Déjà Vu aneb další skvělý thriller Tonyho Scotta

Lahůdka pro všechny filmové fandy, 23. nejúspěšnější snímek roku svého uvedení (2006), Denzel Washington v roli, která mu sedne jak ulitá. A v těch superlativech bychom mohli pokračovat dál a dál. Ale víte co? Radši to zkoukněte sami. V pátek ve 23.20 na Primě!

Takových těch opravdu chytrých thrillerů, kde všechno – počínaje režií, přes scénář a herecké obsazení – ladí a vytváří neopakovatelnou dramatickou souhru, zase tolik není. Tenhle kousek Tonyho Scotta k nim ale bezesporu patří. Ať už k televizi usednete s přáním zhlédnout napínavý thriller, inteligentní krimi, nebo se chcete pokochat velkolepými výbuchy, nebudete odcházet zklamáni.

Denzelu Washingtonovi to tady moc sluší, dějová linka udrží pozornost i náročnějšího diváka, a dokonce i experiment s cestováním v čase, na kterém si spousta spousta režisérů v minulosti vylámala zuby, tady vyšel mistrně.

A o čem že tedy Déjà Vu je?

O výbuchu trajektu s více než pěti sty lidmi na palubě a detektivovi, který je přizván, aby se připojil k federálnímu týmu vyšetřovatelů. Díky použití nestandardního sledovacího zařízení je tým schopen zpětně vypátrat a určit totožnost muže, který je za útok odpovědný, ovšem to zdaleka není všechno, co „Sněhurka“, jak zařízení přezdívají, dokáže. S její pomocí se detektivové mohou do určité vzdálenosti v minulosti nejenom podívat, ale také tam poslat předměty, jako například psané zprávy o tom, co se v budoucnu stane, aby se tomu dalo předejít. Když ovšem pokus informovat člena vyšetřovacího týmu skončí nešťastným omylem a následnou tragédií, rozhodne se detektiv Doug (Denzel Washington) dopravit do minulosti sebe samotného. Otázka, zda tento výlet může ale „technicky“ vůbec přežít, je zde více než na místě...

Věděli jste, že...

  • Pokud vám nic neříká jméno režiséra Tonyho Scotta, věřte, že jeho filmografie určitě bude. Top Gun (1986), Poslední skaut (1991), Nepřítel státu (1998), Spy Game (2001)... To všechno jsou majstrštyky, kterým se jen tak něco nevyrovná. Možná leda tak tvorba jeho bratra Ridleyho Scotta (Vetřelec, 1979, či Prometheus, 2012), což ovšem jedině dokazuje, že bráchové mají filmařinu v krvi a povoláním se neminuli.
  • I přes úctyhodný rozpočet celých pětasedmdesáti milionů dolarů dokázal film svým tvůrcům vydělat více než dvojnásobek. Celosvětové tržby dosáhly více než sto osmdesáti milionů.
  • Tony Scott a Val Kilmer (hraje jednoho z detektivů) nechali pro celý natáčecí štáb vyrobit trička s potiskem: „Malcom X, Ježíš Kristus a Jim Morrison: Jak bychom mohli neuspět?“ Text odkazoval na to, že Denzel Washington ztvárnil ve slavném stejnojmeném dramatu černošského vůdce Malcolma X, Jim Caviezel (zde usvědčený terorista) sehrál v Gibsonově Umučení Krista Ježíše a Val Kilmer si v kultovním životopisném snímku The Doors zahrál Jima Morrisona.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.