EXKLUZIVNĚ: Deníček ženy na cestách po Maroku

Ženy na cestách podnikly svou další výpravu s Prima Family a CK Exim tours – tentokrát do orientálního Maroka.

Anife se Zlatuší opět nejen prohlížely památky, ale také odpočívaly jak na pláži, tak v lázních, ochutnávaly místní speciality, procházely oblíbené trhy a jako správné ženy nakupovaly.

Hned první den po příletu se Ženy vydaly na průzkum města Oujda, kde si prošly medinu – čili staré město. Poté se celý štáb přesunul do letoviska Saidia, kde se druhý den Anife se Zlatuší vydaly na pláž, ale počasí jim bohužel příliš nepřálo, proto se přesunuly do hotelových lázní.

Oujda je nejvýchodnějším městem Maroka, které bylo ovlivněno především alžírskou kulturou. V historickém srdci města leží palác Dar Sabti a Oujda skýtá i skvělou příležitost k nákupům místních suvenýrů a v „berberské lékárně“ je možné zakoupit typickou marockou přírodní kosmetiku z arganového oleje.

Po obědě se celý štáb vypravil na marocko-alžírské hranice, kde byl svědky toho, jak spolu rodiny komunikují na dálku, protože hranice ještě nejsou otevřené. Následovala procházka po pláži, centrem letoviska a navečer Ženy zašly i do místní mariny. Poté už spěchaly zpět do hotelu, kde pro ně byla připravena „pravá marokánská“ večeře, kde ochutnaly některé speciality a zatančily si s marokánskými bubeníky.

Saidia je turistické letovisko známé jako „modrá perla“. Leží na severovýchodě marocké provincie Berkane, u Středozemního moře a na alžírsko-marockých hranicích. Má nádhernou, 14 km dlouhou písečnou pláž se zlatým pískem, která patří k nejdelším v Maroku. Středomořské klima, soukromé pláže, golfové hřiště a menší nákupní centra dělají z nového letoviska perlu marockého pobřeží.

Zadání SMS nové soutěže najdete od neděle 10.2. 18.00 ZDE

Anife se Zlatuší nabraly nové síly a druhý den se přes hory vydaly do královského města Fes. Na něj se celému štábu naskytl nádherný pohled z vyhlídky, na které se po cestě zastavili. Odpoledne se Ženy vydaly na průzkum místní chaotické mediny, která je plná obchůdků se vším, na co si člověk vzpomene, uměleckých dílen a památek. Anife se Zlatuší navštívily vyhlášené koželužny, kde člověk musí mít kvůli odpornému zápachu před obličejem snítku máty. Dále si vyzkoušely tradiční marokánské šaty a Anife si rovnou jedny koupila. Prohlédly si i tkalcovskou dílnu s velmi příjemným majitelem. Po soumraku se celý štáb přesunul do hotelu Volubilis.

Fes je nejstarší a nejdůležitější královské město v Maroku. Dlouhou dobu bylo považováno za centrum muslimské víry. Město je plné památek, skládá se ze staroměstského centra Fes al Bali, které je na seznamu chráněných památek UNESCO, a z nového města. Místní tržiště patří k největším na světě. Za návštěvu zde stojí také exteriér královského paláce.

Ženy samozřejmě navštívily i místní královský palác a poté se vydaly na sever do takzvaného „modrého městečka“ Chefchaouen. Štáb natáčel v úzkých uličkách plných obchůdků se suvenýry, na náměstí si nechala Anife udělat na ruku tetování hennou a poté všichni poobědvali v příjemné restauraci, kde ženy ochutnaly místní tajine, tedy tradiční dušený pokrm. Poté celý natáčecí štáb pokračoval do hlavního města Maroka – Rabatu, kde si Ženy prošly hlavní bulvár.

Rabat je hlavním městem Maroka, které je zároveň neobyčejně zelené. Turisty sem lákají nejen upravené pláže, ale také unikátní počet městských bran, Hassanova věž nebo ruiny římského města.

Exkluzivní deník jedné z účastnic pořadu čtěte ZDE

Poté Ženy pokračovaly do Marrakeche. V hotelu Golden Tulip natočil štáb pití tradičního mátového čaje. V centru Marrakeche se Ženy rozešly. Zlatuše si vyzkoušela projížďku městem v tradiční drožce a Anife se vydala na průzkum mediny a mešity s nádhernými zahradami. Obě skupinky měly sraz na hlavním náměstí Djemaa el-Fna v kavárně.

Náměstí ožívá hlavně v noci, ale i přes den to tu žije – Anife si ihned zapózovala se zaříkači hadů. Poté si Anife se Zlatuší odjely odpočinout k hotelovému bazénu. Štáb se podíval i do paláce Bahia a do saadských hrobek. Po večeři se Ženy rozhodly vrátit na náměstí, aby si užily místní noční život. Nechybí tu nejrůznější hudebníci, vypravěči, pouliční prodejci, stánky se suvenýry i občerstvením apod. Anife si nechala udělat nové tetování hennou a Zlatuše nakoupila suvenýry pro své děti. Velkým lákadlem jsou tu totiž marocké trhy.

Marrakech je jedním z nejzajímavějších měst v Maroku, nekorunované hlavní město jižního Maroka. Není však tak kosmopolitní, jako je Casablanca či Rabat. Marrakech je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Typickou barvou města je červená. Město tvoří labyrint úzkých uliček, romantických a exotických paláců, muzeí a mešit.

Poslední záběry vznikaly ve městě Meknés, do kterého štáb přijel přes pohoří Atlas. Poslední oběd a opět tajine, který si Anife se Zlatuší oblíbily. Následovala problídka starého města – mediny, místního trhu s potravinami a suvenýry a pak už odlet domů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.