Seriály a filmy

24. května 2013 14:05

Markéta Zídková

Elixír dětství: Vydejte se s Narnií do světa fantazie

Taky býváte překvapeni, jak některé příběhy dokážou oslovit vaše vlastní dětské já, ale přitom zároveň pohladí vaši dospěláckou duši? Jestli chcete něco takového zažít znovu, nenechte si ujít první díl Letopisů Narnie s podtitulem Lev, čarodějnice a skříň.

Možná je to trochu pohádka pro děti, ale vy jistě nebudete litovat ztraceného času. Naopak. Rodinná mega pohádka Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň v sobotu večer ve 20.15 na Prima family

Vy jste ti vyvolení

Zuří II. světová válka a čtveřice anglických sourozenců opouští Londýn. Aby je uchránili před nacistickým bombardováním, posílají je rodiče na venkov. Lucy, Edmund, Zuzana a Petr se ubytují u podivínského profesora Kirkea. Až jednou se malá Lucy při hře na schovávanou zavře do obrovské šatní skříně. A dobrodružství je na světě. Skříň jakoby nikdy nekončila a Lucy se ocitne v lese. V pohádkovém lese magické země Narnie…

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, Foto:

Také svět fantazie však sužuje válka. Narnii ovládá zlá Ledová královna, všechny národy trpí a jediné, co je drží při životě, je víra v proroctví, že zemi zachrání čtyři stateční lidé, kteří se stanou králi a královnami říše. K tomu jim má dopomoct legendární vládce Narnie lev Aslan, o kterém však nikdo netuší, kde přesně je.

Brnění a zbraně pro hrdiny Narnie vznikaly v Praze! Podívejte se na videa ZDE

Postupně se do Narnie dostávají všichni čtyři sourozenci. Jenže Edmund chce trumfnout ostatní, být něčím víc, vládnout. A tak podlehne sladkým řečem Ledové královny. Ve své hlouposti netuší, že napomáhá zlu. Dostane zrádce Edmund naslibované výhody?

Mezitím se malá Lucy, Zuzana a nejstarší Petr snaží pomoci nejen bratrovi Edmundovi, ale také přátelům z Narnie. O tom, že pro ně proroctví přichystalo ještě mnohem větší úkol, a že budou muset změřit své síly ve skutečném boji s Ledovou královnou, se dozvídají jen po kapkách. Dodají si odvahu?

Určitě neodoláte. Podívejte se na ukázku z filmu:

Na co se můžete těšit:

- Kolik znáte fantasy a pohádkových národů? Mluvící zvířata, faunové, kentauři, fénixové, minotauři, čarodějové, jednorožci, vlkodlaci? V Letopisech Narnie je najdete všechny. Tipněte si dopředu, který národ bude sloužit dobru a který zlu. Úžasný mix, zvlášť v porovnání s lidskými dětmi.

- Divukrásné fantazijní krajiny: Exteriéry se natáčely v kouzelné přírodě Nového Zélandu, odkud pochází i režisér filmu Andrew Adamson

- Skvělé triky a animace! Například faun pan Tumnus byl animován od pasu dolů a jeho špičaté uši se ovládaly na dálkové ovládání. Bájný lev Aslan je vymodelován pomocí počítačové animace úplně celý. Ve filmu si žádný lev nezahrál, protože by to nebylo bezpečné. Režisér chtěl, aby malá Lucy mohla hladit mohutnou lví hřívu, v některých záběrech dívenka lva dokonce objímá.

- Při závěrečném boji armády Ledové královny proti zbytku mírumilovné Narnie se odehrávají akční scény, při kterých mrazí v zádech. Možné je srovnání s některými scénami bitev z kultovního fantasy snímku Pán Prstenů. Jen pozor, jak velké děti necháte na film koukat.

Děti a zvířata chytnou za srdce i za peněženku:

- Postavu chlapce Edmunda, který je vlastně zrádcem zbytku své rodiny, obsadili filmaři jako posledního z dětských herců. I tak chtěli mezi dětmi vytvořit určité antipatie, což se jim povedlo. Ostatní tři byli pohromadě už měsíc před natáčením, aby se skamarádili.

- Na Georgii Henleyovou alias malou Lucy chystali filmaři různá překvapení. Chtěli, aby její reakce byly co nejspontánnější. Když se postava Lucy v Narnii u staré lampy poprvé setká s ušatým faunem panem Tumnusem, šíleně vykřikne. Je to autentická reakce, protože Georgie předtím svého hereckého kolegu v masce neviděla. Stejně tak její údiv nad nádherou narnijské krajiny je pravý a ne hraný. Štáb přivedl dívenku na plac se zavázanýma očima, a když spatřila okolní scénu, už kamera jela.

- Filmaři si na Nový Zéland, kde se natáčely venkovní scény, přivezli z USA smečku deseti vlků, kteří si ve filmu zahráli kruté poskoky Ledové královny. Ovšem dvanáct sobů, kteří měli tahat saně zlé královny, úředníci Nového Zélandu na své území nepustili. Mezi severoamerickou sobí populací v té době řádila nebezpečná Q horečka. A tak zvířata musela zůstat v USA.

- Snímek byl natočen podle stejnojmenného sedmidílného cyklu fantasy knížek světoznámého britského autora C. S. Lewise. Jde zde na příkladě magického pohádkového světa o klasický vzorec boje dobra proti zlu. Co některé kritiky této série popuzuje, je fakt, že se jedná o jasnou alegorii ke křesťanským konceptům a hodnotám.

- Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň je skutečný mega hit, i co se týče výdělků. Rozpočet filmu byl 180 milionů dolarů, celosvětově však film vydělal 745 milionů dolarů.

Rodinná mega pohádka Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň v sobotu večer ve 20.15 na Prima family

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.