Seriály a filmy

18. února 2017 03:30

Iva Kropáčková

Energetický poradce vám pomůže zkrotit účet za energie

České domácnosti zapomínají na energetický audit. Vyplatí se ho dělat jednou za tři roky...

Dávno už jsou pryč doby, kdy dodavatelé energií bojovali o zákazníky pouze výhodnější cenovou nabídkou elektřiny a plynu. V současnosti si zákazník už nevybírá toho, kdo mu bude dodávat elektřinu nebo plyn do jeho domácnosti, jen podle ceny, ale stále více rozhodující roli hrají zákaznický servis a další doplňkové služby. Mezi jednu z nich patří také energetické poradenství. To se stává vedle služeb finančních poradců, architektů nebo zahradníků další službou, jež moderní domácnosti využívají ve stále větší míře, aby snížily své výdaje za energie. Díky „energetickému auditu“, který je doslova šitý na míru, může každá domácnost ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Kde hledat úspory na energiích?

Pokud to s šetřením na výdajích za energie myslíte opravdu vážně, můžete zkusit právě energetického poradce. Ten společně s vámi projde vaši domácnost, zaznamená si, čím topíte, svítíte nebo vaříte, stáří jednotlivých spotřebičů, stav budovy atp. Výsledkem jeho návštěvy jsou pak doporučení na konkrétní úsporná opatření. Ta lze rozdělit do dvou skupin, a to vnější a vnitřní. Mezi vnější patří například zateplení střechy, výměna oken, zateplení fasády (v případě historických domů vnitřní izolace) nebo výměna zdroje vytápění, zatímco vnitřní se zaměřují na vytipování starých spotřebičů, které je vhodné vyměnit za nové energeticky úsporné.

Zaměřte se na kuchyni

Jestliže je váš rodinný rozpočet napjatý, zaměřte se z tzv. vnějších úspor buď jen na zateplení střechy, nebo výměnu zdroje vytápění, s nimiž dosáhnete až 30procentní úspory na výdajích za energie. Musíte ale počítat se vstupní investicí 30 – 80 tisíc korun. V případě, že si takový finanční výdaj nemůžete dovolit, pak se v první řadě zaměřte na kuchyni. Průměrné stáří spotřebičů v českých domácnostech se totiž pohybuje kolem deseti let a mezi ty „služebně nejstarší“ a také energeticky nejnáročnější se řadí chladnička, mrazák nebo varná deska. Pokud tedy netopíte elektřinou, je kuchyně opravdu jedním z energeticky nejnáročnějších míst ve vaší domácnosti, kde se investice do nových spotřebičů zcela jistě projeví snížením výdajů za elektřinu. Spotřebovává se zde totiž 2krát až 3krát více elektřiny než v jiných částech domu.

„Ze všech kuchyňských spotřebičů jsou pak největšími „žrouty“ elektřiny chladnička s mrazničkou, na které připadá díky nepřetržitému celoročnímu provozu až 25 procent z celkové spotřeby,“ říká obchodní ředitel Bohemia Energy Libor Holub. Jestliže se tedy rozhodnete svou deset let starou kombinovanou ledničku nahradit novým úsporným modelem (ideálně A+++), můžete snížit spotřebu elektřiny ve své domácnosti dokonce o více než 15 procent. Například návratnost investice při nákupu nové chladničky nebo pračky, kterou mnozí z nás mají také v kuchyni, se pohybuje zhruba od 3 do 6 let.

Stand-by režim

„Uspořit ale můžeme i tehdy, aniž bychom pořizovali nové spotřebiče. Pokud z našeho domova odjíždíme na delší dobu pryč, jednoduše odpojíme všechny spotřebiče ze sítě. Stejně tak se snažíme úplně vypínat přístroje, které nepoužíváme každý den. Tímto opatřením ušetříme až 2 500 korun ročně, které by jinak přístroje ve spánkovém režimu zbytečně spolykaly,“ dodává Libor Holub.

Vyplatí se to? Nechte si spočítat návratnost investice

Obecně platí, že při provádění jakéhokoli úsporného opatření je vhodné nechat si spočítat návratnost investice. Ta by neměla být vyšší než sedm let. Každá úspora by totiž měla dávat ekonomický smysl. Pokud například zateplíte střechu, vyjde vás to na 30 - 40 tisíc korun, ušetříte 20 - 30 procent energie. V takovém případě se vám investice vrátí za 2 až 3 roky.

U spotřebičů je pak hranice stáří, u níž bychom už měli vážně uvažovat o pořízení nového, kolem deseti let. Zejména se to týká následujících spotřebičů, které jsou největšími žrouty elektřiny: chladnička s mrazničkou, chladnička, mrazák, elektrická trouba, varná deska, sušička a televize. Za zvážení stojí ale také výměna klasických žárovek za úsporné LED osvětlení, kde se návratnost investice při výměně kus za kus pohybuje kolem pěti měsíců.

Vyměňovaný spotřebičPůvodní spotřebičNový spotřebičÚspora provozních nákladů (Kč/rok)Investiční náklady (Kč)Návratnost
Chladnička s mrazničkoustáří 10 letúsporný2 00010 0005 let
Mrazákstáří 10 letúsporný3 0008 0003 roky

Modelové příklady "vnitřních" úspor; Zdroj: Bohemia Energy

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.