Éra elektromobility – e-SALON 2020

To, co vypadalo před lety jako fantasmagorie, je dnes nedílnou součástí běžného života. Do práce dojedete elektroautem, přes poledne se svezete do blízké restaurace na e-koloběžce a po sedavém dni v práci vyrazíte na výlet na e-kole. Je tohle váš životní styl? Pokud ano, jistě máte nastudováno, jaké novinky pro vás výrobci e-mobility chystají. Pokud ne, je tu pro vás veletrh čisté mobility s názvem e-SALON na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Konat se bude od 14. do 17.

Éra elektromobility je definitivně tady. To, o čem se před pár lety psalo jako o pilotních projektech, je dávno již zaběhnutou rutinou. Hromadný trh e-mobility funguje, elektromobily jsou součástí dopravního provozu. A počet vozidel s alternativním pohonem se stále zvyšuje.

Kdo by si dokázal před deseti lety představit, že nebude muset tankovat pohonné hmoty, případně do kopce měnit kotouč přehazovacího systému?

Před cca deseti lety začali odborníci veřejně bít na poplach, protože předpokládali, že zdroje fosilních paliv vydrží maximálně 40 let plně uspokojovat potřebu. Ovšem také s ohledem na klimatické změny a množství emisí, které pravidelně produkují spalovací motory, došlo k prudkému rozvoji těchto, před lety nemyslitelných technologií, z oblasti sci-fi. Právě elektromobilita je koncepcí, která nezamořuje životní prostředí, nezpůsobuje změny klimatu a nevyčerpává dále zásoby fosilních paliv, která jsou pro některé oblasti stále nenahraditelná. Navíc elektromobily a další prostředky designově odpovídají novému tisíciletí, a stávají se i z toho důvodu stále žádanějšími, i když jejich cena není nejnižší. Na druhou stranu je pro koncového uživatele nezbytné vědět, že pořizovací cena možná překvapí, jedná se ale většinou o modely bezúdržbové, tedy další investice už nehrozí.

Elektromobily jsou navíc pozitivně vnímány v centrech velkých měst, kdy není potřeba, aby měly parkovací kartu na takzvané modré zóny, mohou ale být odstaveny i na těch, kde majitel vozu nemá trvalé bydliště. Nejčastěji se po českých silnicích pohybují hybridní vozidla, tedy taková, která fungují na alternativní koncepci pohonů – elektrickém, střídajícím se se spalovacím. Ty pracují střídavě nebo v předem daných koncepcích režimů. Uživatelé tak mohou mít čistě hybridní vůz, který se dobíjí jízdou a při rekuperaci ukládá brzdnou energii. Nebo plug-in systém hybridního vozidla, které lze přes akumulátor dobíjet z nabíjecích stanic. Začne-li pak akumulátor slábnout, nastartuje se spalovací motor, dobije se baterie opět přes dynamo.

Nabití baterie elektromobilu již dnes trvá v řádech minut, tak v čase na jednu kávu. Proto se například dobíjecí stanice objevují často u fastfoodových provozoven, v garážích obchodních center atd.

Jak se shodují odborníci, elektromobilita je cesta. Přesto, stejně jako před sto lety, může být pravdou, že pohon, který bude ideálním, bude v budoucnu založen na zcela jiném principu.

Nicméně pokud chcete, aby vaše uhlíková životní stopa byla co nejmenší, je právě elektromobilita tím správným řešením pro vaše cesty.

V českých premiérách se nové ekologické vozy, motocykly, letadla, dobíjecí technologie, novinky z oblasti infrastruktury moderní mobility a další unikáty této oblasti představí na veletrhu čisté mobility e-SALON v termínu 14. až 17. listopadu 2019 na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Sdílejte článek
Štítky elektromobil elektromobilita e-Salon

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.