Seriály a filmy

21. února 2014 15:57

Markéta Zídková

Dětské hvězdy včera a dnes. Kdo hraje dál, a kdo ne?

Skoro by se chtělo říct dětská sláva, polní tráva. Malokterá dětská herecká hvězda zůstala u filmového řemesla i v dospělosti. Mnohdy však ne vlastní vinou jako v případě Tomáše Holého, kterého uvidíte v úterý od 20.15 na Primě ve filmu Za trnkovým keřem.

Jsou samozřejmě mnohé výjimky, které zazářily na plátnech kin v dětství a září na nich dodnes, i když třeba v jiné roli.

Tak třeba Ivana Andrlová, která si poprvé zahrála ve čtrnácti, slavnou se stala v šestnácti rolí Alenky v seriálu Podnájemníci, pak přicházela jedna princezna za druhou (Princ a večernice).

Stejně tak se Michal Suchánek, tvář Partičky, který začínal v devíti letech. Ve svém úspěchu z mládí pokračuje i "Váleček" Marek Eben.

Ze zahraničních hvězd to je třeba Jodie Foster (premiéra v 10 letech ve filmu Napoleon). Milla Jovovich měla ve filmu The Night Train to Kathmandu 13 let, Jake Gyllenhaal ve filmu Dobrodruzi z velkoměsta zazářil jako jedenáctiletý. Kariéra Natalie Portman odstartovala ve třinácti ve snímku Leon.

Pak jsou ale i tací, kteří se ať už dobrovolně, nebo silou osudu s plátny kin rozloučili. Jako třeba:

Vašek, co proslavil velrybí stoličku

Také česká dětská superstar, herec Tomáš Holý, se nakonec herectví v dospělosti nechtěl věnovat. Chtěl se stát právníkem a ke svým úspěchům dětského herce měl poměrně rozpačitý postoj. Snad se dokonce trochu styděl, vadila mu sláva. Nebyl typem hezouna a v dospělého herce se zkrátka nepřerodil, neměl o hraní zájem. Zemřel nešťastně ve 21 letech při autohavárii.

Diváky poprvé zaujal v komedii Marečku, podejte mi pero! (1976), kterou natočil ve svých osmi letech. I malinká role odstartovala hvězdou kariéru, která kulminovala rolí malého Vaška ve dvou navazujících rodinných komediích režisérky Marie Poledňákové – Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Roli dostal při konkurzu více než 140 dětí. Prý byl sice nesmělý, ale bezprostřední, něžný, breptal a krásně se culil. Tak Poledňáková objevila největší dětskou hereckou hvězdu!

Tomáš Holý se v dospělosti rozhodl pro studium práv, bohužel jeho život tragicky skončil ve 21 letech při autonehodě.

  • Viděli jste: Ať žijí duchové, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Tajemství ocelového města, Prázdniny pro psa

Na snímek Za trnkovým keřem s Tomášem Holým se podívejte v úterý od 20.15 na Primě!

Podívejte se na ukázku:

Kevin: rošťák s andělskou tvářičkou

Nejslavnějším dítětem Ameriky od dob Shirley Temple se stal na počátku 90. let sladký blonďáček Macaulay Culkin. Ačkoliv už předtím si v několika filmech zahrál, závratný raketový úspěch, obrovské výdělky a neutuchající popularitu mu přinesly až komedie režiséra Chrise Columbuse Sám doma a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Malého Kevina zapomenou rodiče samotného doma a odjedou. Naneštěstí si dům pokaždé vyhlédnou zloději, proti kterým chlapec bojuje pomocí dětských zbraní a ostrovtipu.

Skutečný Macaulayho příběh ukazuje spíše odvrácenou tvář Hollywoodu. Manažera mu dělal otec, který po úspěchu prvního Sám doma přičichl k velkým penězům a zřejmě proto, aby synek nevyrostl ze své roztomilosti, podepisoval smlouvy na nové a nové filmy. Macaulay točil jako o život. Stala se z něj mašina na peníze. Jenže rodiče se rozhádali a začali se o chlapce soudit, takže prosoudili značnou část synových úspor. V současnosti už Culkin moc netočí, ačkoliv jeho tvář je stále zajímavá. Když občas pracuje, pouští hudbu jako DJ. Periodicky se však objevuje na stránkách bulváru. Nejčastěji kvůli podezření, že bere drogy.

  • Viděli jste: Jakubův žebřík, Moje první láska, Fraiser (TV seriál), Sám doma a bohatý, Kšefty s tátou

Lucie, postrach ulice – malá okatá dračice

Žaneta Fuchsová je typický příklad dětské herečky, která ze své pihovaté roztomilosti jednoduše vyrostla a do dospělých dramatických rolí se nepřerodila. Ať už z nedostatku hereckého vzdělání či talentu. Když se po základní škole hlásila na hereckou konzervatoř, nepřijali ji. Tím se tedy náctileté dívence, která však byla v té době velkou dětskou hvězdou, zhroutil svět. Šla na střední ekonomickou školu, kde jí ale zakazovali točit a diváci i tvůrci na ni časem zapomněli. Přitom v 80. letech natočila na dvě desítky filmů a televizních seriálů.

Přes různé práce sekretářek, účetních, produkčních se pomalu vrací k natáčení. Pracovala jako asistentka režie a v současné době patří jako pomocná režisérka do týmu „nekonečného“ seriálu Ulice. Hereckou šanci dostala po dlouhé době až v roce 2004. V seriálu Rodinná pouta postřelila jednu z hlavních postav Andreu Rubešovou. Sama říká, že práce před nebo za kamerou je pro ni jako droga.

  • Viděli jste: Kočičí princ, Lucie postrach ulice, Vlak dětství a naděje, Chobotnice z druhého patra

Zničí ji sláva a drogy?

Jeden z nejproblematičtějších přechodů od dětské hvězdy zažívá Američanka Lindsay Lohan. Také ona začínala před kamerou jako úplně maličká. V reklamách se poprvé objevila už ve třech letech. A filmování prostě zbožňuje. Obrovskou popularitu získala díky dvojroli sester dvojčat ve filmu Past na rodiče.

Stala se prototypem sympatické, hezké, výřečné holčičky a později slečny, které jsou u filmu vždy žádané. Zazářila například ve snímku Mezi námi děvčaty, Zpověď královny střední školy nebo Protivný sprostý holky.

Jenže podaří se jí ten velký krok stát se definitivně z dětské hvězdy dospělou herečkou? Zatím je to mladá žena, která se hlavně hledá. Stále mění barvu vlasů, řídí v opilosti, zprávy o jejích večírkových alkoholových excesech střídají zprávy o tom, že Lindsay nastupuje na léčení. Zvládne to, nebo ji drsný hollywoodský život nemilosrdně semele?

  • Viděli jste: Můj auťák brouk, Prázdniny, Ošklivka Betty, Bobby, Šéfe, jsem v tom

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.