Seriály a filmy

31. května 2017 09:00

Iva Kropáčková

Dovolená v zahraničí? 4 tipy, jak sjednat pojištění, které vás opravdu ochrání

Letní dovolené se blíží a na Čechy často čekají v zahraničí mnohá úskalí. Pojišťovny o tom vědí své. Nejčastěji jsou to zdravotní komplikace, kterým v létě vévodí střevní a žaludeční obtíže, záněty dýchacích cest, kůže či očí a samozřejmě úrazy.

I když každý Čech vlastní evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), spoléhat se na něj při cestování se nemusí vyplatit. Kartička zdravotní pojišťovny totiž opravňuje k ošetření pouze ve veřejných zařízeních, ne v soukromých, kterých je v dovolenkových destinacích většina. V těchto zařízeních je nutné uhradit péči v plné výši ze svého. Zraněný Čech má pak přitom stejná práva, ale i povinnosti jako občané daného státu – tedy bude platit za vše, za co platí místní. Repatriace do České republiky také není z veřejného zdravotního pojištění hrazena. To vše ale uhradí komerční cestovní pojištění. Jeho součástí je pak i asistenční služba, na kterou je vhodné se okamžitě obrátit v jakékoliv nepříjemné situaci. Operátoři co nejrychleji v případě nemoci či úrazu vyhledají vhodnou nemocnici nebo pohotovost a nasměrují vás do ní. Aby vám tak na dovolenou zbyly jen příjemné vzpomínky, poradíme vám, jak si správně sjednat cestovní pojištění. Tyto čtyři zásadní věci byste neměli podcenit…

1. Pojištění odpovědnosti

Cestovní pojištění, to není jen pojištění léčebných výloh a úrazové pojištění. Součástí dobrého cestovního pojištění by mělo být i pojištění odpovědnosti za škody. Na odpovědnost lidé často zapomínají, nicméně tato složka je nesmírně důležitá. Například způsobíte-li někomu jinému úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat velmi vysoko.

2. Typ aktivity na dovolené

Při sjednání cestovního pojištění se zamyslete i nad tím, jakým aktivitám se budete na své dovolené v zahraničí věnovat. Běžné cestovní pojištění pokrývá mnoho sportů a aktivit. Pokud plánujete věnovat se rekreační turistice či cyklovýletům, postačí vám klasické cestovní pojištění. „Cestovní pojištění, které jsme zvyklí si uzavírat před každou dovolenou, má poměrně rozsáhlé krytí u vybraných aktivit a sportů. Mohu jmenovat například vysokohorskou turistiku do 3500 m. n. m., oblíbené ferraty či jízdu na horských kolech ve volném terénu,“ popisuje Petra Heklová, specialista na cestovní pojištění z České pojišťovny.

Plánujete-li ale aktivnější dovolenou, jako v poslední době celá řada Čechů, je vhodné sáhnout po rozšířené verzi tohoto produktu, která počítá s rizikovými sporty nejrůznějšího druhu. Například v adrenalinové variantě cestovního pojištění najdete celou řadu sportů – například kanoistiku na divoké vodě, kitebording, kitesurfing, sportovní potápění apod.

3. Pojistné limity

Důležitým parametrem cestovního pojištění jsou pojistné limity. Obecně se doporučuje sjednat pojistné limity na léčebné výlohy alespoň ve výši 3 milionů korun, v případě destinací, jako jsou USA, Kanada, Austrálie či Nový Zéland, které patří mezi ty nejdražší, je lepší zvážit limit vyšší. Některé pojišťovny nabízejí limity i daleko vyšší a zahrnují i pojistné události vzniklé v důsledku teroristického útoku.

4. Cestujete s dětmi? Hodí se storno pojištění

Cestovní pojištění lze doplnit o nejrůznější připojištění. Ne všechna se hodí pro každého, tak je na místě zvážit, která se budou hodit zrovna vám. Zejména rodinám s dětmi se může hodit pojištění storna cesty. Pokud z důvodu nemoci nebudete schopni na dovolenou odjet, pojišťovna vám vrátí 80 procent nákladů na vaši dovolenou. Pojištění pomůže i v případě ztráty zaměstnání či živelní události v místě bydliště. Nicméně na storno pojištění je vhodné myslet včas, často je nutné ho sjednat ve chvíli, kdy hradíte minimálně první zálohu za zájezd.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.