Seriály a filmy

18. prosince 2014 10:00

Gabriela Gabrielová

Ďábelskou rošádu rozehraje Anděl s ďáblem v těle v pondělí na Primě!

Povídá prostitutka klientovi – poslanci: „Nemusíš se bát, ode mě nic nechytíš.“ A on na to: „Já se nebojím, já mám totiž imunitu.“ V určitých aspektech je tahle předlistopadová komedie stále aktuální. Pobavte se v pondělí ve 22.55 na Primě.

Psal se rok 1983 a do té doby poměrně neznámý režisér Václav Matějka představil divákům snímek se všemi atributy atraktivnosti. Hudební jazzová komedie z prvorepublikového prostředí pražské smetánky navíc s jistým erotickým nábojem a nesporně kvalitním hereckým obsazením, která si bere na paškál politiky a zbohatlíky a na prostředí nóbl nevěstince ukazuje špinavé praktiky a pletichaření, které světu mocných vládnou. Takových tu tehdy příliš nebylo a film byl jednoznačně kladně přijat.

SPECIÁL: Je prima být spolu o vánocích

Bráno dnešní optikou, některé aspekty snímku se nám mohou zdát poněkud úsměvné. Například ta zmiňovaná erotika, kdy kamera cudně klopí objektiv, kdykoli hrozí jakékoli odhalení kůže, a raději zabírá na podlaze rozházené svršky. Ale to musíme přičíst na vrub normalizační době a všeobecně ustálenému názoru na podobu „dobrého vkusu“.

Co se ovšem ani s dobou nemění, jsou vynikající výkony tehdejší absolutní česko-slovenské herecké špičky. Božidara Turzonovová jako elegantní ale tvrdá dáma, majitelka bordýlku, zvaná Madam, Karel Heřmánek jako zanícený inspektor Bulis, jehož boj za mravnost často připomíná donkichotovské tažení, Miloš Kopecký, Josef Vinklář, Radoslav Brzobohatý a Bořivoj Navrátil jako zástupci politické a podnikatelské honorace tvořící stálou klientelu nevěstince, a nesmíme zapomenout ani na půvabnou Zdenu Studénkovou, andělskou ale vypočítavou zpěvačku/prostitutku Renátu.

Co se zápletky týče, v mnohém jsme ji již poodkryli, ale pro úplnost: Madam Gábi Stolařová vede úspěšný podnik pro náročnou klientelu na okraji Prahy zvaný Riviéra, který se sice tváří jako jazzový šantán, ale ve skutečnosti jde o nóbl nevěstinec. Jeho klientelu tvoří především politická a zbohatlická smetánka a tak se není co divit, že se v luxusním prostředí lehkých lepých děv, koňaku a jazzu upeče nejedna intrika a pleticha. Záhy na scénu vstupuje atraktivní slečna Renáta s nevinnou tváří, ale o poznání protřelejší povahou, která sem přichází žádat o práci. Madam rychle odhadne její potenciál a neváhá ji zaměstnat. Události ovšem dostávají nečekaný spád…

Věděli jste, že…

O čtyři roky později si stejná parta – Matějka, Macháně, J. Svoboda (režie, kamera, hudba) – ve stejném hereckém obsazení střihla druhý díl nazvaný Anděl svádí ďábla. Renáta povýšila. Vdala se za významného bankéře Justice (Jan Hartl) a v Riviéře již nedělá prostitutku, ale stala se její majitelkou. Bývalá majitelka podniku Madam se musela spokojit s rolí pouhé ředitelky a tak kuje plány, jak se nepohodlné Renáty zbavit a získat zpět vše, co ztratila.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.