Seriály a filmy

21. října 2018 16:52

Financuje EU tučné odškodné pro rodiny palestinských teroristů? Německá organizace zveřejnila znepokojivá fakta

Za teroristický útok, vysoká odměna. Za pobyt ve vězení, místo ve státní správě. Za smrt během útoku, finanční zabezpečení rodiny. Tak to alespoň podle studie německé organizace chodí na palestinském území. A šokující jsou i další části studie. Podle ní totiž tento systém nepřímo spolufinancuje i Evropská unie. O kauze informoval německý deník Bild.

Podle studie, kterou zveřejnila organizace Mideast Freedom Forum Berlin (MFFB), vynaložilo vedení Palestinské autonomie v roce 2017 přibližně 291 milionů eur (okolo 7,5 miliardy korun) na odměny pachatelů teroristických útoků. Ve studii stojí, že se příspěvky vyplácí zraněným, uvězněným nebo zkrátka těm, kteří spáchali teroristický čin. Pokud pak terorista při činu zemře, dostává příspěvky jeho rodina. Navíc podle výzkumu se výše dávek liší podle závažnosti spáchaného činu. Ti největší zločinci dostávají v Palestině několikanásobně vyšší podporu než běžní Palestinci, kteří potřebují sociální pomoc.

Na kolik si teroristé přijdou?

Pro příklad studie uvádí jednotlivé částky za dobu strávenou ve vězení. Za tři roky za mřížemi vyplácí palestinské úřady teroristovi 8,5 tisíc korun měsíčně. Pokud si vězeň odsedí třicet let a více, dostane až téměř 73 tisíc měsíčně. Naproti tomu běžné rodiny pobírají sociální dávky v rozmezí 4,5 až 11 tisíc měsíčně.

V Palestině je čas ve vězení za útok proti Izraeli považovaný jako druh služby pro stát. Teroristé si tak kromě peněz přijdou i na jiné výhody, jako jisté zaměstnání na palestinských úřadech po výkonu trestu nebo nové bydlení pro jeho příbuzné.

EU prý nemá přehled, kam peníze posílá

Podle zprávy studie MFFB je kámen úrazu v nedostatečných kontrolních mechanismimech Evropské unie. Palestinská autonomie je totiž z největší části financovaná prostřednictvím zahraniční pomoci. Jenom letos doputovalo do Palestiny z Evropské unie na téměř osm miliard korun. Z toho pak přes tři miliardy je určeno na důchody a platy zaměstnanců Palestinské autonomie. Evropská unie si ale stojí za tím, že ví, kam peníze z mezinárodní pomoci plynou.

Autor: Veronika Mašková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.