Seriály a filmy

13. února 2018 02:00

Iva Kropáčková

Důležité při investování je poznat sám sebe

Jak na investice? Nechte si poradit od odborníků

Při investování je důležité poznat sám sebe a podle toho zvolit tu správnou investici, a to především z hlediska výnosu a rizika.

Než tedy začnete investovat, měli byste si zjistit, jaký investor jste. Zjistíte to například tak, že na jakékoli pobočce Komerční banky odpovíte na několik málo otázek a hned budete vědět, jak vnímáte riziko, jaké fondy pro vás připadají v úvahu a jakým se raději vyhnout. Je ale potřeba odpovídat pravdivě.

To je pouze první krok. V tom druhém je potřeba určit, na jak dlouho chcete investovat. Dám vám příklad. Pokud budete chtít investovat na 3 až 5 let a máte zdravý přístup k riziku, bude pro vás optimální volbou smíšený fond, ve kterém budou zhruba stejným dílem zahrnuty na jedné straně akcie, tedy výnosnější, ale rizikovější investice, na druhé straně to budou dluhopisy, tedy bezpečnější investice s menším potenciálem výnosu.

VIDEO: Boříme mýty aneb mylné představy o akciích. Jak to s nimi doopravdy je?

Nejméně rizikové jsou fondy peněžního trhu. Jejich hodnota kolísá v čase jen minimálně, ovšem moc nevyděláte. Doporučit lze proto raději akciové, dluhopisové či smíšené podílové fondy. Ty jsou sice rizikovější, jejich rizikovost ale spočívá především v kolísavosti hodnoty. Pokud ovšem klienti dodrží u podílového fondu doporučenou dobu, po kterou svoji investici v tomto fondu ponechají, riziko se výrazně zmenšuje a naopak narůstá potenciální zisk.

Další užitečné informace můžete získat na jakékoli pobočce Komerční banky.

Investujte pravidelně a nechte své peníze vydělávat

Čtěte: Důležité upozornění

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Sdílejte článek
Štítky investice