Seriály a filmy

25. února 2017 03:30

Iva Kropáčková

Dodavatelé energií o zákazníky bojují i nabídkou služeb. Využijte to ve svůj prospěch

Kdy jste naposledy změnili dodavatele energií? Pokud si na to ani nevzpomínáte, nejste jediní. Jenže podle odborníků právě za svoji neaktivitu a nezájem o trh s energiemi vyhazujeme mnohdy peníze z okna.

Řada lidí na své dodavatele energií nadává, ale změnu udělá málokdo. V zahraničí jsou prý ale zákazníci mnohem aktivnější, a to se podle všeho odráží i na cenách energií a plynu. "Za elektřinu zaplatí o něco méně slovenské a polské domácnosti. V případě plynu zaplatí zahraniční domácnosti výrazně méně než ty domácnosti české. Asi největší rozdíl je v případě Slovenka, kde v domácnosti, která na plynu pouze vaří, tak česká domácnost zaplatí 3000 korun, zatímco ta slovenská pouze 1000 korun. A u domácnosti, která plynem dům nebo byt vytápí, tak ten rozdíl může činit až 10 000 korun," říká vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Cena je důležitá, ale ne nejdůležitější

Pokud chceme změnit dodavatele energií, tak většina z nás se logicky rozhoduje podle ceny. Podle některých dodavatelů už ale řada lidí očekává mnohem víc než jen nízkou cenu. "To, co zákazníci postupně od dodavatelů požadují, je nejenom dodávka energií, ale i dodávka celkových řešení pro jejich byty a rodinné domy," říká například obchodní ředitel Bohemia Energy. A dodává: „Ukazuje se, že budoucnost zřejmě není v cenících, které vždy měly a budou mít omezenou platnost, ale že budoucnost je v transparentních řešeních pro zákazníky a samozřejmě poskytování kvalitních zákaznických služeb.“ Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor to vidí obdobně: "Zákazníci oceňují i určitou reputaci firmy a doplňkové služby," vysvětluje.

Věci, které je nutné vzít ještě v úvahu

Mimo cenu a doplňkové služby bychom ale měli při změně dodavatele sledovat i další podmínky smluv. Zejména se jedná o to:

  • zda smlouvu uzavíráte na dobu určitou nebo neurčitou,
  • jak vysoké jsou smluvní pokuty,
  • jestli se smlouva bude automaticky prodlužovat,
  • zda tam nejsou skryté poplatky (například za papírové vyúčtování).

Rozhodli jste se pro změnu...

Pokud jste se teď rozhodli, že se podíváte, jestli byste u jiného dodavatele energií neplatili méně, můžete využít některý ze srovnávačů na internetu, kde si situaci na trhu ověříte během několika minut. "Pro elektřinu lze použít oficiální, certifikovaný srovnávač cen dodavatelů, který provozuje energetický regulační úřad," doporučuje Jiří Gavor. V případě plynu se můžete podívat přímo na webové stránky jednotlivých dodavatelů nebo opět můžete vyzkoušet jeden či více ověřených online porovnávačů energií.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.