Film na pátek: Vraždy v Yorkshiru: 1974

Anglie, Yorkshire roku 1974. Mladý novinář chce odhalit, kdo stojí za vraždami mladých dívek. Jenže někdo velmi mocný nemá zájem na tom, aby se případy staré i několik let vyřešily. Proč policie nic nedělá? Páchá vraždy stejný sériový vrah? A co bezmocné matky? Dívejte se v pátek ve 23.20 na Primu.

Mysteriózní thriller Vraždy v Yorkshiru: 1974 je první díl unikátní neo-noirové trilogie z Anglie 70. let, natočené podle trojice novel anglického autora Davida Peace. Příběh se inspiroval skutečnými událostmi. V sedmdesátých a osmdesátých letech skutečně tuto část Anglie terorizoval tzv. Yorkshirský rozparovač.

Desetiletá dívenka v červené bundě se ztratila a její zmučené, znásilněné tělo bylo nalezeno na pozemcích místního realitního magnáta. Navíc měla dívka na zádech připevněn bizarní předmět – labutí křídla. Vražda je tolik podobná několika dalším, které se odehrály před pár lety, avšak nikdy se je policii nepodařilo objasnit.

Příležitosti se chopí mladý novinář Eddie Dunford (Andrew Garfield), kterému je divné, že policie je v těchto případech podezřele nečinná. Podaří se mu odhalit, že únosy a vraždy dívek jsou zřejmě provázané. Indicie míří k mocným mužům v Yorkshiru. Navíc vychází najevo ještě něco. Je to nečekaně vysoká míra korupce v řadách mužů zákona. Jenže koho, co a proč někdo soustavně kryje?

Ponurou, syrovou atmosféru a kruté násilné scény prosvětluje jen milostný vztah, který se zrodí mezi novinářem Eddiem Dunfordem a Paulou (Rebecca Hall), matkou jedné z unesených holčiček. Výhrůžky a útoky na Eddieho a jeho kolegu z novin Barryho (Anthony Flanagan) se množí. Je jasné, že svým pátráním a články píchli oba novináři do vosího hnízda. Eddieho Dunforda hraje super talentovaný Andrew Garfield, kterého můžete znát také jako „nového" Spider-Mana z filmu Amazing Spider-Man.

Co vás vtáhne do děje:

  • Uhrančivý hlavní hrdina
  • Zajímavá kamera
  • Dech beroucí napětí
  • Depresivní, surová nálada anglického města
  • Věčný boj za spravedlnost a pravdu

Název filmu plný symbolů:

  • V originále se tento thriller jmenuje Red Riding: In the Year of Our Lord 1974
  • Název spojuje jednak anglické označení „Riding“, které se používá pro jednotlivé části kraje Yorkshire a znamená něco jako okres. Red Riding tedy přeneseně Rudý nebo také Krvavý okres
  • Zároveň se název odvolává na klasickou pohádku O červené karkulce (anglicky Red Riding Hood).
  • Zabitá dívenka ve filmu byla naposledy viděna v „karkulkovské“ červené bundě s kapucou. Ve filmu figuruje také postava s přezdívkou Vlk. Je právě on záhadným strůjcem všeho zla?

Vynikající kriminální drama Vraždy v Yorkshiru: 1974 si pusťte v pátek ve 23.20 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.