Seriály a filmy

16. července 2018 13:30

Divoké oslavy triumfu fotbalistů ve Francii: Dva mrtví, potyčky i rabování

Hodně divokou noc má za sebou Francie. Miliony lidí vyšly do ulic slavit vítězství národního týmu na mistrovství světa ve fotbale a to se neobešlo bez komplikací. V souvislosti s oslavami zemřeli dva lidé a další utrpěli zranění. V Paříži měli policisté plné ruce práce kvůli výtržnostem a rabování.

Fotbalisté reprezentující Francii v neděli porazili ve finále fotbalového mistrovství světa Chorvatsko 4:2 a země galského kohouta tak mohla po 20 letech opět slavit triumf na nejsledovanější sportovní akci světa. Oslavy ale měly pro dva fanoušky fatální následky. Padesátiletý muž si zlomil vaz, když v euforii skočil do vodního kanálu v alpském městě Annecy. Jen o několik desítek kilometrů dál zemřel 30letý muž, který během oslav narazil se svým autem do stromu.

Násilí se v rámci oslav nevyhnulo Paříži, kde se na slavné Champs-Élysées sešlo po finálovém zápase okolo milionu lidí. K vidění byly potyčky, vandalismus i rabování. Policisté museli k rozehnání davu použít vodní děla a slzný plyn. Před půlnocí pak kompletně vyklidili celý bulvár.

Problémy byly hlášeny také z Lyonu, kde stovky mladých lidí ničily auta a zapalovaly popelnice. Skupina násilníků pak vyrabovala obchod módní značky Lacoste. Ve městě Frouard na severovýchodě země zase srazil motorkář tři děti ve věku od tří do šesti let a z místa ujel. Děti skončily s vážnými zraněními v nemocnici. Tam museli být převezeni i tři lidé, které ve městě Aubenas srazilo auto.

Menší nepokoje se odehrály také například v Bordeaux, Marseille, Štrasburku nebo na Korsice, kde se poprali příznivci Francie a Chorvatska.

Stanice metra nesou názvy nových hrdinů

Další oslavy jsou plánovány na dnešek, kdy do Paříže dorazí fotbalový mistři světa. Prezident Emmanuel Macron, který triumf fotbalistů sledoval osobně na stadionu v Moskvě, přijme vítězný tým v Elysejském paláci. Příjezd fotbalistů můžete živě sledovat zde:

Zlatým fotbalistům vzdá hold i pařížský dopravní podnik a cestující si tak na nějakou chvíli budou muset zvyknout na nové názvy některých stanic metra. Hned dvě ponesou jméno strůjce celého úspěchu - trenéra Didiera Deschapse. Zastávka „Notre-Dame des Champs“ se stane „Notre Didier Deschamps“, tedy v překladu „Náš Didier Deschamps. „Champs-Élysées – Clemenceau“ se zase změní na „Deschamps Elysées-Clémenceau“.

Zkrátka nepřijde ani gólman Hugo Lloris. Jeho příjmení totiž doplní název stanice pojmenované podle slavného francouzského spisovatele Victora Huga. A aby toho ve fotbalem poblázněné Francii nebylo málo, muzeum Louvre pogratulovalo zlatému týmu prostřednictvím Mony Lisy oblečené jak jinak než do národního fotbalového dresu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.