Seriály a filmy

30. listopadu 2015 01:00

Iva Kropáčková

Energie budou mírně zlevňovat. Má smysl ceny fixovat?

Vypadá to, že budeme platit méně za energie. Větší pokles cen se přitom očekává u plynu.

Je to dobrá zpráva, nicméně podle odborníků to nebudou nijak zásadní změny, ceny už se na nižší úrovni drží několik let. Zajímá vás, jak byste měli teď přistupovat ke svým smlouvám s dodavateli? Vyplatí se například nižší ceny fixovat? Na to jsme se ptali finančního experta Prima Rádce Zbyňka Laiska.

Ceny energií budou příští rok stagnovat, respektive klesat. Jak se k takové zprávě mají postavit sami odběratelé? Vyplatí se cenu energií fixovat? (Někdo říká, že ano, že to je výhodné, někteří analytici zase tvrdí, že v minulosti lidé prodělali...).

Ceny energie budou pravděpodobně mírně klesat (a kopírovat pokles cen na energetických burzách). Na druhou stranu razantní změny v cenách energií neočekáváme. Klientům radíme, že je lepší zpravidla nefixovat cenu. Samozřejmě může být odběratel, který chce fixaci ceny, protože našel vysokou úsporu u nového dodavatele, ale ten ji podmiňuje fixací smlouvy. Tím pádem bychom doporučili fixaci ceny maximálně na jeden rok.

Co byste doporučili lidem udělat, mají-li teď standardní nezafixovanou smlouvu? Má smysl vůbec něco dělat, když ceny zdá se neporostou?

Pokud má klient standardní smlouvu bez fixované ceny, tak by se měl určitě zajímat o cenové nabídky dodavatelů. Není problém pomoci klientovi sestavit kalkulaci, kde uvidí porovnání cen s jeho současným dodavatelem a aktuálními nabídkami na trhu. Sestavení kalkulace má vždy smysl, nic to nestojí a klient má obratem přehled o nabídkách.

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich: 1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce! 2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz nebo využijte kontaktní formulář.3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

A co lidé, kteří mají smlouvu s fixací. Vyplatí se jim například produkt zrušit a najít výhodnější? Nebo je to nevýhodné? V čem a o kolik korun by v případě předčasného ukončení "zafixované" smlouvy mohli přijít?

Zde je ještě potřeba položit otázku, zda je smlouva na dobu určitou s fixovanou cenou nebo na dobu neurčitou. Pokud má klient smlouvu na dobu neurčitou, není problém najít levnější variantu a smlouvu ukončit. U této smlouvy nehrozí žádná sankce za předčasné ukončení.

Jestliže má klient smlouvu na dobu určitou, tak je potřeba znát přesné datum výročí smlouvy. Kdyby nebylo dodrženo přesné datum, hrozí klientovi sankce (pokuta) za předčasné ukončení smlouvy. Tady je potřeba zvážit, zda by byla změna pro klienta tak výhodná a vyplatilo by se odejít i přes udělení sankce. Určitě doporučujeme pravidelně sledovat kalkulace cen a mít o nabídkách přehled.

Fixování ceny energií se lidem v minulosti moc nevyplatilo. Ve chvíli, kdy ceny energií začaly klesat v podstatě měli svázané ruce – kdyby chtěji změnit smlouvu, při výpovědi stávající zafixované lidem hrozily vysoké sankce a ve výsledku by prodělali tisíce korun.

V čem jsou obecně výhody a nevýhody smluv s fixací ceny? Jsou případně nějaké alternativy u současných dodavatelů?

Výhodou fixované ceny je to, že pokud by se zvedly ceny, čili by se zdražilo, tak klienta se týká cena, kterou si sjednal s dodavatelem v době, kdy smlouvu zařizoval. Nevýhodou je zase pravý opak. Pokud bude mít klient zafixovanou cenu a ceny půjdou dolu (zlevní se), tak stále se klienta týká cena, kterou si předtím sjednal u svého dodavatele. Alternativou může být smlouva bez fixované ceny nebo smlouva s maximální fixací ceny na jeden rok.

Co doporučujete lidem sledovat, pokud chtějí mít přehled o cenách a platit ty nejvýhodnější ceny?

Doporučujeme určitě sledovat nabídky svého současného dodavatele energií. Často mívají dodavatelé více produktů a nabídek, proto je potřeba se o toto zajímat a sledovat to. Dalším doporučením je zkusit si zadat porovnání cen do kalkulace. Klientům se zadáním pomáháme a samozřejmě s nimi projdeme veškeré nabídky, které by byly pro klienty výhodné.

PhDr. Zbyněk Laisek, M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Foto: thinkstock.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.