Seriály a filmy

25. září 2015 01:05

Iva Kropáčková

Energie by měly zlevňovat. Fixace cen se prodraží

Až o deset procent by mohla klesnout v následujících letech cena plynu. Záleží ale na řadě okolností...

Dočkáme se dalšího zlevňování elektřiny? A sníží se také cena za plyn, i když na začátku letošního roku mírně podražil? Zdá se, že ano. Podle ekonomů i dodavatelů energií se můžeme spolehnout na to, že v příštím roce se nebude zdražovat a ceny zůstanou stejné nebo se mírně sníží. A v následujících letech by pak měl trend zlevňování pokračovat. Ceny komodit na světovém trhu se hroutí. Například s elektřinou v základním celoročním pásmu se zatím letos na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Začátkem září také dál zlevňovala a současně mírně posilovala koruna vůči euru. Záleží ovšem také na tazích a strategiích, se kterými přijdou obchodníci, kteří chtějí mít samozřejmě co nejvyšší zisk.

DOPORUČUJEME: KALKULAČKY CEN ENERGIÍ Srovnání cen elektřiny (s možností pohodlného sjednání)Srovnání cen plynu (s možností pohodlného sjednání)

Jaké jsou předpoklady?

Podle propočtu týdeníku Ekonom by typická domácnost mohla ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu, u zemního plynu až desetinu, pokud se nezvýší například poplatky za distribuci nebo požadavky na množství plynu ukládaného na zimu do zásobníků.

Akční nabídky se vyplatí...

Na lepší cenu se dostanou hlavně zákazníci, kteří přistoupí na různé akční nabídky určené k zachytávání přelétavých klientů. Ovšem horší to budou mít domácnosti, které se před dvěma roky nechaly přemluvit k podpisu dlouhodobé smlouvy na odběr elektřiny – a hlavně plynu – s tříletou cenovou fixací. Taková domácnost zaplatí v příštím roce tisíce korun navíc.

NOVÁ finanční poradna: ENERGIE, HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE, SPOŘENÍ... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

... fixace nikoli

Češi by se během příštích let měli dočkat ještě dalšího zlevnění. Ceny elektřiny i plynu se kotují na burzách v eurech. Pokud Česká národní banka opustí během druhé poloviny příštího roku politiku umělého oslabování kurzu koruny, následné posílení domácí měny může srazit cenu komodity o pět i více procent. V nejbližších letech se tak „výhodná“ nabídka fixace ceny elektřiny či plynu na několik let dopředu vyplatí jen dodavatelům, ne odběratelům. Na brzký růst cen přinejmenším do roku 2019 to nevypadá ani na lipské energetické burze EEX. Všem domácnostem, které smlouvu s cenovou fixací nemají, se tak stále více vyplatí porovnat ceny nabídek dodavatelů a přejít k levnějšímu.

SPECIÁL o energiích u vás doma

- tipy a rady na úspory

- vše o změně dodavatele

- hraný on-line seriál

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.