Seriály a filmy

20. ledna 2016 01:00

Iva Kropáčková

Drobná závada na autě? Riskujete zdraví i peněženku

Pokud jezdíte na sjetých pneumatikách, nefunguje vám ruční brzda nebo má auto jiný, i drobný problém, riskujete. Způsobíte-li nehodu, budete veškerou škodu platit ze svého, i když platíte pojištění.

Mezi desítkami tisíc dopravních nehod, které se každoročně na českých silnicích stanou, jsou evidovány i ty, za něž může technická závada na vozidle. Průměrné stáří aut je u nás bezmála 15 let. Pokud takové auto používáte i přesto, že není technicky v pořádku, může se v případě nehody stát, že po vás pojišťovna bude chtít plnou úhradu škody, kterou vyplatila z vašeho pojištění. A to v plné výši. To nemusí být vždy jen náhražka pomačkaného plechu, ale třeba i úhrada ušlého zisku ze zaměstnání tomu, kdo nehodu kvůli vašemu zanedbání technického stavu vozidla „odnesl“.

DOPORUČUJEME:>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 % <<<>>> Srovnání havarijního pojištění Pojištění se slevou až 75 % <<<

Technický stav auta je vždy kontrolován

Poškozenému pojišťovna vždy musí zaplatit náklady na opravu vozidla. Ovšem pokud se prokáže, že viník nehody porušil některou ze základních povinností týkající se provozu na pozemních komunikacích (vychází ze zákona) a že toto porušení má příčinnou souvislost se vznikem škody, pak má pojišťovna právo na vrácení vyplacené částky. Technický stav aut po nehodě policisté kontrolují vždy. Posuzují polohy ovládacích prvků vozidla, postavení kol, určují charakter poškození jako nedílnou součást ohledání místa dopravní nehody a o tom všem pořizují záznam. Pokud se ukáže, že špatný technický stav vozidla měl vliv na vznik nebo rozsah nehody, pojišťovna to prošetří a stanoví rozsah finančního postihu od deseti až po sto procent.

Vyšší odškodnění

Nový občanský zákoník, který začal platit od ledna 2014, výrazně zvýšil možné odškodnění pro oběti dopravních nehod. Řidiči by tak měli uvažovat o tom, že v případě havárie nemusí stačit jen minimální, zákonem stanovený limit pojištění 35 milionů korun na škody na zdraví a 35 milionů korun na majetku. Povinné ručení s minimálním zákonným limitem na vůz o objemu motoru 1,4 pro řidiče ve věku 45 let, který bydlí ve městě velikosti Písku a disponuje maximálním bonusem, vyjde i na necelých 1 600 korun ročně. V případě navýšení limitu za škody na majetku a zdraví na dvakrát sto milionů korun, vyjde pojistné na zhruba 1 700 korun ročně.

CHCETE VĚDĚT VÍC? Tady najdete VŠE důležité o AUTOPOJIŠTĚNÍ

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.