států amerických, který byl vydán americkou justicí do Česka.

Psychožka: Agrese součástí života, žádná duševní nemoc

Krajský soud v Brně Kevina Dahlgrena 20. července 2016 odsoudil k doživotnímu trestu odnětí svobody a k zaplacení odškodného pozůstalým ve výši 415 000 Kč.

K soudu ho doprovodila i jeho matka Sondra Dahlgren, upraveně vypadající žena s polodlouhými blond vlasy. „Doufám, že každý pochopí, že by můj syn nebyl něčeho takového schopen," bránila odhodlaně syna před zástupci médií.

Američan se proti doživotnímu trestu odvolával kvůli údajné duševní nemoci. Podle zpráv ČTK obhajoba nijak nevyvracela, že by vraždy spáchal, vsadila však na rok staré závěry amerických psychiatrů, podle kterých byl mladík těžce psychicky nemocný a u soudu by tak stát neměl. Tento pokus nevyšel.

Vrchní soud v Olomouci o rok později v březnu rozsudek soudu prvního stupně potvrdil: Kevin Dahlgren „není nepříčetný a v době svého brutálního útoku věděl, co dělá".

Nadprůměrně inteligentní, ale také osamělý, trpící celý život úzkostí z toho, že nebude schopen splnit požadavky svého okolí. Tak zněly závěry psychiatrického posudku Mileny Zimolové, jejímž úkolem bylo posoudit duševní stav obžalovaného Kevina Dahlgrena. V reakci na tyto skutečnosti si měl vytvořt vlastní normy chování.

Psychiatrička mimoto vypověděla, že jí obžalovaný Dahlgren svěřil své představy, v nichž vraždí jako hrdinové v hororech, které s oblibou sledoval. Vrahy byl fascinován, současně měl strach, že by sám mohl být obětí. „Budu raději tím silným," rozhodl se. Dokonce se prý měl občas cítit jako reinkarnace Alexandra Velikého a slyšel hlasy, které k němu promlouvaly.

Pro obžalobu byl právě posudek soudní znalkyně klíčový. Dahlgrena definitivně poslal do jedné z nejtěžších českých káznic ve Valdicích. Svůj trest si tam ale moc dlouho neodpykával.

Masový vrah Dahlgren si krátí trest o desítky let

V lednu 2018 Kevin Dahlgren spáchal v cele sebevraždu. Oběšením na prostěradle.

Mimochodem jeho smrt není ve Valdicích první sebevraždou doživotně odsouzeného vězně. V září 2010 tam svůj život například ukončil sériový vrah, takzvaný lesní vrah tří lidí Viktor Kalivoda.

Kevin Dahlgren se zařadil k masovým vrahům. (Věděli jste, že zemí masových vrahů jsou Spojené státy?) Čtyři a více obětí na jednom místě, jak zní základní definice masové vraždy, si vyžádala v únoru 2015 střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě, kdy pachatel zabil osm lidí a poté i sám sebe. Čtyři oběti pak měla také střelba na rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku v březnu 2009 (také tehdy nakonec spáchal střelec sebevraždu), v září 2011 pak zavraždila žena v obci Široký Důl na Svitavsku své čtyři děti ve věku dva měsíce až osm let; u soudu dostala doživotí.

Na volné televizní zpracování nových případů nechvalně proslulých vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v nových případech divácky úspěšného seriálu Temný Kraj online na iPrima.cz nebo v sobotu ve 20.15 na Primě.

Autor: Zuzana Schneidewind


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.